ریسک پذیری یکی از شروط موفقیت

ریسک پذیری یکی از شروط موفقیت
ریسک پذیری یکی از شروط موفقیت

همه افراد موفق افراد ریسک پذیری هستند و برای ریسک پذیر بودنشان دلایل قانع کننده ای دارند. این افراد تکنیکهایی را فرا گرفته اند که به آنها اجازه میدهد ، ریسک پذیر باشند. اگر می‌خواهید موفق باشید باید کارهایی کنید که ممکن است برایتان خوشایند نباشد. شما احتمالاً می‌گویید انجام دادن این کارها ریسک است اما اینطور نیست. ریسک واقعی این است که شما در همین موقعیت فعلی خود بمانید، از محدوده آسایش خود خارج نشوید و به خودتان فرصت رشد کردن ندهید.

تعریف ریسک پذیری

ریسک کردن، به معنای اقدام کردن برای دستیابی به یک هدف یا خواسته یا برآورده کردن یک نیاز، در شرایطی است که می‌دانیم این اقدام ممکن است تبعات یا دستاوردهای منفی هم داشته باشد.
بر این اساس، مهارت ریسک کردن به معنای جستجوی فرصت‌های جدید، ارزیابی تبعات احتمالی، سنجش تبعات مثبت و منفی و مقایسه آنها با یکدیگر و در نهایت، انتخاب میان اقدام کردن و نکردن است.


تکنیک هایی برای افزایش قابلیت ریسک پذیری

 • از ریسکهای کوچک شروع کنید.

معمولا زمانی که شروع می کنید به ریسک کردن، ذهن تان، در برابر پذیرش ریسک مقاومت نشان میدهد. برای افزایش قدرت ریسک پذیری، از انجام ریسکهای کوچک شروع کنید. بعنوان مثال از ریسک های مالی بسیار کوچک شروع کنید. این ریسک ها میتواند خریدن یک کتاب، ثبت نام در یک دوره آموزشی ، ملاقات با یک فرد و یا خریدن ابزار کوچکی باشد که فکر می کنید برای توسعه کارتان به آن نیاز دارید. با انجام اینکار شما این عادت را در خودتان تقویت میکنید.


 • به استقبال خطر بروید.

بسیاری از مردم به دلایل مختلف جرات خطر کردن ندارند. برخی از آنها تحمل هیچ نوع شکستی را ندارند. برخی دیگر از تغییر و بیرون آمدن از منطقه آرامش شان می ترسند و به زندگی یکنواخت خود ادامه می دهند. افرادی هم اعتماد به نفس کافی ندارند و می ترسند از سوی اطرافیانشان طرد شوند، اما ریسک کردن به منظور سازندگی نه تنها ویژگی مخربی نیست، بلکه باعث می شود فرد به سمت سازندگی و رشد پیش برود؛ بنابراین از خطرهای سازنده استقبال کنید.

 

 • به ندای درونیتان توجه کنید.

مثال داستان نویسی را در نظر بگیرید، نوشتن داستان ریسک بزرگی نیست، فقط زمان و وقت آدم را می گیرد. ممکن است فکر کنید که اگر داستان دویست صفحه ای را بنویسید و بعد چیز جالبی از آب در نیاید و اصلا هم منتشر نشود واقعا زمان زیادی را هدر داده اید، اما باز هم اشتباه می کنید. شما با نوشتن آن دویست صفحه تمرین داستان نویسی کرده اید و چیزی را از دست نداده اید.

این عشق و شور و ندای درونی شما است که شما را نه تنها به نوشتن بلکه به هر کاری ترغیب می کند. آدم های موفق کسانی هستند که تمام تمرکز و عشق و وجود خود را بر روی کاری که انجام می دهند معطوف می کنند و انگیزه کافی دارند و غرق در کار هستند.

 

 •  از فرصت استفاده کنید.

مطمئن نباشید که همیشه فرصت هست. خوش بینی بسیار خوب و پسندیده است. اما، نمی‌توان همیشه مثبت اندیش بود. گاهی به قول معروف، شانس یکبار در خانه ما را می‌زند، از این فرصت اگر استفاده نکنید، شاید یک عمر پشیمانی برای شما به بار آورد. گاهی شاید ارائه یک ایده یک فرصت استثنایی برای شما باشد. و همان ایده  شما را از زمین بلند کند و موفقیت را برای شما به ارمغان آورد. پس بهتر است کمی فرصت‌طلب باشید.

 

 • به افرادی که با رویاها و اهدافتان مخالفت می کنند، توجه نکنید.

هنگامی که تصمیم میگیرید ریسک جدیدی را قبول کنید، افراد زیادی در اطرافتان ممکن است بخواهند که شما را از تصمیم تان  منصرف کنند. آنها عدم توانایی خودشان در کسب موفقیت درآن کار را به شما نسبت میدهند. به این موضوع ایمان داشته باشید که شما از پتانسیل رشد بالایی برخوردار هستید و قابلیت بزرگی در شما نهفته است . باید به موفقیت برسید و در نتیجه آن ، میتوانید به دیگران هم کمک کنید و دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنید.

 

 • از موقعیت‌های جدید و تجربیات دیگران استفاده کنید.

