همه چیز درباره غده تیروئید

همه چیز درباره غده تیروئید

تا به حال برای تان پیش آمده که ناگهان احساس گرمای غیرطبیعی کنید یا تپش قلب تان شدید شود؟ اگر به تازگی با علائمی مثل کاهش یا افزایش ناگهانی وزن، تعریق بیش از حد، اضطراب و بی قراری قابل توجه یا خشکی پوست مواجه شده اید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

زیرا این نشانه ها شما را از نامنظم بودن عملکرد غده تیروئیدتان باخبر می کند. هر چند غده تیروئید عضو کوچکی است اما یکی از مهم ترین غدد درون ریز بدن انسان به شمار می آید که به سیستم های اصلی بدن مرتبط است. دکتر اکبر سلطانی، فوق تخصص غدد شما را با کم کاری و پرکاری غده تیروئید که از شایع ترین نوع بیماری های غدد در میان زنان هستند آشنا می کنند.

● غده همه کاره!

غده تیروئید در ناحیه قدامی گردن و بالای جناق قرار دارد. کار غده تیروئید تنظیم سوخت و ساز بدن و رشد انسان است به علاوه، در تنظیم آب و الکترولیدها تاثیر می گذارد و به طور کلی با عملکرد تمامی سیستم ها به خصوص مغز، اعصاب و قلب رابطه مستقیم دارد و مهم ترین وظیفه آن تاثیر روی سیستم سوخت و ساز بدن است.

● این نشانه ها را بشناسید

پرکاری تیروئید ۲ نوع است: دائمی و موقت. پرکاری موقت معمولا با مصرف دارو بعد از مدتی درمان می شود. در مورد پرکاری تیروئید دائم معمولا بیمار با بعضی علائم واضح به پزشک مراجعه می کند، مثلا بیمار در ناحیه قلب از تپش قلب زیاد و غیرعادی شکایت می کند و در موارد شدید دچار نارسایی قلبی می شود. گاهی اوقات بیمار در ناحیه ریه با تنگی نفس به خصوص تنگی نفس فعالیتی به پزشک مراجعه می کند.

علائم این بیماری در دستگاه گوارش به صورت کاهش وزن و افزایش اشتها ظاهر می شود مگر در سنین بالا که میزان اشتهای افراد کاهش پیدا می کند. علاوه بر این، مهم ترین ارگانی که درگیر می شود سیستم مغز و اعصاب است که بیمار با نشانه هایی مانند اضطراب و عصبانیت غیرعادی روبه رو می شود. تحمل گرما نداشتن یا تعریق بیش از حد نیز از موارد دیگری هستند که در سیستم سوخت و ساز بیمار رخ می دهند.

بعضی از بیماران دچار علائم چشمی می شوند. در این شرایط بیمار از بیرون زدگی چشم شکایت می کند که گاهی میزان آن بسیار شدید می شود. پرکاری تیروئید اگر بیش از حد معمول طول بکشد یا توسط پزشک تشخیص داده نشود روی استخوان تاثیر منفی می گذارد و تراکم آن را کم می کند.

● نخستین راه حل

روش های درمانی برای بیماری پرکاری تیروئید معمولا به ۳ دسته تقسیم می شوند. با تجویز داروهای مخصوص این بیماری را می توان به راحتی کنترل کرد، این داروها تولید هورمون از غده تیروئد را کاهش می دهند چون در پرکاری تیروئید تولید هورمون ها در این غده بیش از حد معمول می شود. بنابراین مصرف دارو باعث می شود تا تولید چنین هورمون هایی به میزان کنترل شده ای برسند. ید رادیواکتیو روش دیگری برای درمان پرکاری تیروئید است و بعد از دارو شایع ترین روش درمانی برای این بیماری محسوب می شود. ید رادیواکتیو می تواند غده تیروئید را از کنار بیندازد و در ۵۰ در صد موارد تحت تاثیر این ید غده تیروئید کم کار می شود. روش سوم که معمولا کمتر بکار گرفته می شود جراحی غده تیروئید است که به ندرت اتفاق می افتد.

