سربازان سالاميس

سربازان سالاميس
سربازان سالاميس

نویسنده: خاویر سرکاس

مترجم: محمد جوادی

رمان سربازان سالاميس به سرگذشت ,رافائل سانچس ماساس، نويسنده اسپانيايي ملي‌گرا و رهبر حزب ,فالانژ اسپانيا، در طي جنگ داخلي اسپانيا مي‌پردازد.
روایت از جایى شروع مى‌شود که راوى یا همان خاویر سرکاسِ نویسنده، کنجکاو مى‌شود براساس شنیده‌هایش درباره‌ى شخصیتِ سانچس ماساس از زبانِ پسرش فرلوسیو، بیشتر بداند. همین او را بر آن میدارد تا به دنبال راهى براى هر چه بیشتر شناخت او برود.
سرکاس که در فصل اول خود را در قالبِ یک نویسنده‌ى شکست‌خورده به خواننده مى‌نمایاند، عزمش را جزم می‌کند تا داستانِ زندگىِ ماساس را به رشته‌ى تحریر درآورد.
داستان از جایى شروع مى‌شود که در اواخر جنگ داخلى و پس از سقوط بارسلون، به نیروهاى جمهورى خواه فرمان مى‌رسد که زندانیانِ ملى‌گرا را اعدام کنند؛ سانچس ماساس هم یکى از این زندانیان است، ایده‌پردازى که بیش از هرچیز صحبت‌ها و خطابه‌هایش موجب فاجعه در اسپانیا شده بود. جمهورى‌خواهان اسرا را در جنگل به صف مى‌کنند و هنگامى که فرمان آتش صادر مى‌شود، ماساس دور از چشم آن‌ها و به طرز معجزه آسایى راهى در میان جنگل مى‌یابد و از جوخه‌ى آتش فرار مى‌کند.
سرکاس در تلاش براى یافتنِ مهره‌ى گم شده‌ى داستانش از خانه‌ى سالمندانى سر درمى‌آورد و با پیرمردى روبرو مى‌شود که ترکیبى از شوخ طبعى و زیرکى زورباى یونانى را در وجودش دارد. مردى که تکه‌هاى گم‌شده‌ى پازل را در دستانِ سرکاس مى‌گذارد. او به تمامىْ وجهه‌اى از جنگ را به مخاطب مى‌شناساند که مذموم است و از افتخاراتى سخن مى‌گوید که قرار بود تاجى بشود بر سرشان اما آوارى شد بر جانشان.
دیوید تروئبا، کارگردان و فیلمنامه نویس اسپانیایى، فیلم سربازان سالامیس را براساس این رمان در سال ٢٠٠٣ ساخته است.


تعداد بازدید : 472