ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری
#پل_استر
اسمش #تیمبوکتو است، جهان پس از مرگ، مستر بونز سگِ آقای ویلی مطمئن بود که آن‌جا وجود دارد و بعد از مرگ همه به آن جهان می‌روند. حالا که بعد از سال‌ها همراهی کردنِ ویلی، جوان دوره‌گرد امریکایی، و زندگی کردن در هر شرایطی با او، باید ویلی را ترک می‌گفت؛ تنها امیدش به تیمبوکتو بود، که باز او را ملاقات کند، اما این بار در جهانی که به گفته‌ی ویلی می‌توانستند به زبان مشترک باهم صحبت کنند.
جنازه‌ی ویلی کنار خیابان افتاده بود و حالا مستر بونز یک سگ خیابانی محسوب می‌شد، و باید خودش را از شر مامورهای خدمات شهری و قصابانِ رستوران‌های چینی در امان نگه می‌داشت، بونز، برای آخرین بار به ویلی نگاه کرد و پا به فرار گذاشت...
تیمبوکتو داستان سگی پیر و وفادار است، سگی پشمالو با چشمانی همیشه خونین و بی اصل و نژاد که صاحبش در روزهای پایانی عمر خود به سر می‌برد و می‌خواهد سگش را به دست کسی بسپارد که بعد از مرگش بی‌سرپناه نماند، به‌همین خاطر، سفری پر طول و دراز را با پای پیاده آغاز می‌کنند، اما در بین راه صاحب سگ می‌میرد و مستر بونز به سرنوشت سختی دچار می‌شود.
ازمتن کتاب:
نه تنها ویلی به او احتیاج داشت، بلکه چنان نیازی در خود مستر بونز هم به وجود آمده بود. او که سگ بی اصل و نژادی بود و ارزش و اهمیت چندانی نداشت، به مهم ترین سگ دنیا و نمونه‌ی نوع خود تبدیل شده بود. البته او هم از اینکه نقش کوچک خود را ایفا می‌کرد و هر کاری که ویلی از او میخواست انجام میداد خوشحال بود. مگر فرقی هم می‌کرد که کاملا بفهمد یا نه؟ او فقط یک سگ بود، مگر نه؟ و اصلا چرا باید از بوکشیدن کهنه‌های خیسانده شده در ادرار، عبور کردن از یک تله‌ی باریک با گذشتن از دالانی که دیوارهایش به اسپاگتی و گوشت چرخ کرده آغشته شده بود سر باز می‌زد؟ شاید هیچ فایدهای نداشت، اما در حقیقت خیلی کیف داشت.
آستر (۳ فوریه ۱۹۴۷) را بیشتر به عنوان یک نویسنده #پست‌مدرن می‌شناسند و اغلب آثارش در این دسته-بندی قرار می‌گیرد. معروف‌ترین کتاب او در ایران، #سه_گانه_ی_نیویورک است که از سه داستان به‌هم پیوسته اما بی‌پایان با نام‌های شهر شیشه‌ه‌ای، ارواح و اتاق دربسته تشکیل شده است .
آستر برای نوشتن کتاب تیمبوکتو در سال ۲۰۰۱ برنده‌ی جایزه ایمپک دوبلین شد، که به بهترین داستان به زبان انگلیسی تعلق می‌گیرد. همچنین از دیگر کتاب‌های او به،#سفر_در_اتاق_کتابت، #کتاب_اوهام، اختراع انزوا و ناپیدا می‌توان اشاره کرد.

#تیمبوکتو #پل_آستر #شهرزاد_لولاچی #نشر_افق
#رمان #رمان_کوتاه #کتاب #کتاب_بخوانیم #معرفی_کتاب #کتابخوانی #کتابخوان #پیشنهاد_کتاب
تعداد بازدید : 387
برچسب ها: