خودت باید یاد بگیری

خودت باید یاد بگیری
خودت باید یاد بگیری
فریبا صالحی نویسنده : فریبا صالحی

پدر بزرگ نگاهم کرد و گفت؛ درخت کوچک متوجه شدی؟؟ هیچ راهی برای یاد گرفتن وجود ندارد مگر اینکه بذاریم خودت یاد بگیری... این جمله از کتابیه که این روزا دارم میخونمش. یه جا یادداشتش کردم چون به نظرم خیلی تاثیرگذار بود...
بچه ها به مثابه درختان کوچکی هستند که در کنار ما جون می گیرن، رشد می کنن، قد میکشن، پر و بال می گیرن و بزرگ میشن.... کدوم باغبونی رو دیدید که سر گیاه یا درختش داد بزنه که چرا گل نمی دی؟ چرا میوه نمی گیری؟؟؟!!! چرا کند رشدی؟؟؟؟ چرا خزان می کنی؟؟؟ ما والدین خیلی وقتا سر بچه هامون به خاطر کاری که انجام می دن و صرفا اون کار بخشی از فرآیند رشد طبیعیشونه داد می زنیم و یا حتی کاری که برخلاف میل ما، انجام نمی دنش، تحت فشارشون قرار می دیم. می خوایم به زور تمام علوم دنیا رو به یکباره به مغزشون وارد کنیم تا آینده خوبی داشته باشن، در واقع حالشون رو فدای آینده نامعلومشون می کنیم. دنیای کودکی رو ازشون می گیریم و به دنیای بزرگسالی پرتابشون می کنیم.
یه جا خوندم که مغز بچه ها خیلی وسیعه، طوری که میشه تموم علوم دنیا رو توش گنجوند اما به هر اندازه بهشون فشار وارد کنیم از عمرشون کم میشه.... اشتباه ما والدین اینه که مي خوایم به بچه هامون كمك كنیم و چيزي ياد بدیم. غافل از اینکه بچه ها براي رشد نيازي به آموزشهای اجباری ما ندارن. هر چيزي كه لازم است رو خلقت به اونا داده فقط کافیه حمایتشون کنیم.

برگرفته از کتاب تربیت درخت کوچک نوشته فارست کارتر. ترجمه از ژاله مساعد. ناشر: پیام امروز. چاپ اول بهار ۱۳۹۳


پ.ن: این کتاب در سال ۱۹۹۱، پرخواننده ترین و محبوبترین کتاب در ایالت متحده آمریکا شناخته شد و جایزه ABBY را دریافت کرد.


منبع : برگرفته از پیج اینستاگرامی

https://www.instagram.com/biofiliaaa

تعداد بازدید : 860
برچسب ها: خودت یاد بگیری