راه های افزایش انگیزه در زندگی

راه های افزایش انگیزه در زندگی
راه های افزایش انگیزه در زندگی

همگی ما روزانه با افراد مختلفی ارتباط داریم و همواره رفتارهاي گوناگون ديگران را مي بينيم. برخي از این افراد زندگی شادابی دارند و با گام هايي استوار حرکت مي کنند. برخي ديگر، انگار کوله باري از غم و غصه توان حرکت را از آنان گرفته و گام هايي آهسته و بي جان بر مي دارند. علت این امر را روان شناسان در انگيزه ي افراد جست وجو مي کنند و انگيزه را عاملي مي دانند که به فرد نيرو و توانايي مي دهد. شما هم می توانید با افزایش انگیزه در خودتان، قدرت بیشتری به دست بیاورید و با عقب ماندگی های زندگی تان مقابله کنید و در نهایت به رشد و پیشرفت برسید. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با راه های افزایش انگیزه آشنا شوید.


انگیزه چیست؟

انگيزش حالت رواني انسان است که او را در جهت خاصي تجهيز کرده، به انجام رفتارهايي مشخص وادار مي کند. نکته ي مهم در اين تعريف، وجود حالتي دروني است که شخص را براي انجام کاري بر مي انگيزاند و مي توانيم آن را انگيزه بناميم که عاملي دروني به شمار مي آيد. بنابراين، انگيزه، عاملي دروني است که انسان را به حرکت وا مي دارد و انگيزش، حالتي است که در اثر دخالت انگيزه به انسان دست مي دهد. از طرف ديگر، انگيزه خود ممکن است از عامل يا محرکي خارجي متأثر باشد. براي مثال، فرد با ديدن غذا، به غذا ميل پيدا کند يا با شنيدن فرياد کسي، در پي صدا برود.

 

انگیزه ها در دو دسته عمده قرار می گیرند انگیزه های درونی و بیرونی.


انگیزه های درونی

این انگیزه ها از نیازهای روان شناختی، کنجکاوی و تلاش های فطری برای رشد حاصل می شود. اگر فردی به صورت درونی با انگیزه شود می تواند به دلایل زیر باشد به خاطر احساس علاقه یا چالشی که توسط فعالیت ویژه ای ایجاد شده یا به وجود آمدن یک حس لذت در فرد.  علت اصلی انگیزه های درونی احساس نیاز های روانشناختی در درون است.


انگیزه های بیرونی

از مشوق های بیرونی یا پیامد های محیطی ناشی می شود. پیامد های محیطی می تواند پول یا غذا و … باشد. بیشتر در انگیزش های بیرونی این جمله در ذهن نقش می ببند ” اگر این کار را انجام دهی به هدفت می رسی”

اما آیا این مشوق های بیرونی همیشه برای انگیزه فرد کافی هستند. خوب اگر کمی واقع بین باشیم مشوق های درونی بیشتر انگیزه ایجاد می کنند. البته برای همه کس و یا همه چیز ثابت نیست. جالب است بدانید پاداش های بیرونی، برای ایجاد انگیزش درونی فرد در کارهایی که جالب نیستند، هیچ تاثیری ندارند – نه تاثیر تضعیف کننده، نه تسهیل کننده.

 

تفاوت اساسي افراد داراي انگيزه دروني با افراد داراي انگيزه بيروني اين است كه افراد با انگيزه دروني احساس كفايت بيشتري در خود دارند و كمتر به ديگران اجازه مي‌دهند كه محرك رفتارشان شوند. اين گروه از افراد خود تعيين كننده رفتارها هستند و به خاطر كفايتي كه در خود احساس مي‌كنند، باور دارند كه مي‌توانند با رفتارشان بر محيط خود تأثير بگذارند.

 

راه های افزایش انگیزه

 

  • صبح خیز باشید.

سعی کنید هر روز 30  دقیقه زودتر از زمانی که به طور معمول بیدار می شدید، از رخت خواب جدا شوید. این ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما واقعا تاثیر خیلی خوبی در روحیه شما خواهد داشت و باعث خواهد شد که دقایقی را با خودتان سپری کنید. در این مدت  سعی کنید یک تمرین یوگا، مدیتیشن انجام دهید. یا مجله ای را مطالعه کنید و خود را به نوشیدن چایی دعوت کنید و از لحظه حال تان لذت ببرید. این یک راه خوب برای تمرکزتان است و باعث می شود روز خوبی را شروع کنید.

 

  • رشد و پیشرفت خود را اندازه گیری کنید.

برای پیشرفت در کار و زندگی خود بهتر است کارهای خود را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید. ضرورت این کار، این است که انگیزه لازم برای انجام کار را افزایش می دهد و باعث می شود بتوانید رشد خود را آن طور که باید اندازه گیری کرده و رصد نمایید.

برای داشتن انگیزه و هدف باید نقاط پیشرفت خود را پیدا کنید و هر قسمت آن را به صورت دقیق مورد تحلیل و بازبینی قرار دهید؛ در این صورت قطعا انگیزه ی لازم برای انجام کار مورد نظرتان را به دست خواهید آورد. زمانی که ببینید رشدتان در یک مقطع نسبت به مقطع دیگری افزایش پیدا کرده است، به طور طبیعی انگیزه تان هم بالا خواهد رفت.

 

  • کارهای خود را جذاب کنید.

