مرگ در آند

مرگ در آند
مرگ در آند

نویسنده : ماریو بارگاس یوسا

مترچم : عبدالله کوثری


این رمان در امتداد رمان «چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟» نوشته شده و همچون دیگر نوشته های ماریو بارگاس یوسا ؛ دارای سبکی پیچیده، جذاب ، همراه با تعلیق و زیبای خاص وی است.شاید در ابتدا به نظر خواننده تصاویری-بخوانید روایت های تو در توی هزار و یک شبی- که نویسنده پیش روی خواننده اش قرار داده؛ بی ربط  باشد اما در پایان خواننده چون تکمیل کننده ی پازلی سر خوش از کشف خویش، پی به جادوی داستانی بارگاس که به حق از بهترین نویسندگان عالم-لقب بهترین نویسنده قرن ما دقیقاً برازنده ایشان- است ، می برد.

این رمان؛ «مرگ در آند»که از بهترین آثار داستانی بارگاس است. با محور قرار دادن زندگی دو مامور پلیس (گروهبان لیتوما- که دقیقاً به دلیل حل کردن معمای قتل پالومینو مولرو از سوی رؤسای متبوع اش به این نقطه مرموز و ترسناک در دامنه کوههای آند تبعید شده- و توماسیتو- جوانکی کم تجربه، که سر و سری با دوستان مافیا دارد و در پی ماجرایی عشقی عجیبش اقدام به قتل گانگستری می کند و او هم به نوعی در تبعید است.) و چند خط روایی دیگر چون حرکات های مخرب تروریست های انقلابی! و پروژه ی نیمه تعطیل جاده سازی؛ که همه هماهنگ باهم درونمایه ی تقریباً همیشگی آثار بارگاس یعنی جرم و بیگناهی و عدم امکان دسترسی به عدالت را می سازد. چیزی که از مورد علاقه ترین مضمون های بارگاس است، چه آن را در عمل و چه در داستان هایشان بارها و بارها نشان داده.

نکته قابل تأمل و فوق العاده بارگاس وجود صداهایی گوناگون و به اصطلاح چند صدایی در آثارش است. چیزی که همیشه باعث شده رمان هایش را با هیجان و چندباره و چندباره بخوانم! روایت سوم شخص داستان بارها معطوف به ذهن های، لیتوما، توماسیتو، دونیا آدریانا، گرینگوی سرخ مو(مهندس یا توریست پیر) یا آن زن جهانگرد ،دونیا آدریانا و ... می شود. که هر کدام برای خود قصه ای دارند و حوادثی را از سر گذرانده اند.

البته لازم به ذکر است خواندن آثار او برای کسانی که به خواندن آثار سهل و ممتنع یا بعضاً آثار کلاسیک عادت دارند، در ابتدا سخت و ناممکن می نماید اما به مرور زمان این گره هم همچون دیگر گره های بعضاً ناگسستنی(؟!) دوستان قابل گشایش است!پس لازم است آن را دوبار-یکبار درهم و با لذت و یک بار منفصل و با لذت بیشتر- و با حوصله خواند.


تعداد بازدید : 713