● اگر عادت ماهانه نامنظم دارید

یکی از علائم شایع بیماری کم کاری تیروئید در زنان اختلال در عادت ماهانه مانند افزایش یا نامرتب بودن خونریزی است و تا زمانی که خونریزی قطع شود این روند ادامه پیدا می کند البته این موارد می توانند در کنار نشانه های دیگر کم کاری تیروئید ایجاد شوند.

افزایش خونریزی زنان در این حالات آن ها را مستعد برای کم خونی می کند. به طور کلی بیماری که به کم کاری تیروئید دچار می شود با علائم کلی مثل درد عضلات، خستگی، ضعف، بی حالی، افزایش وزن، کاهش اشتها که جزو شایع ترین نشانه های این بیماری هستند به پزشک مراجعه می کند.

● چطور گواتر نگیریم؟

یکی از فواید نمک یددار این است که مقدار ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکروگرم در روز ید به بدن می رساند که این مقدار هم برای ساختن هورمون کافی است، هم عموما برای جلوگیری از بزرگ شدن غده تیروئید که آن را گواتر می نامیم مفید و موثر است. اگر از نمک یددار استفاده می کنید و خیلی غذاهای دریایی مصرف نمی کنید، این موضوع خیلی برای تان مشکل ساز نمی شود .

● ید بخورید

وقتی هورمون های تیروئید ساخته می شوند، داخل آن ها مقدار زیادی ید وجود دارد و اگر ما میزان مناسبی ید مصرف نکنیم، این غده نمی تواند هورمون بسازد یعنی ید یکی از مواد اولیه سازنده هورمون تیروئید است. هنگامی که شما ید مصرف می کنید غده تیروئید آن را جذب کرده و در مرحله بعد آن را با یک یا ۲ نوع پروتئین ترکیب می کند و زمانی که این ترکیب اتفاق می افتد، غده تیروئید از آن هورمون می سازد. در نهایت این هورمون تیروئید است که سوخت وساز بدن را تنظیم می کند و تقریبا روی بیشتر اعضای بدن به طور جداگانه تاثیر می گذارد. بنابراین وقتی شما مقدار کمی ید مصرف کنید، غده تیروئید مواداولیه برای ساختن هورمون را ندارد به همین دلیل این غده ابتدا شروع به بزرگ شدن می کند که در نهایت به گواتر تبدیل می شود .

● پف دور چشم، هشداری جدی

در مورد کم کاری تیروئید می توان گفت؛ علائم آن تا حدی برعکس پرکاری تیروئید است. اگر بخواهیم از علائم این بیماری در ارگان های مختلف بدن شروع کنیم خشکی پوست یکی از نشانه های آن است. بیمار معمولا از خشکی بیش از حد پوست و احساس سرما شکایت می کند. پف غیرعادی دور چشم به خصوص وقتی بیمار صبح از خواب بیدار می شود می تواند یکی دیگر از علامت های کم کاری تیروئید باشد. کم خونی یکی دیگر از علائم کم کاری تیروئید است که در نتایج آزمایشات خون بیمار مشخص می شود. تنگی نفس فعالیتی در دستگاه تنفسی، یبوست و کاهش اشتها در دستگاه گوارش از دیگر نشانه های بیماری کم کاری تیروئید است که می تواند بیمار را از بروز این ناراحتی آگاه کند.

● رژیم غذایی تان را محدود نکنید

یکی از اشتباهاتی که در این زمینه رخ می دهد این است که به بیمارانی که مشکل تیروئید دارند توصیه می شود، ماهی صرف نکنند یا برای مثال کلم و کاهو نخورند چون این مواد ید دارند، خب باید به این نکته اشاره کنم که اصولا در بیماری کم کاری و پرکاری تیروئید رژیم غذایی خاصی وجود ندارد.

