مجوس

مجوس
مجوس
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

نویسنده: جان فاولز
مترجم: پیمان خاکسار


این کتاب در سال ۱۹۶۵ چاپ شد. اولین رمان جانفاولزاما دومین کتابی است که از او منتشر شد. «مجوس» به تمام فهرست‌های کتاب‌های برتر قرن بیستم راه پیدا کرد وجزومهم‌های تاریخ ادبیات است. دیگر آثار,فاولزهم همین‌طورند. می‌توان از ,زن ستوان فرانسویدر فهرست‌ها نام برد که اثرنخبه‌پسندتریهم هست. به هر حال کتاب‌های این نویسنده در فهرست‌های گوناگون قرار دارند اما مجوس پرفروش‌ترین کتاب اوست.


جان فاولز نویسنده‌ی بریتانیایی است. او که به شدت به فلسفه‌ی ,اگزیستانسیالیسم اعتقاد داشت، همواره تحت تاثیر ,ژان پل سارتر و ,آلبر کامو پیشگامان این ,فلسفه قرار داشت.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد فاولز این است که آثارش را اغلب اقشار جامعه می‌توانند درک کنند و دوست داشته باشند. او مفاهیم عمیق را به گونه‌ای در آثار خود می‌آورد که تنها نخبگان و روشنفکران آن را درک نمی‌کنند بلکه افراد عادی نیز می‌توانند با این آثار ارتباط برقرار کنند. مجوس را در دنیا یکی از مهم‌ترین آثار فاولز می‌دانند.

داستان این رمان در دهه ۱۹۵۰ می‌گذرد و درباره یک جوان انگلیسی است که به‌تازگی در رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاه آکسفورد فارغ‌التحصیل شده است. او از انگلستان متنفر است و دنبال شغلی خارج از این کشور است. به‌این‌ترتیب به یونان رفته و در یک مدرسه انگلیسی‌زبان به تدریس مشغول می‌شوم. آنجاست که با شخصیت غریبی آشنا می‌شود و شروع به بازی و کلنجار با او می‌کند...

مجوس ۷۸۳ صفحه دارد و ۴ داستان مستقل را در دل یک داستان کلی جا داده است. این رمان ساختاری هزارویک‌شبیدارد. یعنی دقیقاً یک قصه‌گو دارد که ۴ قصه را تعریف می‌کند. این‌میان کلی هم خرده‌قصه روایت می‌شود.

متن پشت جلد کتاب مجوس:

شما به دنیاهای دیگه سفر می‏‌کنید؟»
«بله. من به دنیاهای دیگه سفر می‏‌کنم.»
لیوانم را گذاشتم روی میز و یک سیگار درآوردم و قبل از این‏که دوباره شروع کنم به حرف زدن، روشنش کردم.
«سفر جسمانی؟»
«اگر بتونی به من بگی جسم کجا تموم می‏شه و ذهن کجا شروع، اون‏‌وقت جوابت رو می‏‌دم.»تعداد بازدید : 873