1Q84

1Q84
1Q84
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

۱Q84 نام اسرار‌آمیزترین کتاب نویسنده‌ی چیره‌دست ژاپنی هاروکی موراکامی است. طرفداران این نویسنده مدت‌ها انتظار این کتاب را می‌کشیدند که تنها اطلاعاتی که از آن فاش شده بود، نام کتاب بود. با این حال استقبال از اولین انتشار آن چه در ژاپن و چه در سایر کشورها به گونه‌ای اعجاب‌انگیز و بی‌سابقه انجام شد. این اثر ابتدا به زبان ژاپنی و در یک مجموعه سه جلدی ارائه شده است که دربردارنده حدود هزار صفحه می‌باشد.

بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند موراکامی یک نویسنده‌ی معمولی نیست و حتی او پای خود را از “صرفاً یک نویسنده بودن” فراتر گذاشته است و کم‌کم بدل به یک پدیده در دنیای ادبیات می‌شود. چرا که سبک منحصر به فرد او در میان خوانندگان جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است و این قابلیت را دارد که منجر به یک جریان نوین در دنیای رمان‌نویسی شود. هر چند که در سالیان اخیر همه ساله قبل از اهدای جایزه نوبل ادبیات نام این نویسنده بیش از سایرین زمزمه شده است، اما تاکنون موفق به دریافت این جایزه وزین نشده است.

۱Q84 یک رمان فراداستانی که در ابعاد مختلف و دنیاهای متفاوت جریان دارد. دنیای  ۱Q84 قوانین مختص خود را دارد و در عین حال بسیاری از قوانین و بدیهیات ممکن است در مورد آن صدق نکند، خواننده نمی‌داند چه چیزی واقعی است و چه چیزی خیالی، حتی شخصیت‌ها هم بعضاً متوجه نمی‌شوند رویدادها چگونه اتفاق می‌افتند و با گذشت زمان در طول داستان با شرایط این دنیا آشنا می‌شوند. خدا و مذهب نقش پررنگی را در این داستان ایفا می‌کنند هر چند که به طور مستقیم به حضور خدا اشاره‌ای نمی‌شود. مسائل اجتماعی از قبیل اختلافات خانوادگی و خشونت خانگی نیز در محوریت داستان این کتاب قرار دارد.

بسیاری معتقدند این رمان علاوه بر نقاط قوتش نتوانست جایگاه شایسته‌ای را کسب کند چرا که هرچند نسبت به کتاب‌های دیگر موراکامی پیچیدگی بیشتری دارد، اما عقاید عمیق‌تری را بوجود نمی‌آورد بلکه همانند انعکاس کمرنگی از کارهای گذشته‌اش از آب درآمده است. فروش کتاب هم اگرچه هنوز بسیار بالاست اما روند صعودی ناگهانی را که در بدو انتشار آغاز کرد ادامه نداد و افت شدیدی داشت که موجب شد منتقدان این موضوع را یک شکست بزرگ قلمداد کنند.

داستان از زاویه دید سوم شخص روایت می‌شود و مانند کتاب‌های قبلی موراکامی هر فصل از دیدگاه یک شخصیت بیان می‌شود. اولین شخصیتی که پا به ماجرا می‌گذارد آامامه یک دختر جوان و مربی ورزش و دفاع شخصی است که از خانواده مذهبی خود گریخته است و وابستگی به دنیای معنویات احساس نمی‌کند. دومین شخصیت تنگو، پسری نویسنده و هم‌سن آامامه است که در کلاس کنکور ریاضی تدریس می‌کند که با بازنویسی یک کتاب به نام شفیره هوا وارد دنیای عجیب و درگیر ماجراهای یک سازمان مذهبی می‌شود. سرنوشت این دو شخصیت به طرقی با هم مرتبط است.

کتاب ۱Q84 برای نخستین بار در ایران توسط انتشارات آوای مکتوب ترجمه و به چاپ رسیده است.


تعداد بازدید : 1055
مطالب مشابه