مطالعات علمی و پزشکی نشان می دهد، مصرف خوراکی هایی مانند کلم و مانند آن در صورتی می تواند برای تیروئید مشکل ساز شود که به میزان چند کیلوگرم در روز استفاده شود و از آنجایی که هیچ انسان عاقلی این مقدار کلم را در روز نمی خورد بنابراین عموما مصرف مواد خوراکی مانند کلم، انواع سبزی ها و ماهی نه باعث کم کاری تیروئید می شوند و نه در پرکاری این غده ممنوعیتی دارند. بنابراین هیچ اثبات علمی در مورد بعضی از رژیم های شایعی در میان مردم درباره غده تیروئید وجود ندارد، همانطور که گفتیم هیچ رژیم غذایی برای بیماری های تیروئید وجود ندارد مگر این که فرد به سرطان تیروئید دچار شود که بحث آن کاملا متفاوت است.

● در سرما بیشتر مواظب باشید!

تیروئید روی تمام ارگان های بدن انسان تاثیر می گذارد و درصورتی که فرد هنگام بروز علائم به موقع به پزشک مراجعه نکند تمام عوارضی که به آن اشاره کردیم تشدید می شود. پوست، چشم، سیستم خونی و قلب و عروق، گوارش، دستگاه ریوی، باروری، مغز و اعصاب و عضلات ارگان هایی هستند که تحت تاثیر عملکرد غده تیروئید قرار دارند.

شدیدترین حالت کم کاری تیروئید که گاهی هم در فصل سرما دیده می شود کمای ناشی از کم کاری تیروئید درمان نشده است. زمانی که بیمار کم کاری تیروئید داشته باشد و برای درمان اقدام نکند ممکن است بعد از مدتی دچار کما شود و سطح هوشیاری اش کاهش یابد، در این حالت فرد دیگر ارتباط برقرار نمی کند، عملکرد مغزش کم شده یا بیمار دچار افت درجه حرارت می شود، نبض اش کند شده و تپش قلب هم کاهش پیدا می کند و تنفس فرد دچار مشکل می شود.

این ناراحتی به طور مستقیم در ۴ سیستم اصلی بدن یعنی قلب و عروق، سیستم مغز و اعصاب تاثیر گذاشته و علائم ناشی از آن در این سیستم شدید می شود. برای تشخیص قطعی کم کاری یا پرکاری تیروئید آزمایش خون ساده انجام می شود.

● از مادرتان تیروئید نمی گیرید

بیماری های غده تیروئید به ندرت پیش می آید که به صورت ارثی منتقل شوند، در این شرایط اختلالاتی به صورت ژنتیک در ساختن و تاثیر هورمون ها به وجود می آید ولی این انتقال ارثی بسیار نادر اتفاق می افتد. بیشترین علت کم کاری تیروئید، سیستم ایمنی بدن است یعنی سیستم ایمنی باعث می شود تا غده تیروئید کم کار شود و در نهایت از کار بیفتد. از علل دیگر کم کاری تیروئید مصرف ید رادیواکتیو هنگام پرکاری تیروئید است که گفتیم آن را کم کار می کند و البته عمل جراحی که باعث کم کاری دائم غده تیروئید می شود.

● زنان مستعد تر از مردان

اگر یکی از اعضای خانواده فرد به تیروئید مبتلا باشد چنانچه خود فرد علائم کم کاری تیروئید مانند خشکی پوست، پف صورت به خصوص صبح ها، تنگی نفس، یبوست، اختلال سیکل قاعدگی، گرفتگی و ضعف عضلانی داشته باشد، لازم است تا برای تشخیص عملکرد تیروئید خود حتما آزمایش تیروئید انجام دهد و کم کاری تیروئید بررسی شود. پرکاری و کم کاری تیروئید معمولا در زنان ۲۰ تا ۴۰ سال شایع تر و همچنین آمار این بیماری ها در زنان نسبت به مردان بیشتر است.

● پوکی استخوان نمی گیرید اگر...

قرص لووتیروکسین برای درمان کم کاری تیروئید تجویز می شود؛ شواهد علمی نشان می دهد اگر دوز مصرفی این قرص مناسب نباشد، می تواند مقداری از تراکم استخوان در زنان بعد از دوران یائسگی را کاهش دهد بنابراین مصرف لووتیروکسین به جز در دوران یائسگی تاثیری روی بدن نمی گذارد. زنانی که در دوران یائسگی بیش از حد مجاز داروی لووتیروکسین مصرف کنند و دوز آن بیشتر مقدار مورد نیاز باشد، احتمال دارد به میزان بسیار کمی؛ سالی یک درصد، تراکم استخوان شان کاهش پیدا کند. اگر خانم ها تحت نظر پزشک باشند و به طور مرتب آزمایشات دوره ای دهند تا دوز داروهای شان تنظیم شود دیگر با این مشکل مواجه نمی شوند.

پس توجه داشته باشید که مصرف لووتیروکسین در دوز مناسب باعث پوکی استخوان نمی شود به علاوه پزشک متخصص از آنجایی که هر۶ ماه یک بار آزمایشات لازم را روی بیمار انجام می دهد باید مراقب باشد تا دوز دارو بیش از حد مجاز نشود. این دارو هم مانند داروهای دیگر اگر بیش از حد مجاز مصرف شود قطعا عوارض جانبی مخصوص به خود را خواهد داشت. قرص لووتیروکسین را می توان ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه یا ۲تا ۳ ساعت بعد از شام هنگام خواب مصرف کرد. در مورد کسانی که گاهی قرص را به جای این که به صورت ناشتا مصرف کنند با غذا می خورند باید بگوییم که حدود ۱۰ تا ۱۵ در صد از جذب این قرص به بدن کاسته می شود و عوارض چندانی ندارد.

● تیروئید گره ای

از علت های پرکاری غده تیروئید می توان به ناراحتی در سیستم ایمنی بدن( به نام گریوز) اشاره کنیم یا ابتلا به گواترهای که برای مدت طولانی زمان آن ها طول کشیده و به صورت گره ای در می آیند و این گره ها باعث تیروئید پرکار می شوند و سومین علت آن که نسبت به موارد دیگر کمیاب تر است و تا ۵ درصد بیشتر رخ نمی دهد یک گره تک تیروئید است که باعث تولید بیش از حد هورمون می شود.

● خانم ها بعد از زایمان مراقب باشند

گاهی ممکن است خانم ها بعد از زایمان با کم کاری یا پرکاری تیروئید موقت مواجه شوند؛ این ناراحتی معمولا در ۳ تا ۶ ماه اول زایمان رخ می دهد و بین ۳ تا ۶ ماه هم طول می کشد، در این صورت پزشک می تواند با انجام آزمایش این بیماری را متوجه شود ولی درمان این بیماری هم به صورت موقتی است و بعد از مدتی که فرد داروهایش را مصرف می کند دوباره پزشک وضعیت بیمار را بررسی می کند تا متوجه شود که عملکرد تیروئید به حالت اولیه خود بازگشته یا نه و اگر فرد کم کاری یا پرکاری تیروئید فرد رفع شود دیگر نیازی به ادامه دادن داروها نیست ولی گاهی اوقات حدود ۳۰ درصد ممکن است کم کاری موقتی تیروئید ادامه پیدا کند که در اینجا عملکرد تیروئید از دائم تبدیل به موقت می شود و بیمار باید همیشه تحت مراقبت و درمان قرار گیرد.

● موقتی و زودگذر

معمولا کم کاری و پرکاری تیروئید به طور متوسط بین ۳ تا حداکثر ۴ماه طول می کشد و خیلی زود درمان می شوند و خیلی وقت ها هم قابل تشخیص نیستند چون علائم آن آنقدر ناگهانی و آزاردهنده نیست که بیمار متوجه شود و به پزشک مراجعه کند. بنابراین در اکثر اوقات خودبه خود خوب می شوند اما اگر بیماری فرد تشخیص داده شود معمولا بین ۳ تا ۴ ماه زمان می برد تا بیماری با درمان دارو رفع شود.

مهم ترین نوع کم کاری یا پرکاری تیروئید موقت همانطور که گفتیم مربوط به دوران بعد از زایمان می شود که حتما باید فرد تحت نظر پزشک درمان شوند و بعد از ۶ ماه تا یک سال وضعیت بیمار مجدد بررسی شود و اگر مشکل تیروئید رفع شده باشد مصرف دارو را باید قطع کند. بیمارانی که به تیروئید کم کار یا پرکار مبتلا هستند باید هر ۶ ماه یک بار به پزشک متخصص خود مراجعه کنند و حداقل سالی یک بار آزمایش های لازم را انجام دهند تا دوز داروهای شان هم تنظیم شود.

● برای آنان که لب مرز هستند

به وضعیت کسانی که نتیجه آزمایش های شان به گونه ای است که لب مرز هستند و با توجه به توصیه پزشک نیازی نیست که دارو مصرف کنند، پرکاری خفیف تیروئید می گویند. باید پرکاری خفیف را هر ۳ تا ۶ ماه بررسی کنیم البته این بیماری بعد از مدتی به طور خودبه خود از بین می رود. در مواردی که سن بیمار بالا ست و بیماری زمینه ای یا گواتر واضح داشته باشد، باید حتما تحت درمان قرار گیرند اما معمولا افراد جوانی که بیماری زمینه ای ندارند برای پرکاری خفیف تیروئید نیازی به درمان نیست چون با پیگیری پزشک مشخص می شود که تا حدود۵۰ درصد این بیماری به طور خودبه خودی درمان رفع می شود.

 


تعداد بازدید : 718

معرفی بیماری
بیماریهایی که می توانند با آلزایمر مرتبط باشند را بشناسید
روش های مراقبتی مشکلات کیسه صفرا
گلودرد چیست؟ علل ,تشخیص , علائم و راه درمان آن
بیماری پرکاری پاراتیروئید چیست
ویروسی است که با نفس کشیدن منتقل میشود
باید درمان باکتری در معده را جدی بگیرید
علت تبخال را میدانید؟
مشکلات ادراری در زنان و مردان
انواع تنگی نفس و راه درمان آنها را بشناسید
آنرا باید درباره آمبولی ریه باید بدانید
طحال و وظیفه آن در بدن انسان
سرطان ریه و نشانه ها و علائم آن
با انواع سر درد ها بیشتر آشنا شوید
سرطان گلو و علائم آن
دلایل خواب رفتن و گزگز شدن دست و پا
نشانه ها و علایم انواع سرطان
بیماری ام اس چیست و علائم آن
ویروس ابولا خطرناکترین ویروس دنیا
دلایل و علائم سکته مغزی
با بیماری پارکینسون بیشتر آشنا شوید
سنگ کلیه چیست و علائم آن
بیماری هموکروماتوز چیست ؟
علل پولیپ بینی چه چیزهایی هستند؟
ریفلاکس یا بازگشت اسید معده چیست
علل آب مروارید چشم چیست
آنچه را که باید درباره آپاندیسیت بدانید
التهاب پروستات چیست
دلیل سینوزیت مزمن چیست؟
چهار نوع سردرد و علل آنها
ورم بهاره چشمی چیست؟
مشکل خار پاشنه و راه درمان
دلایل مسمومیت دارویی
بیماری سفتی پوست یا اسکلرودرمی
هموفیلی ها مواظب هپاتیت باشند
عفونت میکروبی معده چیست و راه درمان
رابطه کبد چرب با بیماری قلبی
آسیت یا آب آوردگی شکم چیست؟
چرا باید نفخ شکم را جدی بگیریم
بیماری آب سیاه چشمی
بیماری روماتیسم قلبی چیست و علائم آن
بیماری خروسک چیست و علائم آن
آنژین صدری چیست و علائم آن
با آسیب ها و صدمات شانه آشنا شوید
کیست مچ دست یا گانگلیون
آلرژی یا حساسیت چیست
پوکی استخوان چیست؟
سندرم تونل کارپل چیست و علائم آن
بیماری گیلن باره چیست؟
بیماری لوپوس چیست؟
آپاندیسیت چیست و علائم آن
کبد سمی چه نشانه هایی دارد
آنچه باید درباره سرطان روده بدانید
دلایل نفخ شکم چیست و راه درمان آن
بیماری انحراف‌ چشم‌ و راه درمان
اسپونديليت‌ آنكيلوزان‌
بيماري‌ قارچي‌ عفوني‌ اسپوروتريكوز
آفتاب‌زدگي‌ یا حساسیت به نور افتاب
