مجموعه ی نامرئی

مجموعه ی نامرئی
مجموعه ی نامرئی
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

مترجم: علی اصغر حداد


مجموعه‌ی نامرئی ۴۵ داستان کوتاه از ۲۶ نویسنده‌ی آلمانی‌زبان است. داستان‌های این مجموعه را علی‌اصغر حداد گزینش و ترجمه کرده است. مترجم در گزینش داستان‌های این مجموعه، علاوه بر ‌آلمانی‌زبان بودن نویسندگان، تنوع در فرم و محتوا را مد نظر قرار داده است. کتاب در سه بخش تنظیم شده است: نویسندگان اتریش، نویسندگان آلمان فدرال و دمکراتیک، نویسندگان سوییس.

در مجموعه‌ی نامرئی داستان‌هایی از آرتور شنیتسلر، راینر ماریا ریلکه، روبرت موزیل، اشتفان تسوایگ، اینگه‌بورگ باخمن، تومای برنهارت، پتر هانتکه، یوهان پتر هبل، هاینریش مان، توماس مان، هرمان هسه، لئون فویشتوانگر، برتولت برشت، آنا زگرس، اروین اشتریتماتر، اشتفان هایم، هاینریش بل، ولف‌دیتریش اشنوره، ولفگانگ بورشرت، زیگفرید لنتس، گونتر گراس، مانفرد بیلر، یورک بکر، ماکس فریش، فریدریش دورنمات، کورت مارتی وجود دارد.


از متن کتاب

در دوران مبارزه‌ی مخفی، یک روز مزدوری به خانه‌ی آقای اگه آمد. آقای اگه آموخته بود بگوید نه. مزدور برگه‌ای نشان داد که به دستور کسانی صادر شده بود که در شهر فرمان می‌راندند. در آن برگه آمده بود که آن مزدور به هر خانه‌ای پا بگذارد، آن خانه از آن او خواهد بود؛ هر غذایی هم طلب کند، آن غذا به او تعلق خواهد داشت، و هر مردی هم پیش چشم او بیاید، باید به او خدمت کند.

‏مزدور روی صندلی نشست، دستور غذا داد، دست و روی خود را شست، و پس از خواب، در حالی که رو به دیوار دراز کشیده بود، پرسید: «به من خدمت خواهی کرد؟» آقای اگه روی او را پوشاند، مگس‌ها را پس زد، مراقب خواب او شد، و هفت سال آزگار مانند آن روز از او فرمان برد. در این مدت هر چند در حق او از هیچ خدمتی کوتاهی نکرد، اما همیشه از انجام یک کار سر باز زد: آن کار این بود که کلامی بر زبان بیاورد. پس از هفت سال، مزدور از آن‌همه خوردن و خوابیدن و فرمان دادن فربه شد و سرانجام روزی از دنیا رفت. سپس آقای اگه او را در همان روانداز آلوده پیچید، کشان‌کشان از خانه بیرون برد، اتاق را پاکیزه کرد، به دیوارها رنگ نو زد، نفسی به راحتی کشید و جواب داد: «نه.»
از داستان تمهیداتی علیه زور نوشته برتولت برشتتعداد بازدید : 506