راهنمای کهکشان برای اتواستاپ‌‌زن‌‌ها

راهنمای کهکشان برای اتواستاپ‌‌زن‌‌ها
راهنمای کهکشان برای اتواستاپ‌‌زن‌‌ها

نویسنده: داگلاس آدامز

مترجم: آرش سرکوهی

نشر چشمه

مشهورترین اثر نویسنده‌‌ی معروف انگلیسی، داگلاس آدامز و از پُرخواننده‌‌ترین، مطرح‌‌ترین و موفق‌‌ترین رمان‌‌های طنزآمیز و پست مدرنیستی ادبیات معاصر جهان است که با استقبال گسترده‌‌ی خوانندگان و اقبال منتقدان ادبی روبه‌‌رو بوده است.

کره‌‌ زمین نابود می‌‌شود اما آرتور دنت به یاری بهترین دوست خود فورد پریفکت از این فاجعه جان به در می‌‌برد. فورد پریفکت، بی‌‌آن‌‌که آرتور بداند، مردی است از سیاره‌‌ای دیگر. فورد و آرتور چند ثانیه پیش از نابودی زمین به کمک دستگاهی که فورد به همراه دارد خود را به سفینه‌‌ وگون‌‌ها منتقل کرده و از آن پس با ,اتواستاپ زدن سفر خود را در کهکشان‌‌ها ادامه می‌‌دهند. رمان، ماجراهای سفرهای این دو دوست و نقشِ آرتور را در یافتن معنای زندگی در بافتی جذاب و با زبانی روان به تصویر می‌‌کشد.

آدامز در رمان راهنمای کهکشان برای اتواستاپ‌‌زن‌‌ها ژانر داستان‌‌های علمی – تخیلی را در ساختاری مستحکم و پیرنگی پُرکشش و جذاب، با طنزی عمیق، چند پهلو، پُرمعنا و هنرمندانه و زبانی روان تلفیق و اثری بدیع و بی‌‌همتا خلق کرد. آدامز در این رمان بافت و ساختار، درون مایه‌‌ها و چالش‌‌های ساختاری رمان‌‌های علمی تخیلی، رمان‌‌های ناکجاآبادی و کتاب‌‌های فلسفی را با زبان کناییِ خود واژگون می‌‌کند. شگردهای نوآورانه‌‌ی آدامز در خلق موقعیت داستانی و شخصیت‌‌های داستان و در بسط رمان، تکنیک‌‌های ابداعی او در طرح داستانیِ مباحث و مفاهیم فلسفی، برخورد بدیع و خلاق او با برخی مباحث مهم فلسفی چون معنای زندگی و با برخی پرسش‌‌های علمی چون سفرهای میان ستاره‌‌ای، سفر در زمان، تکنولوژی‌‌های پیشرفته، موجودات فضایی، فرهنگ‌‌ها، زبان‌‌ها و تمدن‌‌های مختلف در کهکشان، رمان را به اثری متعالی تبدیل می‌‌کند. شیوه‌‌ها و تکنیک‌‌های روایی آدامز در این رمان برای آشنایان به ادبیات داستانی و به‌‌ویژه رمان‌‌های علمی – تخیلی و آثار فلسفی، جذاب و تفکربرانگیز است. آدامز چهار جلد دیگر این رمان را با عنوان‌های رستوران آخر دنیا زندگی، دنیا و همه‌چیز  خداحافظ و ممنون از اون همه ماهی و بیشترش چیز خاصی نیست در سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۲ خلق و منتشر کرد.تعداد بازدید : 368