غول مدفون

غول مدفون
غول مدفون
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

نویسنده: کازوئو ایشی گورو

مترجم: امیر مهدی حقیقت

غول مدفون حکایت زندگی زوجی است در میان مردمی که چیزی از گذشته ی خود به یاد نمی‌آورند خود آنها هم تنها یادشان میآید که زمانی پسری داشته اند و میدانند که برای جستجوی او باید پا در راه سفری سحرآمیز گذاشت.
ماجراها و رخدادهای این داستان بی‌زمان و بی‌مکان هستند. یعنی اشاره‌ای صریح به زمان و مکان وقوع آنها وجود ندارد اما از برابر نهادن برخی نام‌ها نظیر آرتورشاه و همچنین اسامی خاصی نظیر ساکسون‌ها و برایتون‌ها و همچنین اشاره به آثار به جا مانده از دوران استیلای رومی‌ها بر انگلستان می‌توان حدس زد که زمان ماجرای این داستان قرون پنج و شش میلادی است.
در این رمان جنگجویی ساکسونی بنام ویستن سال‌ها بعد از مرگ آرتور شاه برای انتقام به پا خاسته است. همچنین شوالیه‌ای پیر حضور دارد که برادرزاده آرتور است و در ظاهر وظیفه‌اش کشتن اژدهای سهمناکی بنام گوئریک است. یک زوج سالخورده هم برای دیدار فرزندشان عازم روستای مجاور هستند. نویسنده این چند نفر را با هم همسفر می‌کند و ماجراهای غریبی بر آنها نازل می‌شود. اتفاق غریبی که در میان آن قبایل افتاده است وجود نوعی مه نامریی است که باعث فراموشی می‌شود. یعنی گذشته را از دسترس انسان‌ها دور می‌کند. انسان بدون خاطره و بدون حافظه طولانی‌مدت در واقع موجودی است هبوط کرده به دنیای حیوانی. این مه نتیجه نفس گوئریک است.
ژانر رمان حاصل و متعلق به دنیای مدرن است. تاریخ رمان و انگاره‌های بازنمایی شده در آن برآمده و انعکاس‌دهنده هستی انسان در جهانی است راززدایی شده و عقلانی. رمان همچنین ابزار شناخت جهان است و منعکس‌کننده نیازها، آرمان‌ها، رویاها و بطور اعم، زیست و بود انسان در دنیای مدرن. دنیایی که ارزش‌ها و بنیان‌های جهان ماقبل خودش را به نقد کشیده و اخلاقیات و انگاره‌های پایدار و ابدی قرون میانه را منحل یا بی‌معنا ساخته و در دریایی از باورهای متناقض و متضاد معلق و شناور شده است. وقتی به تاریخ اولین رمان‌های جدید و انگیزه‌های نگارش آن نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم که از قضا انگیزه نگارش اولین رمان‌ها نظیر #دن‌کیشوت استهزای جهان رمانس و بازنمود انسان آرمانی و زندگی در رمانس است. آنچه “غول مدفون” را تبدیل به رمان می‌کند به پرسش کشیدن رخدادها و نگره‌هایی است که در جهان رمانس بازنمود یافته است.


تعداد بازدید : 540