آرنج تنیس بازان یا تنیس البو
التهاب‌ تيروييد یا تیروییدیت
التهاب گلو یا گلوسیت چیست؟
علائم و روش درمان آب مروارید چشم
آب سیاه چشم چیست؟
آبله مرغان چیست و چه علائمی دارد؟
آبسه‌ مغزي‌ يا اپي‌دورال‌ چیست؟
آپاندیسیت چیست و دلیل ابتلا به آپاندیسیت
آترواسكلروز یا تصلب‌ شرايين‌ چیست؟
آزبستوز چیست و علائم و درمان
علل و علائم آتلکتازی چیست؟
آفتاب‌سوختگي‌ چیست و علائم و راه درمان
آمبولي‌ ريه‌ چیست
آمپيم‌ چیست و چه علائمی دارد؟
آنچه باید درباره بیماری آمفیزم بدانید
آميوتروفيك‌ لاترال‌ اسكلروز چیست؟
بیماری آنافيلاكسي‌ یا شوك‌ آلرژيك‌
آنوريسم‌ چیست؟علل و راه درمان
علائم های شایع در بیماری آنژین صدری
آندوکاردیت یک عفونت غیر مسری
علت ایجاد خون گرفتگی در چشم ها چیست؟
بیماری ادم ریه چیست و علل و درمان آن
اريتم‌ گرهي‌ بیماری التهاب پوست
بیماری اریتم مولتی فرم چیست؟ و راه درمان
اسپونديلوز گردن‌ علل و راه درمان آن چیست؟
بیماری اسكلرودرمي‌ پوستی چیست؟
بیماری اسكوليوز یا انحناي‌ ستون‌ فقرات‌
انتروپيون‌ یا چرخش پلك به سمت پايين چیست
بیماری التهاب‌ ملتحمه‌ چیست و علائم آن
انعقاد داخل‌ عروق‌ منتشر چیست؟
علایم و نشانه های جدا شدگی پرده شبکیه چشم
بيماري‌ دريچه‌اي‌ قلب‌ چیست؟
پركاري‌ تيروييد چیست؟ و راه درمان
پركاري‌ پاراتيروييد چیست و راه درمان؟
پيچ‌خوردگي‌ و كشيدگي عضلات و مفاصل
پيچ‌خوردگي‌ بيضه‌ چیست؟علل و راه درمان
بیماری بلوك‌ قلبي‌ چیست؟
علل و درمان بیماری بواسیر
تبخال‌ ناحيه‌ تناسلي‌ چیست؟ علل و درمان
علل و درمان پیرچشمی چیست؟
ترومبوز وريد عمقي‌ چیست
علائم بیماری تری‌ کیوریازیس‌ یا تريشينوز
علائم و نشانه های ترومبوفلبيت‌
علائم و نشانه های بیماری ترومبوسيتوپني‌
تند شدن غیر طبیعی ضربان قلب یا تاکی کاردی
علل و درمان تعريق‌ بيش‌ از اندازه‌
بیماری تومور ويلمز چیست؟
بیماری اس ام ای چیست و چگونه درمان میشود
بیماری میاستنی گراویس
آشنایی با سندرم آنتی فسفولیپید
بیماری آتاکسی فردریش چیست؟ راه درمان
سندرم حاد کرونری چیست؟ راه درمان
ﮔﻠﻮﻣﺮﻭلوﻧﻔﺮﻳﺖ چیست و راه تشخیص آن
بیماری پوستی پسوریازیس چیست؟
بیماری سل چیست؟تشخیص و درمان
مارکر های سرطانی یا تومور مارکرها
ناشنوایی غیر سندرومیک چیست؟
علائم اولیه دیابت چیست؟
سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
تنگ شدن مردمک چشم چیست؟
برونشیت حاد یا التهاب راه های هوایی ریه
بیماری ریوی برونشکتازی چیست؟
برونشيت‌ مزمن‌ چیست؟علائم و راه درمان
برونشیولیت بیماری کودکان
بلاستومیکوز بیماری عفونت قارچی در ریه ها
به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كلسيم‌ خون‌
بوتولیسم کشنده ترین مسمومیت غذایی
بلفاریت یا التهاب لبه پلک های چشم
بیماری بورسیت یا التهاب کیسه بورس
آدیسون بیماری نارسایی غده فوق کلیوی
