آزادی حیوانات

آزادی حیوانات
آزادی حیوانات
ساسان مفاخری نویسنده : ساسان مفاخری

نویسنده: پیتر سینگر

مترجم: بهنام خداپناه

آزادی حیوانات به هدف دگرگون کردن رفتار انسان‌ها با حیوانات الهام‌بخش جنبشی جهانی شد. میلیون‌ها زن و مرد دل‌نگران در اقصی نقاط جهان با خواندن این اثر توجهشان به سوء‌استفاده‌های تکان‌دهنده از حیوانات جلب شد.
سینگر در این اثر خود، با متداول ساختن اصطلاح گونه‌پرستی (speciesism)، به استدلال علیه شیوه‌هایی می‌پردازد که انسان‌ها به انحاء مختلف حیوانات را مورد سوءاستفاده قرار داده و از آنها بهره‌کشی می‌کنند. مطابق استدلال سینگر در مقام یک فیلسوف فایده باور (utilitarian) در کتاب آزادی حیوانات، هر موجودی که توانایی احساس درد و رنج را داشته باشد و یا به تعبیری حساس (sentience) باشد واجد منافع (interest) تلقی شده و بر ما انسان‌هاست که به حکم اخلاق، منافعِ آن موجود را درست به اندازه منافع هر موجودِ ذی‌نفعِ دیگری، از جمله منافعِ گونه‌های انسانی خودمان، به شمار آورده و بدان‌ها احترام بگذاریم. از این رو، کمتر به شمار آوردن، یا اصلا به شمار نیاوردنِ منافعِ گونه‌های دیگر شکل ناموجهی از تبعیض خواهد بود که سینگر به پیروی از ریچارد رایدر ، آن‌را گونه‌پرستی می‌خواند و منطقِ نهفته در پشت آنرا مشابه منطق نژادپرستی (racism) و جنسیت‌پرستی (sexism) می‌داند.
پیتر سینگر در کتاب، ابتدا ثابت می‌کند که حیوانات (مثل سگ، گربه، اسب، خرگوش، خوک و…) سیستم عصبی شبیه انسان دارند و درد را احساس می‌کنند. حتی این موضوع را در ماهی‌ها و میگوها و خرچنگ‌ها هم بررسی می‌کند که آیا آن‌ها نیز درد را به همان شکلی که ما انسان‌ها احساس می‌کنیم، احساس می‌کنند یا خیر. و در ادامه جنایت‌های بشری را شرح می‌دهد. آزمایش‌های وحشتناکی که بر روی حیوانات انجام می‌دهیم. آزمایش‌هایی بر روی موش‌ها، میمون‌ها، سگ‌ها، خرگوش‌ها و…
قسمت دیگر کتاب که به معنای واقعی جنایت آدم‌ها را نشان می‌دهد فصل «درون دامداری صنعتی» است. دامداری‌هایی که کارشان فقط شکنجه حیوانات است و دیگر هیچ. در این فصل به بلاهایی اشاره می‌شود که بر سر حیوانات می‌آورند تا صرفا سود اقتصادی بالاتر رود. در ادامه کتاب هم نویسنده در مورد انجام کار درست و رو آوردن به گیاهخواری می‌نویسد و تاکید می‌کند که رژیم گیاهخواری یک رژیم کامل است و همه‌ی نیازهای بدن از طریق آن تامین می‌شود. همچنین درباره گونه‌پرستی و سلطه انسان صحبت می‌کند.


تعداد بازدید : 509