ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری
#درباره_معنی_زندگی
روزى مردى به نزد ویل دورانت، مورخ و اندیشمند مشهور، رفت و از او درخواست کرد دلیلى به دست او بدهد که “چرا نباید خودکشى کند؟” دورانت در آن وقت محدود، جواب هایى به او داد و مدتى بعد، نامه اى براى بیش از صد شخصیت مشهور فرستاد و درباره ى معنى زندگى از آن ها نظر خواست و پاسخ‌هاي رسيده را به همراه ديدگاه خود، در اين كتاب منتشر كرد. دورانت نشست و نامه اى نوشت، نامه اى که در طرح پرسش ها، فلسفى بود و طنینى شاعرانه داشت. او آن نامه را براى صد نفر فرستاد و از آن ها دعوت کرد نه تنها به پرسش بنیادى معنى زندگى (به نحو انتزاعى) جواب بدهند، بلکه بگویند خودشان (به طور عینى و خاص) در زندگى چگونه معنى، هدف و رضایتمندى یافتند. پاسخ خواندنى بسیارى از این شخصیت ها در چند بخش شامل اهل ادبیات ، هنرمندان، رهبران بزرگ ،دینداران و بازیگران، آمده است.بخش ابتدایى کتاب درباره معنی زندگی به قلم شخص دورانت، معنى را در دین, علم, تاریخ, سیاست بررسى مى کند و در انتها خود به سوالهاى فردى که قصد خودکشى داشته پاسخ مى دهد.
جذابترین فصل کتاب اما، آنجایى است که یک محکوم به حبس ابد به این پرسش ها پاسخ میدهد و پاسخ هاى او به قدرى حیرت آور است که دورانت اظهار تاسف میکند:
\باورم نمیشود که قادر نیستیم از چنین هوس سرشاری استفاده ای بهتر از محبوس کردن دائمی او پیدا کنیم\
اگرچه دورانت با کتاب #تاریخ_تمدن شناخته شده است، اما بى گمان، کتاب درباره معنی زندگی یکى از ارزشمندترین دستاوردهاى او در حوزه ى فلسفه است که به کوشش #جان_لیتل منتشر شده است.

#ویل_دورانت #شهاب_الدین_عباسى #انتشارات_کتاب_پارسه
#فلسفه #معنی_زندگی
#کتاب #کتاب_بخوانیم #معرفی_کتاب #نمایشگاه_کتاب #کتابخوانی
#نه_به_کتاب_نخواندن
تعداد بازدید : 570
برچسب ها: