استویا یا شیرین برگ چیست؟ عوارض و فواید آن

استویا یا شیرین برگ چیست؟ عوارض و فواید آن
استویا یا شیرین برگ چیست؟ عوارض و فواید آن

استویا یا شیرین برگ چیست؟

استویا یا شیرین برگ گیاهی است از تیره کاسنیان. استویا یک گیاه چند ساله است که به ارتفاع 30 تا 80 سانتی متر می رسد. این گیاه در اصل بومی پاراگوئه و برزیل است اما اکنون در ژاپن و چین نیز پرورش می یابد. به عنوان یک شیرین کننده و مکمل گیاهی از مواد مغذی استفاده می شود.

برگ های استویا دارای مواد شیرین به نام های استویوزید و ربودیوزید A هستند که علاوه بر شیرین کنندگی فوق العاده قند خون را به هیچ عنوان تحت تاثیر قرار نمیدهد.این گیاه بسیار خش طعم و شیرین است که برای شیرین کردن نوشیدنی و استفاده میشود.

استویا به عنوان یک جایگزین سالم قند در بسیاری از وعده های غذایی و نوشیدنی استفاده میشود.استویا را میتوان به عنوان کالری صفر در نظر گرفت زیرا کالری در هر وعده بسیار کم است.

یک نکته مهم دیگر درباره استویا آن است که قند ندارد و عدم تاثیر منفی بر سلامت دندانهاست.ضمنا برگهای استویا دارای ماده ای است که مشابه فلوراید عمل کرده و منجر به استحکام بیشتر دندان ها می شود.


خواص استویا برای سلامتی

استویا به عنوان جایگزینی مناسب برای ساکارز یا قند غذا ، منافع قابل توجهی برای سلامتی به همراه دارد.

استویا به طور کامل کالری آن صفر نیست ، اما بسیار کم کالری تر از ساکارز است.

برخی از مزایای سلامتی استویا یا شیرین برگ

دیابت:

یکی از مهم ترین خواص گیاه استویا، توانایی آن برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت می باشد. استویا یک جایگزین ایده آل برای شکر در افراد مبتلا به دیابت محسوب می شود.

ترکیب گلیکوئیدی استویوساید موجود در گیاه استویا هنگامی که تجزیه می شود، ذرات حاوی گلوکز را در روده بزرگ جذب کرده و مانع از ورود آن ها به جریان خون می شود و به این ترتیب به کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت کمک می کند.
مطالعات نشان داده که مصرف استویا به کاهش قند خون ناشتا کمک کرده و مقاومت به انسولین را در افراد دیابتی بهبود می بخشد.

تحقیقات نشان داده است که شیرین کننده استویا به رژیم غذایی کمک نمیکند. و همچنین هیچ تاثیری بر قند خون یا پاسخ به انسولین را نشان نداده اند که به افراد مبتلا به دیابت اجازه میدهد تا غذاهای متنوع تری مصرف کنند.

در یکی از این مطالعات ، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 گزارش دادند که استویا باعث کاهش قابل توجه قند خون و پاسخ گلوکاگون پس از وعده غذایی میشود. گلوکاگون هورمونی است که سطح گلوکز خون را تنظیم میکند و مکانیسم ترشح گلوکاگون اغلب در افراد مبتلا به دیابت معیوب است.

کنترل وزن

دلایل زیادی برای اضافه وزن و چاقی وجود دارد ، مانند عدم تحرک جسمی و افزایش مصرف غذاهای پر انرژی که پر چربی و قندهای اضافه.
نشان داده شده است که مصرف قندهای اضافه شده به طور متوسط 16 درصد از کل کالری موجود در رژیم غذایی را شامل میشود. این امر با افزایش وزن و کاهش کنترل قند خون مرتبط است.

سرطان لوزالمعده

استویا حاوی بسیاری از استرول ها و ترکیبات آنتی اکسیدانی از جمله کائمپروفرول است. مطالعات نشان داده اند که کیپ پرفرول میتواند خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را تا 23 درصد کاهش دهد.

فشارخون

گلیکوزیدهای خاصی در عصاره استویا میباشد برای گشاد شدن رگ های خونی یافت شده است.انها همچنین میتوانند دفع سدیم و میزان تولید ادرار را افزایش دهند. استویا به طور بالقوه میتواند به کاهش فشار خن کمک کند. گیاه استویا فشار خون را نرمال میکند و ضربان قلب را تنظیم میکند.

رژیم غذایی کودکان

غذاها و نوشیدنی های حاوی استویا میتوانند نقش مهمی در کاهش کالری شیرین کننده ها در رژیم غذایی کودکان داشته باشند.
قند و کالری بیش از حد با چاقی و بیماری های قلبی عروقی در ارتباط است.

 تصویر 1

عوارض استویا

به گزارش FDA، میزان مجاز مصرف گلیکوزیدهای استویا برابر 4 میلی گرم به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن است. استفاده از استویای بسیار خالص به عنوان شیرین کننده یا طعم دهنده ی غذا با عوارض جانبی همراه نیست، درحالیکه چندین مطالعه در چند دهه ی گذشته، عوارض جانبی بالقوه ای را برای استویا شناسایی کرده اند، اما اکثر این مطالعات بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است و صحت بسیاری از آنان با آزمایشات بعدی رد شده است.

آسیب کلیوی

استویا یک دیورتیک، که سرعت خروج آب و الکترولیت ها از بدن را از طریق ادرار افزایش می دهد. از آنجائیکه کلیه ها مسئول فیلتر کردن و تولید ادرار هستند، محققان ابتدا تصور می کردند مصرف طولانی مدت استویا می تواند به کلیه ها آسیب وارد کند. مطالعات اخیر به این نتیجه رسیده اند که استویا ممکن است از تخریب کلیه ها جلوگیری کند. در مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد محققان در یک آزمایشگاه دریافتند که استویا از رشد کیست در سلولهای کلیوی جلوگیری می کند.

فشارخون پایین

استویا به عنوان یک وازودیلاتور شناخته می شود و باعث گشاد شدن عروق و کاهش کلی فشار خون می شود. درحال حاضر محققان تنها جنبه های بالقوه مثبت استفاده از استویا را بررسی کرده اند. هر چیزی که به طور فعال فشارخون را کاهش می دهد می تواند بر اثر مصرف بیش از حد و یا طولانی مدت موجب بروز عوارض بهداشتی شود. افرادی که به فشارخون پایین مزمن مبتلا هستند، باید با پزشک خود در مورد استفاده ی دراز مدت از استویا مشورت کنند.

چه کسی نباید از استویا استفاده کند؟

برخی از افراد در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی ناشی از مصرف منظم استویا قرار دارند. این امر به این دلیل استویا میتواند قند و فشار خون را کاهش داده و به عنوان یک ادرار اور عمل کند.
استویا همچنین میتواند با برخی داروها تداخل داشته باشد. بنابراین قبل از مصرف گیاه استویا با پزشک خود صحبت کنید.
تداخلاتی که ممکن است خطر عوارض استویا را افزایش دهد عبارتند از:

  • داروهای فشار خون
  • داروهای کبدی و شرایط کبد
  • داروهای کلیه و شرایط کلیه
  • داروهای قلب و شرایط قلب
  • داروهای تنظیم کننده هورمون
  • استروئیدها
  • داروهای سرطان


آیا استویا برای افراد مبتلا به دیابت بی خطر است؟

عصاره های استویا زمانی که در مقادیر متعادل مصرف شوند، به طور کلی برای بیشتر افراد بی خطر هستند.

سازمان غذا و داروی آمریکا استویول گلیکوزیدها را به عنوان "به طور کلی بی خطر تشخیص داده شده" (GRAS) دسته بندی کرده است. در نتیجه، تولیدکنندگان ممکن است برخی استویول گلیکوزیدهای خلوص بالا را به غذاها و نوشیدنی ها اضافه کنند.

استویول گلیکوزیدها اغلب در نوشیدنی های بدون قند، مرباها، و محصولات لبنی وجود دارند.

طی یک بیانیه مشترک، انجمن قلب آمریکا و انجمن دیابت آمریکا استویا و شیرین کننده های مشابه را در صورت مصرف درست و متعادل برای افراد مبتلا به دیابت مفید عنوان کرده اند.

برخی پژوهش ها نشان داده اند که استویا ممکن است به کنترل قند خون کمک کند و پشتیبان این بیانیه هستند.
آیا استویا می تواند دیابت را بهبود بخشیده یا درمان کند؟

در حال حاضر، درمانی برای دیابت وجود ندارد، اما افراد می توانند از طریق تغییرات غذایی و سبک زندگی و همچنین مصرف دارو این بیماری را مدیریت کنند.

استفاده از استویا به جای شکر در غذاها و نوشیدنی های شیرین شده ممکن است به افراد مبتلا به دیابت در تثبیت سطوح گلوکز خون کمک کند.

این جایگزینی ممکن است مقدار کالری مصرفی فرد را کاهش دهد، که احتمالا به کاهش وزن کمک می کند. وزن اضافه یک عامل خطرآفرین برای دیابت نوع 2 و عوارض آن است که شامل مشکلات قلبی و کلیوی می شوند.

همچنین، افراد بسیاری مبتلا به دیابت دارای فشار خون بالا هستند. برخی پژوهش ها نشان داده اند که استویا ممکن است فشار خون را در افراد مبتلا به پرفشاری خون کاهش دهد، اما همه مطالعات به نتیجه ای مشابه دست نیافته اند. پژوهش های بیشتری برای تایید اثر احتمالی نیاز است.


تعداد بازدید : 730