مشکل خار پاشنه و راه درمان

مشکل خار پاشنه و راه درمان
مشکل خار پاشنه و راه درمان

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه ( به انگلیسی : Calcaneal Spur )  زایده‌ای استخوانی است که در پاشنه پا ایجاد می‌شود و بسیار دردناک است و موجب دشواری در راه رفتن و درد شدید می‌شود

علت ایجاد خار پاشنه به قطعیت مشخص نیست اما استرس یا وارد آمدن آسیب به پاشنه پا که باعث التهاب، رسوب کلسیم و استخوانی شدن رباط کف پا شود را می‌توان از علل بروز این مشکل برشمرد در این میان نباید از چاقی و ایستادن‌های طولانی مدت که موجب فشار بر روی پاشنه پا می‌شود نیز غافل شد.

پلانتار فاسیا (plantar fascia) یک بافت پهن باند مانند است (رباط) که استخوان پاشنه پا را به انگشتان پا متصل کرده و از قوس کف پا حمایت می کند. اگر پلانتار فاسیا تحت فشار قرار بگیرد ضعیف، متورم و ملتهب شده می شود. در این حالت در هنگام نشستن و بلند شدن پاشنه پا و یا کف پای شما آسیب می بیند.

شدت درد خار پاشنه در ابتدای صبح و بعد از استراحت بیشتر است و با راه رفتن کم می‌شود. این درد با راه رفتن روی سطوح سخت و نا هموار و حمل اشیاء سنگین افزایش می‌یابد.

کسانی که مبتلا به خار پاشنه هستند باید به هر طریق ممکن از وارد آوردن فشار به پاشنه پا جلوگیری کنند. و از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین که فشار روی پاشنه پا را تشدید می‌کند، اجتناب کنند.

علل ایجاد خار پاشنه

 • افزایش سن (شیوع خار پاشنه در افراد بالای 40 سال بیشتر است)
 • درست راه نرفتن که در پی آن به برخی از نقاط پا، فشار بیشتری وارد می‌شود.
 • اضافه وزن داشتن.
 • پوشیدن کفش های کهنه و یا غیر اندازه.
 • شرایط شغلی ، ایستادن طولانی مدت و یا بلند کردن اجسام سنگین
 • فرایند طبیعی افزایش سن و کاهش انعطاف پذیری رباط ها
 • کوتاهی و یا گرفتگی عضلات پشت ساق پا

علائم خار پاشنه را بشناسید

خارپاشنه معمولا علامت مشخصی ندارد ولی در برخی موارد درد متناوب یا درد مزمن بویژه هنگام راه رفتن، پریدن و دویدن و در صورت وجود التهاب کف پا احساس می‌شود.

از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم

 در واقع، درد ناشی از خارپاشنه به دلیل خار ایجاد شده نیست بلکه بیشتر به دنبال آسیب بافت نرم اطراف خارپاشنه رخ می‌دهد. برخی درد ناشی از خارپاشنه را به فرو رفتن چاقو در پاشنه پا بویژه صبح‌ها هنگام برخاستن از خواب توصیف می‌کنند که به مرور از درد آن کاسته می‌شود، اما این درد بعد از نشستن‌های طولانی‌مدت و سپس ایستادن بار دیگر برمی‌گردد. موادر زیر کلیات علائم خار پاشنه پا میباشد.

 • دردناک شدن و احساس سوزش در کف و پاشنه پا
 • دردناک شدن پاشنه پا در هنگام ایستادن های طولانی مدت
 • درد در هنگام برخاستن از خواب و یا پس از استراحت طولانی
 • احساس درد شدید پس از انجام ورزش های سنگین
 • تورم و دردناک شدن مچ پا

 

درمان خار پاشنه پا

برای درمان خار پاشنه روشهای درمانی زیادی وجود دراد که در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره میکنید.

