چگونه راز موفقیت در زندگی را پیدا کنیم؟

چگونه راز موفقیت در زندگی را پیدا کنیم؟
چگونه راز موفقیت در زندگی را پیدا کنیم؟

راز موفقیت انسان های بزرگ چیست؟ این سوالی است که ممکن است ذهن بیشتر افراد را به سوی خود جلب کند زیرا انسان ها در طول زندگی خود همواره به دنبال راه هایی برای پولدار شدن، شاد زیستن و موفق زندگی کردن هستند. در ادامه راز موفقیت انسان های بزرگ را در زندگی مشاهده خواهید کرد که امیدواریم این رمز و راز ها را بخشی از زندگی روزمره خود قرار دهید تا بتوانید با به کار بردن آن ها به اهداف تان بزرگ خود برسید.


تعریف موفقیت

موفقيت يعنی پيشبرد تمام فاکتورهای انسان (سلامتی، معنويت، ثروت، آرامش، عشق و خدمت به ديگران)

انسان دارای ابعاد مختلفی است که برای رسيدن به موفقيت بايد تمام فاکتورهای خود را پيشرفت دهد يک فرد تنها با پرورش يک بعد وجودی خود موفق محسوب نمی شود بلکه بايد تمام زوايای وجودش را پرورش دهد تا به هدف نهايی خود در زندگی برسد.

انسان بايد دارای باورهای مثبت باشد و هميشه خود را فردی ببيند که آرزو دارد باشد. افکار منفی فرد را از رسيدن به خواسته ها و اهدافش دور می کند. اين افکار از کودکی درون ذهنمان لانه کرده و ما را به سمتی پيش می برد که نمی خواهيم.

 

راز موفقیت افراد موفق چیست؟

در این قسمت به چندین راز موفقیت انسان های بزرگ اشاره می کنیم:

 

اهداف صریح و روشن دارند

اگر زندگی افراد موفق را مرور کنید متوجه خواهید شد که راز موفقیت آنان این است که می‌دانند چه می‌خواهند و همیشه روی آن تمرکز می‌کنند. افراد موفق جهان فقط روی اهدافی تمرکز می‌کنند که در یک چهارچوب زمانی مشخص و واقع بینانه قابل حصول هستند. پیروی از این روش منطقی و علمی از نظر روحی آن‌ها را به سطحی می‌رساند که به سادگی می‌توانند به تمام اهداف خود دست یابند. این اهداف واضح و دقیق‌اند و در جایی مثل دفتر یادداشت یا کیف پول نگه‌داری می‌شوند تا فردی که آن‌ها را نوشته، بتواند راحت به آن‌ها رجوع نماید.

بنابراین، یک راز موفقیت در زندگی این است که اهداف‌تان را بنویسید. اولین کاری که صبح انجام می‌دهید، تعیین می‌کند که روزتان چگونه قرار است باشد. ذهن‌تان را جوری برنامه‌ریزی کنید که از همان لحظه‌ی بیدارشدن در شرایطی قوی و توانا باشد؛ با این روش، قطعا یک روز عالی و مفید خواهید داشت. حالا چطور می‌توانید چنین شرایطی را برای خودتان ایجاد کنید؟ با نوشتن اهداف‌تان هر روز صبح. وقتی این کار را کردید، دور مهم‌ترین هدف‌تان خط بکشید؛ هدفی که در درازمدت، بیشترین تاثیر را در زندگی‌تان خواهد گذاشت. حالا از خودتان بپرسید: «امروز چه کارهایی می‌توانم انجام دهم که همه چیز را تغییر دهد و من را به این هدفم نزدیک‌تر کند؟» تمام کارها و اقداماتی را که به ذهن‌تان می‌رسد یادداشت کنید، دور دو مورد از مهم‌ترین‌های‌شان را خط بکشید و شروع کنید. تا زمانی که انجام‌‌شان نداده‌اید متوقف نشوید.

این، شیوه‌ای بی‌نهایت موثر و عالی است که همان اول صبح شما را در شرایطی درست و مطلوب قرار می‌دهد. به جای اینکه صبح، سرگردان و خواب‌آلود باشید و نیم ساعت طول بکشد تا بیدار و هشیار شوید، ذهن‌تان را تنظیم می‌کنید تا پربازده و موفق باشد. یک دلیل خوب دیگر برای نوشتن اهداف‌تان این است که با خواندن‌شان احساس خوبی خواهید داشت؛ جوری آنها را بنویسید که انگار همین الان به نتیجه رسیده‌اند. با تکرار هر روزه‌ی این نوشتن و خواندن، روشفکری و مثبت‌اندیشی شما تضمین خواهد شد و طبق اهداف‌تان عمل خواهید کرد. اهدافی که روی کاغذ نیایند، فقط آرزو هستند و بس! قدرت و نیرویی که در نوشتن اهداف پنهان است شما را به سمت دومین شرط لازم برای موفقیت سوق می‌دهد.

و همچنین برامه ریزی در شب برای روز بعد می تواند روشی باشد برای کسانی که در هنگام صبح نمی توانند اهداف روزانه خود را بنویسند. مدیر شرکت اکسپرس در آمریکا همیشه قبل از خوابیدن به بررسی کارهایی که روز بعد باید انجام دهد می پردازد بنابراین وی قادر است که صبح بلافاصله بعد از اینکه از خواب بیدار می شود به سراغ فعالیت های روزانه اش برود. بر طبق مطالعاتی که روی افراد موفق انجام شده است افرادی که شب ها قبل از خواب برای روز بعد خود برنامه ریزی می کنند انسان های موفقی خواهند بود و بعد از گذشت مدت زمانی می توانند قدم های بزرگی را در زندگی خود بردارند.

