چرا باید مثبت اندیش باشیم؟

چرا باید مثبت اندیش باشیم؟
چرا باید مثبت اندیش باشیم؟

چرا باید مثبت اندیش باشیم؟

کسانی که مثبت اندیش هستند رفتار متفاوتی نسبت به دیگران دارند و همین باعث تفاوت عمده میان آن ها با دیگران می شود.

در جمع افراد مثبت اندیش ها بودند پیوسته حس خوبی به آدم  انتقال می دهد. چه کسی دلش نمی‌خواهد پیرامونش، از جمله اعضای خانواده و دوستانش، همگی افراد مثبت اندیشی باشند چرا که در این حالت همیشه نیمه‌ی پر لیوان را در رابطه‌ی با او می ببینند؟ دلایل زیادی برای وجود دارد که چرا باید مثبت اندیش باشیم. همراه ما باشید تا در این مقاله به چند دلیل عمده برای ضرورت مثبت اندیش بودن اشاره کنیم. همچنین در این مقاله در تلاش هستیم درباره ویژگی های خاص و ویژه ی افراد مثبت اندیش صحبت نماییم.

 

انواع افکار انسان
در یک طبقه بندی بسیار ساده افکار انسان در دو مقوله مثبت و منفی دسته بندی می‌شود. این نوع از دسته بندی بسیار مورد توجه روانشناسان مشاوره و بویژه مشاورانی است که دیدگاه شناختی دارند. این دسته بندی دو نوع افکار مثبت و منفی در انسان شناسایی می‌شود و اعتقاد بر این است که غلبه هر یک از آنها بر ذهن فرد شیوه زندگی او را در حدی وسیع نشان می‌دهد. بطوری که همین افکار ساده به راحتی ممکن است موجب تفاوت سبک زندگی فرد با سایرین، یا با خود او در مراحل مختلف شود.

 

 • افکار مثبت انسان
  بر اساس این دسته بندی افکار مثبت آن دسته از افکاری را شامل می‌شود که تاثیرات مفیدی بر ذهن و رفتار فرد به جای می‌گذارند، هدایت کننده هستند و اغلب موجبات زندگی دلپذیر را فراهم می‌سازند. افرادی که دارای چنین افکاری هستند کمتر در دام استرس و فشار روانی گرفتار می‌شوند و یا حداقل به راحتی خود را می‌توانند از چنین شرائطی رها کنند. این افراد اعتماد به نفس بالاتری دارند، دید خوبی نسبت به خود دارند و بطور کلی افکار آنها حول و حوش خوب بودن ، سالم بودن و واقع بین بودن دور می‌زنند

 

 • افکار منفی انسان
  افکار منفی تحریک کننده هیجانات منفی در انسان هستند. که اغلب در اثر وقایع بیرونی که بار منفی دارند برای افراد ناراحت کننده هستند راه اندازی می‌شوند. این افکار چسبندگی فوق‌العاده‌ای در ذهن انسان دارند و درگیری و مشغله شدیدی برای صاحب خود ایجاد می‌کنند. افتادن در چرخه این افکار و عدم تلاش برای خارج شدن از این چرخه اغلب مشکلات جدی روانی را ممکن است به بار آورد. روانشناسان شناختی معتقدند اغلب اضطرابها و افسردگیها ، اختلالات ارتباطی ، مشکلات زناشویی و انواع مسائل دیگر از زندگی فرد ناشی از غلبه افکار منفی بر ذهن فرد است. بر این اساس هدف آنها گسترش حوزه و قلمرو افکار مثبت و به عبارتی مثبت اندیشی در افراد است

 

فواید مثبت اندیش بودن

 • مثبت اندیشی و شادی

اصولا قرار نیست که همیشه اتفاقات خوشی برای ما روی دهد تا ما حال خوبی برای ادامه روز داشته باشیم. اگر یک فرد مثبت اندیشی باشید هرگز انگیزه های بیرونی را عاملی برای شاد بودن خود قرار نمی دهید؛ بلکه سعی می کنید با ساختن موقعیتی خوب و استفاده درست از قانون جذب، انرژی های مثبت را به سمت زندگی خود سرازیر کنید. بدین ترتیب روی ذهن خود تمرکز می کنید و تلاش می کنید تا با پیروزی های هر چند کوچک خودتان را نسبت به زندگی امیدوارتر کنید.

 

 • مثبت اندیشی و مسئولیت پذیری

یکی از ویژگی های افراد مثبت اندیش مسئولیت پذیری است. انسان های مثبت اندیش در صورتی که در به وجود آمدن یک موقعیت بحرانی نقش داشته باشند، مسئولیت خراب کاری خودشان را به عهده می گیرند. حال چنین چیزی در مورد موفق شدن نیز وجود دارد، اما مهم آن است که در هر شرایطی مسئولیت کارهایی که انجام داده ایم را قبول کنیم.

یک فرد مثبت اندیش به هیچ وجه عوامل بیرونی را در به وجود آمدن یک موقعیت بد مقصر نمی داند و همواره اعمالی که از خودش سر زده است را دلیل به وقوع پیوستن یک اتفاق خوب یا تلخ می داند؛ آن ها با امیدواری نسبت به مسائل نگاه می کنند و دائما به سمت پیشرفت در حال حرکت هستند.

 

 • مثبت اندیشی و انگیزه

یکی ازتفاوتهای مهم انسان و حیوان داشتن انگیزه درزندگی است. انگیزه، به زندگی انسان معنا جهت صفا شور و حرارت می بخشد. بدون امید و انگیزه زندگی آدمی به جهنمی غیرقابل تحمل تبدیل می شود. انسان های مثبت اندیش همیشه و در همه و حتی در بدترین شرایط امید خود را از دست نمی دهند و دنیا اطراف خود را علیرغم تمام مشکلات قابل اطمینان و زیبا ارزیابی می کنند.

