عامه پسند

عامه پسند
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

نویسنده: چارلز بوکفسکی

ترجمه: پیمان خاکسار


رمان عامه پسند را بهترین رمان چارلز بوکفسکی نامیده اند. این رمان یک کتاب فوق العاده به سبک زیبای بوکفسکی است. رمانی که سرتاسر آن نوشته های پوچ و بیهوده دیده می شود. رمانی که بوی مرگ می دهد.
در رمان عامه پسند با کارآگاهی طرف هستیم که هم از دنیای اطراف خود ناراضی است و هم از دنیای درون خود. با کارآگاهی طرف هستیم که خود را شلغم می داند و آدم های این دنیا را غمگین و افسرده تلقی می کند. عامه پسند تم طنز مانندی دارد که در آن رگه هایی از نوشته های علمی تخیلی، فوق طبیعی و فلسفی وجود دارد.

رمان عامه پسند درباره یک کارآگاه پیر به نام “نیکی بلان” است که برخلاف انتظار چندان زیرک و باهوش نیست. کارآگاهی که اگر این ویژگی ها را نداشت، بعید بود در نوشته های بوکفسکی جایگاهی داشته باشد.

نیکی بلان چندین مشتری دارد که باید به کار همه آن ها رسیدگی کند چرا که مهلت اجاره دفترش تمام شده است و به پول احتیاج دارد. نخستین مشتری او، زنی زیبا و افسونگر به نام “بانوی مرگ” است که مورد عجیبی است. او به دنبال شخصی به نام “سلین” است. “سلین” نویسنده ی فرانسوی است که چند سال پیش مرده است اما بانوی مرگ اصرار دارد که بلان او را پیدا کند.

در ادامه رمان عامه پسند نیکی بلان با مشتری های عجیب تری هم برخورد می کند. مثلا مردی از او می خواهد که از خیانت همسرش پرده بردارد و یا مرد دیگری که قصد دارد از شرّ یک زن، که به ادعای خودش یک فضایی در پوشش انسان است، رهایی یابد.

اما آخرین و اصلی ترین معمای کارآگاه بلان در رمان عامه پسند حل مسئله “گنجشک قرمز” است.
در این داستان، بوکوفسکی کاملاً اصول ,رئالیسم را رعایت نکرده است. چرا که ما اشخاصی را داریم که از فضا و نقطه ی نا معلومی‌آمده اند. مردی که در یک چشم به هم زدن غیب می‌شود و خانم شگفت انگیزی که از قدرت‌های خارق العاده ای برخوردار است. حتی خانم مرگ هم که در ابتدا اسمش را می‌آورد از قدرت‌هایی مثل در کنترل گرفتن انسان‌ها برخوردار است که البته این مثال کاملاً برای مان این نکته را واضح می‌سازد که ذهن بوکوفسکی هرگز از واقعیت مرگ تهی نبوده است.