مردی به نام اوه

مردی به نام اوه
مردی به نام اوه
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

نویسنده: فردریک بکمن

مترجم: حسین تهرانی

مردی به نام اووه رمان پر فروش و محبوب فردریک بکمن می‌باشد که در سال ۲۰۱۲ در سوئد چاپ شد و بعد از گذشت سه سال شهرتش بر سر زبان‌ها افتاد و در مدت کوتاهی بعد از آن به رکورد فروش بیش از ۱٫۲ میلیون نسخه در دنیا دست یافت.
تقریبا در طول دو سال ابتدای کتاب بکمن به صورت ناشناخته باقی ماند و فروش چندانی نداشت تا اینکه در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از پرفروش‌های نیویورک تایمز مطرح شد. کتاب مردی به نام اووه پس از کتاب دختری با خالکوبی اژدها پرفروش ترین کتاب سوئد می‌باشد.
داستان کتاب همانطور که از نامش نیز پیداست در رابطه با آقای اووه است که به تازگی همسرش را از دست داده و نمی‌تواند بی‌خیالی و رفتار (به نظر وی غلط) همسایگان و اطرافیانش را تحمل کند و به همین خاطر چند وقتی است که تصمیم به خود کشی گرفته.
وی برای قتل خود برنامه‌ریزی انجام داده است، از جمله اینکه عضویت خود در مجله‌های هفتگی را کنسل کرده و روابطش را با نزدیکان و همسایگان کمتر کرده است. و یک آویز هم در سقف خانه نصب کرده تا بتواند خود را به دار بزند.
تا اینجای ماجرا، داستان بکمن کمی دلخراش به نظر می‌رسد، اما در ادامه می‌بینیم که علی‌رغم تلاش‌های مستمر مردی به نام اووه برای خودکشی، برنامه او هربار به دست یکی از همسایگان و یا پستچی به هم میریزد و این مزاحمت‌ها و کشمکش‌ها داستان کتاب را تبدیل به طنزی جذاب و دلپذیر می‌نماید. نکته دیگری که کتاب را برای ما ایرانی ها جذاب تر می‌کند وجود یک شخصیت داستانی (ایرانی مقیم سوئد) به نام پروانه خانوم می‌باشد که به همراه دو بچه و همسرش در همسایگی آقای اووه زندگی می‌کند.
می‌توان گفت که تا قبل از به شهرت رسیدن کتاب مردی به نام اووه کمتر کسی با نام فردریک بکمن آشنا بود، اما این موضوع به خصوص بعد از ساخت فیلمی به اقتباس از همین کتاب که نامزد جایزه‌های بین‌المللی بسیاری هم شده تغییر کرده و سایر نوشته‌ای این نویسنده نیز مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته است.


تعداد بازدید : 555