هیاهوی زمان

هیاهوی زمان
هیاهوی زمان

هیاهوی زمان  The Noise of Time

نوشته : جولین بارنز

ترجمه : سپاس ریوندی

نشر ماهی


اولین رمانی است که جولین بارنز بعد از کتاب برندهٔ بوکرش، درک یک پایان ، منتشر کرده است. هیاهوی زمان یک رمان هیبریدی است ــ ترکیب داستان و زندگی‌نامه. هیاهوی زمان دربارهٔ دمیتری شوستاکوویچ از مشهورترین آهنگسازان قرن بیستم است. شوستاکوویچ به واسطهٔ دورانی که در آن زندگی می‌کرد زندگی پُرفرازونشیبی داشت. انقلاب را دید، دوران ,استالین و جنگ دوم جهانی و در نهایت دوران ,خروشچف را دید.

جولین بارنز در رمان هیاهوی زمان، با نثر هنرمندانه و جذاب خود ما را در مسیر زندگی شخصی و حرفه ای شوستاکوویچ قرار می دهد و همزمان، تصویری روشنگرانه از روند پرهیاهو و آشوبناک شکل گیری اتحاد جماهیر شوروی را ترسیم می کند. کسانی که گوش‌شان چندان با موسیقی کلاسیک آشنا نیست احتمالاً والسی را که استنلی کوبریک در فیلم چشمان کاملا بسته استفاده کرده به یاد دارند. آن والس ساختهٔ شوستاکوویچ است.

این رمان علاوه بر تاریخی بودنش، یک اثر روانکاوانه هم هست و ترس‌ها و اضطراب‌های شخصیت محوری‌اش را به طور موشکافانه مطرح می‌کند. اصول اعتقادی کمونیست‌ها و حاکمیت قدرت محض استالینی از جمله مواردی است که به خوبی در این رمان به تصویر کشیده شده اند و مخاطبی را که کمتر تاریخ خوانده با آن فضا آشنا می‌کند. نویسنده هم سبک خاص خودش را در نگارش داستانش دارد و جابه جایی‌ها و پازل سازی‌های مختلفی را در مسیر روایتش به کار برده است.

مطالعه این مستندات تاریخی در قالب داستان که موجب می‌شود مخاطب تا حدودی دوران مخوف و تفتیش عقایدی و همچنین حکومت پلیسی کمونیست‌ها را درک کند، در دنیای کنونی که دم از آزادی عقاید و تولید بی‌دغدغه آثار هنری در برخی کشورها زده می‌شود، بی‌لطف نخواهد بود.


تعداد بازدید : 261