راز موفقیت


مغزشان ساکت است

تحقیقات نشان داده که مدیتیشن، استرس و درد را کاهش می دهد همینطور از افسردگی پیشگیری می کند. همچنین می تواند توانایی تمرکز کردن را در شما تقویت کند تا هرچیزی که در اطرافتان اتفاق می افتد به سادگی حواستان را پرت نکند. آرنولد شوارتز هم در دهه 70 عادت به مدیتیشن داشت.

اما ساکت کردن ذهن در ابتدا اصلا کار ساده ای نیست. روش پیشنهادی، سکوت کردن دوبار در طول روز است. یک بار صبح زود پس از بیداری و یک بار شب هنگام قبل از خواب و هر بار 15 دقیقه. به این صورت که چشم ها را ببندید و مانند کسی که از پنجره به بیرون نگاه می کند فقط نظاره گر اتفاقات باشید و هر فکری به ذهنتان رسید رد کنید و با آن فکر درگیر و همراه نشوید. بدین ترتیب تمامی افکاری که بخش زیادی از مغز شما را اشغال کرده اند فرصت بالا آمدن خواهند یافت و آرامش بیشتری را تجربه خواهید کرد. این تمرین را جدی بگیرید.

 

انضباط شخصی دارند

چه چیزی حرفه ای ها و انسان های بزرگ را از افراد معمولی متمایز می کند؟ آن ها حتی وقتی به قول معروف حس کار کردن ندارند هم کارشان را انجام می دهند و افراد معمولی در این مواقع کار را رها می کنند.

یک نویسنده معروف می گوید: “نویسنده ای که منتظر رسیدن زمان مناسب برای نوشتن است، بدون نوشتن حتی یک کلمه بر روی کاغذ از این دنیا خواهد رفت!”

این جمله را می توان به تمام ما نسبت داد، در هر شغلی که باشیم!

دفعه بعد که حس کار کردن نداشتید خودتان را مجبور کنید تا فقط 15 دقیقه دیگر ادامه دهید. بعد از این 15 دقیقه معجزه را خواهید دید. این 15 دقیقه شما را دوباره به جرکت وا می دارد و می توانید مدت بیشتری کارتان را ادامه دهید.

اگر از این راه جواب نگرفتید، 30 دقیقه زمان بگذارید و کاری که در حال انجامش هستید را به اجزاء کوچکتری تقسیم کنید و بعد از این مدت یکی یکی آن ها را به پایان ببرید تا کار تمام شود.

 

سحر خیز هستند

یک راز موفقیت بسیار مهم انسان های بزرگ، بیدار شدن زود از خواب است، درست زمانی که دیگران خواب هستند. پیشنهاد می کنم بین ساعات 5 تا نهایتا 6 صبح از خواب بیدار شوید و روزتان را با مطالب انگیزشی و انرژی بخش آغاز کنید. از خودتان سوالات خوب بپرسید تا ذهنتان را در طول روز در مسیر خوبی قرار دهید.

همگی قبول داریم که سحر خیزی عادت بسیار سختی است اما در اینجا چند راه پیشنهاد می شود که می توانید از آن ها کمک بگیرید:

  • ساعتی بگذارید که نتوانید به سادگی زنگ آن را قطع کنید. من ساعت تلفن های هوشمند را پیشهاد نمی کنم، مخصوصا که تلفن دم دست هم باشد و به راحتی بتوان زنگ آن را قطع کرد. اخیرا ساعتی دیدم که هنگام زنگ زدن راه می افتد و دور اتاق می چرخد تا نتوانید به راحتی خاموشش کنید!
  • دکمه SNOOZE را نزنید. 5 یا 10 دقیقه بیشتر خوابیدن باعث می شود که احساس بدی نسبت به خود و روزتان پیدا کنید.
  • حد اقل یک ساعت قبل از خوابیدن هر صفحه نور دار و یا چراغی را از خود دور کنید. چرا که نور شدید باعث ترشح هورمون هایی می شود که به ساعتِ بدن شما، روز را القا می کند و برای خواب دچار مشکل خواهید شد. همینطور حتما بعد از بیدار شدن صبح، کمی نور خورشید به خودتان برساید تا بدنتان متوجه شود که روز شده.
  • برنامه فردایتان را از شب قبل بنویسید و در اولین برنامه تان چیز مهیجی قرار دهید که بتوانید به شوقِ آن، از خواب بیدار شوید.

 

شکرگزار هستند

بدون قدردانی شما قادر نیستید جنبه‌های مثبت زندگی را ببینید و چشم انداز شما هم در نتیجه همین تفکر، منفی می‌شود. اگر شما شکرگزار جنبه‌های مثبت زندگی خود نباشید، هیچ انگیزه‌ای برای رسیدن به اهداف مثبت دیگر در زندگی نخواهید داشت.

بسیاری از ما انسان‌ها از شکرگزاری به عنوان یک احساس درونی یاد می‌کنیم که خود به خود و فقط در مواقع موفقیت و پیروزی به سراغ ما می‌آید درحالی که اینطور نیست. در واقع شکرگزاری به شرایط بستگی ندارد و حسی است که خودمان آن را پرورش می‌دهیم و مانند همه راز‌های آشکار دیگر در این لیست با چشمان باز، خودمختارانه و از روی قصد آن را انتخاب می‌کنیم.

اما چگونه؟ ساده است! با پیدا کردن دلایلی برای شکرگزاری و به زبان ساده، با بیان کردن آن.

زمانی که ما از قصد به دنبال دلایلی برای شکرگزاری هستیم، آن‌ها را خواهیم یافت. این کار باعث می‌شود تا قدردانی را نه تنها را در خودمان، بلکه آن را در روابط و سازمان‌هایمان نیز پیاده کنیم.


تعداد بازدید : 661