بیماری طاسی منطقه ای یا آلوپسی آره آتا
بيماري‌ آلزايمر چیست؟ علائم و راه درمان
اطلاعاتی درباره بیماری آرتروز زانو
بیماری اسگود-شلاتر چیست و راه درمان آن
کندرومالاسی کشکک چیست و چه علائمی دارد؟
آرتروز مچ دست چیست و راه درمان آن
علائم بیماری انسداد ریوی مزمن و راه درمان
بیماری حرکت چیست و راه درمان آن
بیماری پاژه استخوان چیست و علائم آن
بیماری منیر چیست؟علل ایجاد و راه درمان
آترواسکلروز سرخرگ های قلب چیست و علائم آن
هیپرآلدوسترونیسم چیست و علائم آن
علائم و راه درمان بیماری حصبه یا تب روده ای
تونسیلیت یا التهاب لوزه ها
درمان گرمازدگی یا خستگی گرمایی
فرو رفتن ناخن پا در گوشت
آنچه باید درباره پولیپ روده بدانید
انچه باید درباره تومورهای هیپوفیز بدانید
شکستگی سر استخوان ران چیست
انچه باید درباره سرطان بیضه بدانید
علائم و درمان سردرد تنشی یا عروقی
آنچه باید درباره هپاتیت ویروسی بدانید
بهترین راه های درمان اسهال
خستگی آدرنال چیست و چگونه درمان میشود
فتق هیاتال چیست و راه درمان آن
آنچه باید درباره بیماری هرپانژین بدانید
پنوموتوراکس چیست و چه علائمی دارد؟
بیماری هوچکین یا سرطانی شدن گره های لنفاوی
آشنایی با بیماری نشانگان گیلن باره و راه درمان آن
اولین دندان چه موقع درمی آید؟
آشنایی با بیماری وریدهای واریسی و راه درمان آن
استفراغ و تهوع های زمان بارداری
واکنش پوستی آلرژیک به عفونت پوست
بیماری پوستی هیدرآدنیت چرکی
هیپرلیپیدمی یا بالا بودن غلظت چربی خون
نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه چیست؟
التهاب مفصل گیجگاهی چیست؟
حمله ایسکمیک گذرا و علایم شایع آن
علائم و نشانه های گلودرد استرپتوکوکی
نشانه های بیماری کم کاری پاراتیروئید چیست
نشانه ها و راه درمان بیماری کرم نواری
بیماری کچلی تغییر دهنده رنگ و راه درمان؟
کچلی کشاله ران یا تیناکروریس چیست؟
انچه باید درباره فشار خون بالا باید بدانید
سرطان کارسینوم کلیه چیست؟
بیماری سیاه سرفه چیست و راه درمان
آشنایی با سکته مغزی و علائم آن
نشانه ها و راه درمان زونا یا هرپس زوستر
خود بیمار انگاری و راه درمان آن چیست
آنچه باید درباره سرطان کبد بدانید
علل و علائم خونريزي‌ زيرعنكبوتيه‌
جمود مفصل شانه چیست؟ علل و درمان
علائم و راه درمان تب مالت
علائم و راه درمان تب روماتیسمی
تومورهای غدد بزاقی چیست؟
نشانه های بیماری تومور مثانه چیست؟
درمان عفونت مجرای اشکی یا داکریوسیستیت
عفونت زخم جراحی چیست و چگونه درمان میشود؟
عدم نزول بیضه چیست؟
درد عصب سه قلو چیست و چگونه درمان میشود؟
تنگی مری چیست و چگونه درمان میشود؟
پیتریازیس آلبا چیست و چگونه درمان میشود؟
علل و درمان پلی سیتمی چیست؟
علل و درمان پای دیابتی و مشکلات پوستی
پروکتیت چیست و راه درمان آن؟
علائم و درمان تنگی مادرزادی پیلور