کتاب سرخ

کتاب سرخ
کتاب سرخ
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

نویسنده: کارل  گوستاو  یونگ

مترجم: محمد رضا اخلاقی منش

کتاب سرخ ماحصلِ ده ها سال فکر و تخیلِ یونگ و سیر و سیاحت او در عالمِ ناخودآگاه است.در این کتاب، یونگ شرح ماجراهای سفرِ روحی خود را به منظور انتقال به آیندگان به رشته ی تحریر در آورده و آن ها را در قالب نقاشی هایش به تصویر می کشد.چون این مجموعه در دفتری با جلد سرخ، گردآوری شده «کتاب سرخ» لقب گرفته است.


در مقدمه ی کتاب آمده است:

«کتاب سرخ مستندی است مبتنی بر گذر جهان از میان روح یک مرد، و درست همان طور که یک فرد کنار دریا ایستاده و به موسیقیِ بسیار عجیب و هراس انگیز گوش می سپارد و نمی تواند توضیح دهد که چرا قلبش به درد می آید، یا چرا می خواهد فریادی از سرِ تحسین از حنجره ی خود برکشد… به همان گونه توسط عظمت و شکوه این کتاب از درون بر کشیده می شود و بر بلندی هایی جولان می دهد که هرگز بر آن نبوده است.»


کتاب به شکل حیرت اوری حاوی ۲۰۵ صفحه نوشته همراه با نقاشی های مدیتیشنی رازآلود شخص کارل یونگ است. البته منظور از نقاشی ، کل ( ACTIVE IMAGINATION ها ) و ماندالا های خود یونگ است که در مدیتیشن‌های عمیق از ناخودآگاهش دریافت می کرده است. بقدری این نوشته ها منظم هستند و انگاره ها دقیق ترسیم شده اند که می توان فهمید یونگ هنرمند بزرگی نیز بوده است علاوه بر اینکه روانکاو بزرگی بوده است. حتی شماره هر نکته با رنگی جدا نوشته شده است. این تصاویر از ناخودآگاه مردی می امده است که روح و روان و ادبیات و هنر را خوب می شناخته. نقاشی ها بسیار اسرارآمیز هستند. یونگ در نوشته های خود نقل می کند که در مدیتیشن های فعال خود توسط دو نفر بازدید میشده است که همراهشان ماری سیاه نیز بوده است یا دو تصویر دریافت می کرده از ناخودآگاهش یک مرد به نام الیجاه که بعدا تغییر یافت به فیلومون یا پیرمرد خردمند بالدار در نقاشیهایش یک زن به نام سالومه که بعدها مفهوم آنیما (بانوی درون مردان) را برای او متبادر کرد.

این کتاب نشان می‌دهد که یونگ در یک سری از اعمال که به عنوان تخیل فعال نام نهاده بود تلاش می‌کرد با تجسم و فراخواندن رویاهای بیداری، در گفتگو درونی با چهره‌های وهم‌آلود از ضمیر ناخودآگاه خویش آگاهی یابد.


تعداد بازدید : 1304