 

 • مثبت اندیشی و تبدیل چالش ها به فرصت ها

افراد مثبت اندیش هنگامی که در موقعیت های استرس زا قرار می گیرند بهتر از افراد منفی باف می توانند با آن کنار بیایند. محققان طی یک تحقیق دریافتند که احتمال اینکه مثبت اندیشان در هنگام ناامیدی (برای مثال زمانی که کاری را از دست بدهند یا ارتقا ی شغلی که قرار بوده بگیرند منتفی شود) بر راهکار هایی متمرکز شوند که از آن طریق بتوانند آن مسئله را حل کنند بیشتر است.

آن ها به جای اینکه مدتی طولانی را صرف فکر کردن به چیزهایی که نمی توانند تغییر دهند کنند، سعی می کنند راه حلی برای آنها بیابند و در این زمینه از دیگران کمک می گیرند و با آن ها مشورت می کنند. اما آدم های منفی باف تصور می کنند که بر شرایط هیچ تسلطی ندارند و نمی توانند کاری از پیش ببرند و موقعیت خود را تغییر دهند.

 

 • مثبت اندیشی و سلامت جسم

مثبت اندیشی علاوه بر سلامت روانی روی سلامت جسمانی نیز تاثیرگذار خواهد بود. افراد مثبت اندیش کمتر دچار سکته قلبی، سکته مغزی و حتی سرماخوردگی می شوند و عمر بیشتری نسبت به منفی باف ها دارند.

افراد مثبت اندیش با انجام ورزش های مختلف روحیه خوب را در خود تقویت می کنند و استرس های درونی خود را کاهش می دهند. و آنها به ورزش به عنوان یک عامل حیاتی برای بقای خود نگاه می کنند.

انسانهای این شکلی همواره به مانند یک  قهرمان با جسم خود رفتار می‌کنند. با سایر افراد آگاهانه رفتار می‌کنند و حالات چهره‌ مثبت اندیش ها همواره گواه این موضوع هست..

 

 • مثبت اندیشی و خلاقیت

وقتیکه مثبت اندیش باشید قدرت تمرکزتان رو چیزی که میخوایید و هدفی که دارید بالاتر میره و باعث میشه که دیگه به حواشی، نویزها، منفی بافی ها، و کلا هر چیزی که بوی غم و اندوه میده یا براتون ناامیدی به بار میاره و حواستون رو پرت میکنه، کاری نداشته باشید. یعنی رها میکنید، هر چی که اذییتون میکنه و باعث میشه اعتماد به نفس و عزت نفستون رو ازتون بگیره.

آدم‌های مثبت‌اندیش علاقمند هستند خود را  به چالش بکشند. آنها متوجه هستند که بدون چالش، رشد و پیشرفتی وجود نخواهد داشت. افراد مثبت اندیش از سختی‌ها و مسائل پیش رو در زندگی استقبال می‌کنند و به‌دنبال راه‌هایی برای غلبه بر آنها هستند. و همواره تلاش می کنند تا راهکارهای خلاقانه برای مسایل پیش آمده پیدا کنند.

 

 • مثبت اندیشی و جذب چیزهای مثبت

انسان های مثبت اندیش بیش از آنکه به نقاط ضعف و ویژگی های منفی خود توجه داشته باشند بیشتر بر نقاط قوت خود متمرکز می شوند. درضمن چنین افرادی به جای آنکه بر روی جنبه های منفی زندگی متمرکز شوند، توجه خودرا بیشتر بر روی جنبه های مثبت اتفاقات و حوادث زندگی خود معطوف می کنند. همچنین این افراد در جهانی آکنده از ایمنی و امنیت زندگی می کنند و همواره انتظار وقوع رویدادهای مثبت را دارند.

 

 • مثبت اندیشی و تغییر افکار منفی به مثبت

افراد مثبت اندیش به راحتی قادر هستند افکار منفی را جایگزین افکار مثبت کنند. آنها می دانند زمانی که افکار منفی به ذهنشان هجوم آورد، چگونه راجع به چیزهای مثبت فکر کنند و کاراییشان را بالا ببرند.

کاشتن افکار مثبت در ذهن میتونه فوق العاده کمک کننده باشه. باید اطرافتان را با چیزهایی که می تونند کمکتان کنند، پر کنید.

 

 • مثبت اندیشی و بهبود روابط

این افراد دارای روحیه شاد و روابط اجتماعی بالایی هستند و انسان از معاشرت با آنان لذت می برد.

 

 سخن پایانی:

هر روز صبح كه از خواب برمي خيزيد سعی کنید با نگاه كردن به منظره اي زيبا، روز خود را با نشاط آغاز كنيد. از افراد منفي نگر يا موقعيت هايي كه باعث ايجاد افكار ناخوشايند يا منفي مي شوند دوري و يا سعي كنيد كمتر با آنها برخورد داشته باشيد؛ به مشكلات به عنوان محكي براي ارزيابي توانايي هاي خود نگاه كنيد و هرگز نتيجه بدي را پيش بيني نكنيد زيرا مشكلات فقط به اندازه اي مهم هستند كه ما آنها را مهم مي پنداريم؛ به قدرت بيكران خداوند ايمان داشته باشيد و با خود تكرار كنيد كه من لياقت بهترين ها را دارم و با لطف خداوند به آنها خواهم رسيد؛ از چشم و هم چشمي و حسادت كه باعث ايجاد افكار منفي مي شود دوري و سعي كنيد روش خود را خودتان انتخاب كنيد.


تعداد بازدید : 981