تصویر دوریان گری

تصویر دوریان گری
تصویر دوریان گری
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

نویسنده: اسکار وایلد

مترجم: ابوالحسن تهامی

داستان رمان تصویر دوریان گری داستان مرد جوانی خوش سیما است که روزی، درست در زمانی که دوست نقاشش از او نقاشی می کند، آرزو میکند که جوانی اش جاودانه شود و هرگز پیر نشود. آرزوی دوریان گری برآورده می شود.
تصویر دوریان گری با محوریت مسئله‌ای فلسفی یک آرزوی همیشگی انسان را که میل به جوان ماندن است به تصویر کشیده است. شاید چیزی که رمان تصویر دوریان گری را برای هر دوره و برای هر انسانی قابل تامل می کند همین بن مایه ی جهان شمول و انسانی جاودانگی است.

اسکار وایلد در رمان تصویر دوریان گری توانسته است که این میل همیشگی انسان و آرزوی دیرینه ی او را با مسائل اخلاقی و ابعاد مختلف یک انسان در هم بیامیزد. شخصیت دوریان گری شاید به نوعی درگیر خودشیفتگی میشود. درست در زمانی که آرزوی دوریان گری (جوان ماندن) برآورده می شود، او از حالت انسانی و اخلاقی خود بیرون می آید و دست به اعمالی می زند که شاید اگر آرزویش برآورده نمی شد هرگز مرتکب آن ها نمی شد.

دوریان گری پس از هر کاری که انجام می دهد نقاشی تصویر خود را می بینید که پیرتر و نازیبا تر از قبل می شود. او نقاشی را از دید دیگران پنهان می کند. شاید این پنهان کردن هم از تمثیل هایی است که اسکار وایلد در رمان تصویر دوریان گری استفاده کرده است. نکته قابل تامل دیگر شاید روایت و توصیفات داستان رمان تصویر دوریان گری باشد.

این داستان تمثیلی و غیر واقع گرا به شکلی توسط نویسنده نوشته شده است که احتمالا هر خواننده‌ای را هنگام خواندن متقاعد می‌کند که داستانی قابل باور و حتی واقعی را می‌خواند. شاید هنگام مواجهه با تصویر دوریان گری مخاطب به این فکر کند که اگر مرگ و زوالی در پیش نبود، انسان مرتکب چه کارهایی می شد و یا اینکه زندگی کردن به همین گونه ای که در واقعیت هست در آن صورت امکان پذیر بود یا همه چیز دچار تغییر می شد.

دوریان در واقع  روح خود را  به بهای  لذت و زیبایی ماندگار می فروشد. تابلوی نقاشی چهره ی وی شاید نمادی از روح فروخته شده ی دوریان است که با هر نوع گناه تغییر می کند و کار به جایی می رسد که در آن تابلوی زیبا، هیولایی لانه می کند. شاید تصویر دوریان گری بازگوی این مسئله است که حتی اگر نیستی و زوال سرنوشت محتوم انسان نبود، او خود به دست خود این نابودی را رقم می زد، چنانکه شخصیت دوریان گری حتی با پنهان کردن نقاشی و راز پلیدی خود، سرانجام دست به نابودی آن تابلو، جاودانگی، زیبایی و هر چه که دارد می زند.


تعداد بازدید : 459