درمان خار پاشنه با قرص و آمپول

اغلب داروهای ضدالتهابی، مانند ایبوبروفن و یا تزریق کورتون، برای کاهش علائم درد پاشنه پا می‌تواند مفید باشد. معمولاً اثر دارو سریع است و بسیار افراد ترجیح می‌دهند از این شیوه درمانی استفاده نمایند

درمان خار پاشنه با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

PRP همان پلاسمای خون است که غلظت پلاکت های آن افزایش داده شده است. هنگامی که PRP در ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شود، بر روی DNA سلول‌ها اثر گذاشته و آن ها را وادار به ترمیم و تولید سلول‌های جدید می‌کند. در نتیجه بهبودی بافت ها افزایش یافته و تولید سلول های جدید می‌کند.

 ﻓﯿﺰﯾﻮﺗﺮاﭘﯽ ﺧﺎر ﭘﺎﺷﻨﻪ ﭘﺎ 

یکی از بهترین روشها برای رفع علایم و مشکل خار پاشنه،فیزیوتراپی خار پاشنه ی پا میباشد. علت بروز خارپاشنه در افراد مختلف متفاوت است اما عمدتا به علت افزایش بارهای عمودی وارده به بدن، خار پاشنه ایجاد میگردد . در درمان خار پاشنه با فیزیوتراپی، دستگاهی به نام شاک ویو وجود دارد که این دستگاه با استفاده از امواج مکانیکی با فرکانس بالا، خار پاشنه را در مراحل اولیه اش کامل از بین میبرد.

درﻣﺎن ﺧﺎر ﭘﺎﺷﻨﻪ ﺑﺎ ﻟﻴﺰر 

خارپاشنه به تنهایی باعث ایجاد دردنمیگردد.حال در صورتیکه فشار وارده به بافت اطراف زیاد باشد، بافت نرم حالت زخم و التهاب پیدا کرده و گیرنده های درد فعال شده و سیگنالهای درد  را به مغز مخابره میکنند. لذا در این شرایط، باید فشار از روی بافت نرم برداشته شود پس فرد یا باید از داروهای ضد التهابی و یا درمانهای فیزیوتراپی مثل لیزر تراپی استفاده کند. در درمان خار پاشنه، از لیزر کم توان یا پرتوان  با هدف کاهش التهاب و درد استفاده میگردد که معمولا 5 الی 8 جلسه زمان میبرد تا درد تا حد زیادی مرتفع شود.

درﻣﺎن ﺧﺎر ﭘﺎﺷﻨﻪ با کفش و کفی طبی

قرار دادن پد خار پاشنه بر اساس سایز کفشتان می تواند راهکاری موثر برای درمان دردهای ناشی از این عارضه به شمار آید .استفاده از کفش ها و کفی های طبی نیز می توانند از فشار بیشتر به پاشنه پا جلوگیری نمایند و از پارگی بیشتر بافت جلوگیری کنند.

درمان خار پاشنه در طب سنتی

بهترین کار در طب سنتی جهت درمان خار پاشنه ماساژ فاسیای کف پا و بادکش کردن کف پا و عضلات ساق پا می باشد. استفاده از تکنیک های رفلکسولوژی که یکی از درماان ها ی سنتی چین می باشد هم تاثیر به سزایی در درمان درد پاشنه دارد.

درمان خار پاشنه با زالو

خارپاشنه به خوبی با زالو درمانی خوب می شود یک تا سه بار هر بار ۱۰ عدد زالوی نسبتا درشت با توجه به توان بیمار دور هر پاشنه بیاندازید و هر روز با روغن کرچک مالش داده شود و با صبر زرد نرم شده مخلوط با سرکه ضمادی تهیه گردد و هرشب روی خار پاشنه قرار دهید تا صبح بماند

درمان گیاهی خار پاشنه

بهترین درمان برای خار پاشنه، درمان گیاهی خانگی است. با استفاده از برخی گیاهان دارویی، درد  خار پاشنه را تسکین دهید. به عنوان مثال می توانید از روغن زیتون گرم شده، روغن نارگیل، سیاهدانه، هسته قیسی و کوهان شتر برای درمان خار پاشنه استفاده کنید