اگر می خواهید برای انجام کارهای خود انگیزه ی کافی به دست آورید، باید نگرش خود را نسبت به آن کار مورد بررسی قرار دهید. ممکن است نگرش شما نسبت به کاری که برای دیگران ایده آل است و از آن لذت می برند کاملا متضاد باشد و نظر شما با آن ها تفاوت داشته باشد یا کاری که شما از آن لذت می برید و برایتان مفرح است برای دیگران کاملا برعکس باشد و از انجام آن به هیچ وجه لذت نبرند.

بنابراین باید به این موضوع فکر کنید که واقعا علت این امر چه چیزی می تواند باشد؟ کاملا واضح است تنها چیزی که باعث می شود شما عاشق کاری باشید این است که بلد هستید آن کار را چگونه به شیوه ای مفرح و جذاب انجام دهید.

کافی است که در امور روزمره ی خود به فکر تفریح باشید و به کارهای خود با دید یک تفریح نگاه کنید و هیچ وقت دید خود را عوض نکنید. اگر بتوانید دید خود را نسبت به کارها تغییر دهید حتما قادر خواهید بود هر کاری را با لذت تمام انجام دهید و در هیچ کاری بی انگیزه نباشید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید تا از کارها لذت ببرید این است که قبل از انجام کار از خود سوال بپرسید:

چگونه می توانید از انجام این کار لذت ببرید؟

چگونه می توانید آن کار را جزئی از برنامه ی روزمره ی خود قرار دهید؟


  • وقتی کارهایتان به خوبی پیش می رود به خودتان پاداش دهید.

یک جایزه کوچک حتی برای یک دستاورد کوچک می تواند باعث افرایش انگیزتان شود. خودتان را به یک میان یا ماساژ دعوت کنید. یا می توانید این موفقیت تان را با دوستان صمیمی تان جشن بگیرید. انجام این کارها می تواند منجر به این شود که کارهای بعدی خود را با انگیزه بیشتری ادامه دهید.


  • زیاد سفر کنید.

هیچ دقت کرده اید وقتی قصد سفر دارید از شب قبل دچار هیجان خاصی می شوید؟ مسافرت همیشه باعث ایجاد انگیزه زندگی و تقویت روحیه شادابی و نشاط می شود. روانشناسان معتقدند که این شور و هیجان خود باعث بهبود کیفیت زندگی می شود و امید به زندگی را افزایش خواهد داد.

وقتی انگیزه تان کم شده باشد در اولین فرصت سفر کنید تا برآن مشکل غلبه کنید. گرفتاری های جدید از جمله عدم تسلط به زبان محلی منطقه، عدم آشنایی به منطقه و فرهنگ آن و… سطح بیشتری از مغز شما را درگیر می کند و دیگر مشکلات قبلی به حاشیه می روند. پس شما ناخودآگاه متوجه می شوید که کل مشکلات قبلی را فراموش کرده اید و روش نوینی را برای ادامه دادن اتخاذ کرده اید و ذهن کاملا پاک و تازه ای دارید و انگیزه تان زیاد شده است

وقتی سفر می کنید خودتان را مسئول حفاظت از خود می دانید بنابراین همین مسئولیت جدید باعث تمرکز روی محیط جدید و مسائل مربوط به آن می شود و در واقع باقی موارد به حاشیه رانده می شود پس متوجه می شوید که در کنترل اوضاع اطراف خود چقدر توانمند عمل کرده اید و راه حل برطرف کردن مشکل قبلی را به سادگی خواهید یافت.


 

  • از طبیعت کمک بگیرید.

برای قدم زدن به طبیعت بروید.
تمرین یوگا را در یک پارک در نزدیکی تمرین کنید.
کودکان را در پارک تماشا کنید.گربه یا سگ خود را در طبیعت تماشا کنید.
دوربین خود را بردارید و همه چیز را که به نظر شما زیبا است، عکس بگیرید.
تمرین تنفس عمیق در حالی که صداهای طبیعت گوش دادن می کنید، انجام دهید.
یک صحنه را خارج از پنجره خود نقاشی کنید.
تصاویر آنلاینی از طبیعت را ببینید.

 

  • در مورد هر چیزی که دارید شکر گزار باشید.

هنگامی که انگیزتان کم می شود، شروع به دیدن زندگی و جنبه های آن از طریق یک لنز منفی آسان است. در این هنگام برای تمرکز بر روی آنچه که هنوز دارید و چه کسی هستید ( برای مثبت بودن و افزایش انگیزه) از خودتان از خودتان این سوال را بپرسید: 3 چیز که گاهی اوقات به عهده می گیرم، اما می تواند در زندگی من سپاسگزار باشد؟
خواهید دید که پاسخ های خیلی زیادی برای اسن سوال خواهید داشت. پاسخ خود من سقف بالای سرم، آب تمیز و قدرت نفس کشیدنم است.

 

  • باعث شوید انسان ها احساس خوبی در مورد خودشان داشته باشند.

مردم به ندرت به یاد می آورند که شما چه کار کرده اید، اما همیشه به یاد خواهند آورد که شما با احساس آنها چه کار کرده اید. شروع به دیدن چیزهایی که دوست دارید و مردم آنها انجام می دهند  و سپس به خودشان بگویید و باعث شوید هم روحیه شما بهتر شود و هم انگیزه مردم به ادامه دادن کارشان شود.


تعداد بازدید : 789