ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری
#مالون_می‌میرد

رمان مالون می‌میرد، برای اولین بار در سال ۱۹۵۱ منتشر شد، و پس از آن توسط خود نویسنده یعنی ساموئل بکت به انگلیسی ترجمه شد. این رمان، بخش دوم از سه گانه ساموئل بکت است که با مالوی آغاز شد و با نام ناپذیر به پایان رسید. این رمان همراه با دو رمان دیگر، سه گانه‌ای را ساخت که آغازگر نوشته‌های مهمی از بکت محسوب می‌شود، که سوالات زبانی و مقدمات اساسی را ساخت و توانست یک روایت غیرسنتی را تشکیل دهد که ایده مرکزی در نوشته‌های #بکت به شمار می‌رود. کسی نمی‌تواند ساختار اساسی و توسعه شخصیت‌ها و حتی تنظیمات کلی در این رمان را نفی کند، می‌توان گفت که سگانه مشهور بکت و بخصوص رمان مالون می‌میرد، به عنوان نقطه‌ای محسوب ‌می‌شود که مسیر نوشته‌های ساموئل بکت را تغییر داد. این رمان، شامل یک خط مشهور می‌باشد، “هیچ چیز واقعی تر از هیچ چیز نیست”. مالون پیرمردی است که در آسایشگاه یا بیمارستان می‌میرد- درباره مکان مردن او اطمینانی وجود ندارد. بیشتر تاثیرات شخصیتی او توسط خودش حفظ شده است؛ کتاب کار و مداد، که وسایل کار او هستند. در خلال داستان او با مردی به نام ساپو آشنا می‌شود که او را به عنوان مرد مسخره‌ای نمایش می‌دهد. مالون به کشتن ۶ مرد اعتراف می‌کند، اما به نظر می‌رسد این یک معامله بزرگ برای اوست.

به هر حال اکثریت رمان، مبتنی بر مشاهده است و با مراسم زندگی مالون در سلول شخصی‌اش، سروکار دارد. افکار مالون، مشاهدات فلسفی و گمان‌های شخصیت داستان، تکه‌های اصلی داستان را می‌سازند. رمان با مردی ادامه می‌یابد که در حال ضبط فرایند مرگش می‌باشد. ما به سرعت از طریق تغییر لایه های روایت که راوی قطع می‌کند و دوباره از نو برقرار می‌سازد، می‌توانیم بفهمیم که در «جهانی پر از آیینه‌ها» زندگی می‌کنیم، که ایده اصلی بکت می‌باشد.

حوزه‌ی رمان دوم «مالون می‌میرد» لبه‌ی مرگ و زندگی‌ست یعنی لحظاتِ احتضار! مالون می‌گوید:« به زودی می‌میرم و همه چیز تمام می‌شود». پیرمردی به نام «مالون» روی تخت‌خوابی که خودش هم نمی‌داند در بیمارستان است یا تیمارستان افتاده

#ساموئل_بکت #نشر_ثالث #سهیل_سمی
#ادبیات_ایرلند #رمان_فلسفی #فلسفه
#معرفی_کتاب #کتاب_بخوانیم #کتابخوانی
#کتابخوان #کتاب_خوب #پیشنهاد_کتاب #کتاب
تعداد بازدید : 698
برچسب ها: