قانون پارکینسون

قانون پارکینسون
قانون پارکینسون
علی محمدی نویسنده : علی محمدی

پول بیشتر، مصرف و هزینه بیشتر

پول بیشتر، مصرف و هزینه بیشتر پول انسان را نمی سازد ولی این انسان بود که پول را ساخته است. اغلب مردم قیمتی دارند، چون اجازه می دهند که ترس و حرص توی کارشان دخالت کنند. آنها می ترسند بی پول بشوند، به خاطر همین زیاد کار می کنند، روزی که حقوق می گیرند، حرص باعث می شود فکر کنند که با این پول چه چیزهایی می شود خرید. آن وقت توی یک دایره بسته می افتند.


کدام دایره؟

صبح ها از خواب بیدار شده، سرکار رفته، ایجاد درآمد کرده، و هزینه ها رو پرداخت کرده و روز بعد صبح ها از خواب بیدار شده، سرکار رفته و هزینه ها را پرداخت کرده  و به این ترتیب، تا آخر عمر تحت تاثیر دو احساس حرص و ترس زندگی می کنند. وقتی بیشتر کار می کنند پول بیشتری به دست می آورند، ولی مصرف و هزینه ها  را بالا می برند و دو باره توی چرخه قبلی می افتند.

آدم ها به خاطر ترس و حرص یک عمر دنبال اضافه حقوق و امنیت کاری هستند و هیچ وقت از خود نمی پرسند که با این جور فکر کردن به کجا می رسند، یک نوع برده داری مدرن، این درست مثل کار آن الاغ که صاحبش با یک نخ و چوب، هویجی را جلوی دماغ او آویزان کرده بود و او برای این که بتواند هویج را بخورد، یک گاری سنگین را دنبال خودش می کشید. صاحب الاغ احتمالا می دانست کجا می رود ولی الاغ دنبال توهم خودش می رفت و روز بعد هم یک هویج تازه در انتظارش بود. این که آدم یک عمر با ترس از بی پولی زندگی کند، خیلی تلخ. این که آدم همیشه کار کند که پول در بیاورد و خیال کند که با پول می تواند چیزهایی را بخرد که اسباب خوشحالی می شود،باز هم خیلی تلخ.

این که آدم بر اساس چک حقوقیش زندگی کند، حقارت آمیزه این که آدم فکر کند شغل ثابت می تواند برای آدم امنیت فکری بیاورد،در واقع گول زدن خود است. من دیده ام پول چه جوری زندگی آدم ها را هدایت کرده. شما نگذارید این بلا سرتان بیاید، این شمایید که باید پول را هدایت کنید نه پول شما را.


قانون پارکینسون یکی از مشهورترین و مهمترین قوانین جمع آوری پول و ثروت است . این قانون سالها پیش توسط نویسنده ای انگلیسی به نام سی نورتکوت پارکینسون به وجود آمد ٬ که علت فقیر بازنشسته شدن اغلب مردم را توضیح می دهد . 

این قانون می گوید که اصلا مهم نیست مردم چه مقدار حقوق می گیرند ٬ زیرا آنها تمایل دارند اندکی بیش از کل پول خود را خرج کنند . خیلی از مردم هم اکنون چند برابر درآمد اولین شغل خود را دارند . ولی به دلیلی برای حفظ شیوه زندگی کنونی خود به هر یک اسکناس نیز نیازمندند . به نظر می رسد که هرگز پول کافی دریافت نمی کنند و فرقی هم نمی کند که درآمدشان چقدر است . 

قانون پارکینسون،می گوید: هزینه ها بالا می روند تا به درآمدها برسند، و یا هزینه ها همیشه به تناسب درآمد رشد می کنند.

قانون پارکینسون تله ای که اکثر مردم گرفتارش می شوند را نشان می دهد . این دلیل قرض و بدهی ٬ نگرانیهای پولی و ناکامی مالی است . تنها زمانی می توانید نیروی اراده کافی برای مقاومت در برابر میل شدید به خرج کردن تمام پولتان را در خود بپرورانید که شروع به جمع آوری پول و پیشی گرفتن از سایرین کنید . 

هر قدر هم که پول در بیاورند، به نظر می رسد کم است. استقلال مالی با نقض این قانون به دست می آید، یعنی اگر با کنترل هزینه ها میزان رشد آن را نسبت به افزایش درآمدمان کمترکنیم و باقیمانده را پس انداز یا سرمایه گذاری کنیم به استقلال مالی خواهیم رسید. این کار زمانی شروع می شود که در خودمان اراده کافی ایجاد کنیم تا در برابر وسوسه خرج کردن تمام درآمدمان، مقاومت کنیم.


برگرفته از کتاب

100 قانون بی چون و چرا برای موفقیت در تجارت نوشته برایان تریسی
100 قانون بی چون و چرا برای موفقیت در تجارت نوشته برایان تریسی

تعداد بازدید : 1101