مجلات، کتاب‌ها، سایت‌ها، فیلم‌ها و دیگر زمینه‌ها می‌توانند منابع خوبی برای شما باشند تا با تجربیات افراد موفقی آشنا شوید که زندگی مانند زندگی ایده آل شما را دارند.  اگر می‌خواهید در جای دیگری زندگی کنید، به دنبال شهری نباشید که شبیه مکان فعلی زندگیتان است. سعی کنید ماجراجو باشید تا بتوانید بیش تر با موقعیت‌های جدید آشنا شوید.


 • افراد شجاع را پیدا کنید.

در کنار این تحقیقات به دنبال افرادی باشید که در زندگی خود ریسک‌ها و تغییرات بزرگی را ایجاد کرده و مسیر کاملا تازه ای را برگزیده اند. سعی کنید از تجربیات آن‌ها استفاده نموده و بفهمید که چگونه این تصورات را به حقیقت تبدیل کرده اند. غرق در هیجان موفقیت آن‌ها شوید و اجازه دهید این هیجان در شما نیز رخنه کند.


 • خلاقیت خود را پرورش دهید.

قبل از این که بخواهید تغییراتی در دید خود نسبت به زندگی ایجاد کنید، می‌توانید تغییرات خلاقانه ای را در حوزه شغلی و یا شخصیتی خود به وجود آورید. برای شروع، از روش‌های قدیمی‌دست بکشید. از خودتان بپرسید،«چگونه می‌توانم این کار را به صورت متفاوتی انجام دهم؟» در مورد روابط از خودتان بپرسید،«چگونه می‌توانم کمی‌سرگرمی‌و شوخ طبعی را به پیام‌های خود اضافه کنم؟»یا «چگونه می‌توانم به شکل جالب تری به این فرد پاسخ بدهم؟»

 

 • بپذیرید که شایسته زندگی بهتری هستید.

از دلایل دیگری که باعث می‌شود بسیاری از افراد در زندگی ریسک نکنند این است که گمان می‌کنند شایستگی یک زندگی شجاعانه را ندارند. همه ما آدم‌ها شایستگی یک زندگی شاد و هیجان انگیز را داریم. من ضمانت می‌کنم که برای داشتن این مدل زندگی بیش تر از فعالیت‌های شجاعانه، نیاز به انرژی دارید. از کنار یک صخره فریاد بزنید که من فردی شایسته هستم و آن را بپذیرید.

 

 • نترس بودن را شعار زندگی خود قرار دهید.

واژه شجاع یا نترس را در ادامه نام خود بیاورید. در هر کاری که انجام می‌دهید و هر تصمیمی‌که می‌گیرید از خودتان بپرسید،« آیا من این کار را با شجاعت انجام دادم؟» خودتان را شخصی شجاع تصور کنید که به عمل کردن علاقه دارد، شانس‌های خود را امتحان می‌کند، خلاق است و از ریسک کردن نمی‌ترسد. میانه روی، خستگی، ناراحتی و ناامیدی جایی در زندگی شما ندارد. سعی کنید در همه حوزه‌های زندگیتان، شجاع و نترس باشید.

 

 • سعی کنید با کسانی که نمی‌شناسید ارتباط برقرار کنید.

اضافه کردن افراد جدید به زندگی به منزله‌ی ایجاد فرصت است. با افراد جدید ارتباط برقرار کنید و دامنه دوستانتان را گسترش دهید. آیا کسی هست که مورد تحسین شماست؟ آیا همکار بالقوه‌ای در شرکتی که شما می‌خواهید بیشتر راجع به آن بدانید، وجود دارد؟

به این شخص ایمیل بزنید یا از طریق شبکه های اجتماعی با او ارتباط برقرار کنید. زمانی را برای تماس با او در نظر بگیرید یا حضوری او را ملاقات نمایید. بدترین اتفاقی که می‌تواند رخ دهد این است که این شخص به شما “نه” بگوید یا اینکه جوابتان را ندهد. ریسک واقعی این است که شما فرصت گسترش دادن دامنه دوستانتان را از دست بدهید.

 

 • فکر کنید و مطالعه داشته باشید.

جامعه شما را تحت فشار قرار می‌دهد تا پرمشغله باشید. بسیاری از افراد موقعی که حس می‌کنند کاری انجام نمی‌دهند مضطرب می‌شوند. برخی تصور می‌کنند پرمشغله بودن به منزله‌ی قهرمان بودن است. اما این وضعیت لزوما به بهره‌وری و تصمیم‌گیری‌های خوب منجر نمی‌شود.

برخی از موفق‌ترین افراد جهان، زمان زیادی را صرف خواندن و فکرکردن می‎‌کنند. وارن بافت می‌گوید 80 درصد از شغلش را صرف خواندن و فکرکردن کرده است که منجر به بسیاری از تصمیمات سودآور در مورد افزایش دانش، خلاقیت و انرژی گشته است.

به دنبال کتاب‌ها و مقالات مورد نیازتان باشید و همچنین در یادگیری اطلاعات جدید پشتکار داشته باشید. با این کار شاید شما عملا کاری انجام نمی‌دهید اما برای آینده سرمایه‌گذاری می‌کنید. ریسک واقعی اینست که شما فرصت یادگیری و انتخاب‌های‌ هوشمندانه‌ را از دست بدهید.


تعداد بازدید : 942