ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری
#سلاخ_خانه_شماره_پنج
سلاخ‌خانه شماره پنج رمان مشهور کورت ونه‌گات نویسنده معاصر آمریکایی است. عنوان فرعی کتاب جنگ صلیبی کودکان است که اشاره به واقعه‌ای تاریخی در دوران جنگ‌های صلیبی‌ دارد. رماني ضد جنگ وبا موضوع جنگ .داستان با شكستن زمان روايت هاي مختلفي را دنبال مي كند با توجه به اين كه سير زماني كاملا در هم شكسته است اين كار به شكلي انجام گرفته است كه مخاطب به راحتي قدرت پيگيري وتميز آنها را داشته باشد واز اثر لذت ببرد وبه هيچ وجه دچار سردرگمي نگردد ونه‌گات کتاب را بر اساس تجارب شخصی خویش در جنگ جهانی دوم درباره واقعه بمباران درسدن آلمان توسط متفقین نوشته‌است.
کتاب از جمله رمان‌های پست‌مدرنیستی قرن بیستم است “سلاخ خانه شماره پنج” اثري درام با دست مايه هاي طنز است طنزي تلخ . #ونه گات در اين اثر مرگ وجنگ را به سخره مي گيرد. ونه گات به نقد جنگ مي پردازد و كساني كه جنگ افروزي را وسيله اي براي رسيدن به اهدافشان مي داند “بله رسم روزگار چنين است ” جمله اي كه با تواتر بالايي پس از هرمرگ در اين كتاب تكرار مي شود پس از بازگو كردن مرگ دلخراش انسان يا انسان هايي. مرگ دست مايه طنز مي شود انگار نويسنده قصد دارد با مرگ شوخي كند در حقيقت او قائل به نظر پزشكي است كه در ابتداي كتاب از او ياد مي كند
مرگ حقيقت جهان است تا آنجا كه توانسته ام با او عادلانه جنگيده ام گل بارانش كرده ام با او به والس برخاسته و.... بیلی پیلگریم، قهرمان داستان، در زمان خدمت خود در ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم، قابلیت حرکت در زمان را پیدا می‌کند و از آن لحظه به‌طور همزمان در زمین و یک سیاره دور به نام ترالفامادور زندگیش را پی می‌گیرد. او به فلسفه سرنوشت ترالفامادوری ها باور پیدا می‌کند. آنها قادر به دیدن محیط خود در چهار بعد هستند؛ بنابراین از تمام اتفاقات گذشته و آینده باخبرند. پس واکنش او به تمام اتفاقات ناخوشایندی که واقع می‌شود، گفتن این جمله است : بله! رسم روزگار چنین است.
(جلد کتاب هیچ ربطی به متن کتاب ندارد)

#کورت_ونه_گات_جونیور
#کورت_ونه_گات #ادبیات_آمریکا
#ع_ا_بهرامی #نشر_روشنگران_و_مطالعات_زنان
#رمان #کتاب #کتاب_بخوانیم
تعداد بازدید : 666
برچسب ها: