کمدی های کیهانی

کمدی های کیهانی

نوشته : ایتالو کالوینو

ترجمه : موگه رازانی

نشر کلاغ


کمدی‌های کیهانی یک ,مجموعه داستان کوتاه نوشتهٔ ایتالو کالوینو است که اولین بار در سال ۱۹۶۵ میلادی چاپ شد. داستان‌های این مجموعه، خیال‌پردازی‌های مبهوت کننده‌ای حول حقایق علمی شناخته شده هستند. راوی داستان‌ها موجودی ازلی به نام Qfwfq است و داستان‌ها خاطرات او از وقایعی در تاریخ جهان هستی هستند.


راوی داستان Qfwfq یک موجود ازلی است که کهکشانها
را در پی بازی‎های بچه‎گانه‌ی خود در کودکی ساخته است. یک‌جا دایناسور است و از انقراض دایناسور‌ها می‌گوید، یک‌جا دوزیست است و جایی دیگر در نقش اولین صدف حلزون روایت می‌کند. در داستان دیگری، در عالم جوانی با اتم‎های هیدروژن تیله بازی می‌کند و یا در رقابت با موجودی چون خودش با نام Kfwfk، باعث اختراع هنر می‌شود. در فضا سقوط می‌کند و...
کمدی‎های کیهانی نوعی روایت طنز از داستان‎های علمی مربوط به جهان شناخته و ناشناخته است. کالوینو در این کتاب با روایت داستان و مثال‎هایی غیرواقعی، مفاهیم خشک علمی را بسط می دهد. با  قبول فرض‌های محال، نتایج قوانین و نظریه‌های علمی را با بیانی فلسفه مآبانه و طنزآمیز بیان می‎کند؛ در این کتاب واقعیت در بستر تخیل جادویی نویسنده و بدون هیچ حد و مرزی گسترش می‎یابد و هر چیز را ممکن می‎سازد. او در ابتدای هر داستان، گزاره‌ای علمی را نقل می‌کند سپس با تخیل ناب آمیخته با طنازی‌هایی به سبک خودش، آن را در بستری روایی بسط می‌دهد.
(در کمدی‌های کیهانی، تخیل نیرومند، طنز پاک و ظریف و توجه به واقعیت و تاریخ در هم آمیخته است. کالوینو  قبل از نوشتن کمدی‌های کیهانی بیش‌تر علوم را مطالعه کرده است، از انیشتین گرفته تا یاکوبسن، از هگل گرفته تا سیبرنتیک. هر فصل کتاب با قطعه‌ای شروع می‌شود که به نظر می‌رسد خلاصه‌ای خشک و آموزشی از یک کتاب فیزیک، نجوم یا زمین‌شناسی است. بعد ناگهان راوی ظاهر می‌شود و هریک از این خلاصه‌ها برای او دستاویزی می‌شود تا زندگی‌های مختلفش را تشریح کند.)