درمان خار پاشنه با سرکه سیب

سرکه سیب  یک درمان بسیار عالی و درمان گیاهی خارپاشنه است. سرکه سیب کمک می کند تا  کلسیم اضافی که باعث بروز خار پاشنه شده است، از ناحیه پاشنه پا خارج شود. سرکه سیب، درد و التهاب را در این ناحیه، کاهش می دهد.برای استفاده از سرکه سیب، کمی از آن را روی پارچه حوله ای ریخته و این پارچه آغشته به سرکه سیب را درون کفش خود بگذارید و سعی کنید در طی روز این  رطوبت از بین نرود. این درمان را حداقل تا یک هفته دنبال کنید.

درمان خار پاشنه جوش شیرین

جوش شیرین نیز مانند سرکه سیب کمک می‌کند تا کلسیم اضافی از ناحیه‌ی پاشنه پا حذف شود.نصف قاشق چایخوری از جوش شیرین و کمی آب را با هم مخلوط کنید تا ترکیب، بافت خمیری به خود بگیرد.این مخلوط را روی خارپاشنه پخش کنید و با گاز  روی آن را پوشش دهید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند و سپس آن را بشویید.

درمان خار پاشنه با دمنوش یونجه

به 1 قاشق چای خوری بذر یونجه، ا 1/2 فنجان آب جوش اضافه کنید. درش را بگذارید و اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه بجوشد. صاف کنید، سپس کمی عسل را اضافه کنید.این چای را 3 یا 4 بار در روز بنوشید تا درد و التهاب آرام شود. سپس 1 تا 2 فنجان چای یونجه را روزانه بنوشید تا علائم را از بین ببرد.

 

مراقبت‌های ضروری

یک کفی مناسب در کفش به منظور کاهش فشار وارده بر پاشنه پا قرار دهید.

از ایستادن‌های طولانی مدت خودداری کنید.

جهت کاهش درد در پاشنه پا، روزی 3 تا 4 مرتبه محل درد را کمپرس کیسه یخ کرده و هر بار باید این کار را 10 تا 15 دقیقه ادامه دهید

هر شب قبل از خواب یا صبح قبل از بیرون آمدن از رختخواب، پاها را 15 دقیقه در آب گرم قرار داده، سپس خشک کرده و 5 تا 10 دقیقه ملایم با گو شتکوب به پاشنه پا ضربه بزنید.

ماساژ پاشنه پا در آب ولرم نیز می‌تواند موجب کاهش درد شود.

از وسیله‌ مناسب‌ حفظ‌ قوس‌ کف‌ پا یا قالب‌ مناسب‌ کف‌ پایتان‌ استفاده‌ کنید.

از کفش روفرشی با پاشنه سه تا چهار سانتی و در صورت داشتن کمردرد از پاشنه اسفنجی کش‌دار در منزل استفاده کنید و در کفش خارج از منزل از پد اسفنجی استفاده کنید.

کفش‌های پاشنه بلند و یا پاشنه صاف هر دو باعث کشیدگی کف پا می‌شود و به پا صدمه می‌زند. بهترین ارتفاع برای پاشنه کفش 3 سانتی‌متر است.

توصیه‌های غذایی

خار پاشنه رژیم غذایی خاصی ندارد فقط اگر اضافه‌ وزن‌ دارید‌، باید وزن‌ خود را کم‌ کنید تا از فشار وارده‌ به‌ کف‌ پا کم‌ کنید.

 • مصرف چربی‌ها را محدود کنید.
 • سبزی‌ها و میوه‌های تازه را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • نان‌های سبوس‌دار مصرف کنید.
 • از مصرف نوشابه‌های گازدار، شیرینی‌ و مواد نشاسته‌ای اجتناب کنید.
 • به مصرف بیشتر ویتامین ث در برنامه غذایی خود توجه کنید.

جلو گیری از بازگشت مجدد

پس از بهبودی ، از پد پاشنه استفاده کرده و ورزش‌های کششی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 


تعداد بازدید : 1186