روش های مراقبتی مشکلات کیسه صفرا

روش های مراقبتی مشکلات کیسه صفرا

صفرا معروف‌ترین، گمنام بدن است. اگر حواس‌تان به آن نباشد و وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام ندهد، تازه متوجه می‌شوید این تکه از بدن هیچ دست‌کمی از قلب، کلیه، معده و روده نداشته است.

بعضی اعضای بدن بی‌سروصدا کارشان را انجام می‌دهند و هیچ ادعایی هم ندارند و کارشان توی چشم نیست. مثل کلیه، معده و قلب نیستند که همه حواس‌مان به آنها باشد. یک گوشه پنهان شده‌اند و وظیفه‌شان را انجام می‌دهند، اما امان از روزی که این اعضای گمنام یک‌جای چرخ‌شان بلنگد، اینجاست که کم‌کم همه اعضا درگیرش می‌شوند و بیماری‌ها یکی پس از دیگری شروع می‌شوند.

صفرا معروف‌ترین، گمنام بدن است. اگر حواس‌تان به آن نباشد و وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام ندهد، تازه متوجه می‌شوید این تکه از بدن هیچ دست‌کمی از قلب، کلیه، معده و روده نداشته و می‌تواند سلامت و حتی زیبایی‌تان را به خطر بیندازد. اگر دل‌تان می‌خواهد با صفرا و کارهایی که انجام می‌‌دهد و غذاهایی که به مزاجش سازگار است، آشنا شوید این مطلب را بخوانید. دکتر سعید صانعی، مشاور گیاه‌درمانی، از عارضه‌های صفراوی می‌گوید و شما را با چند الگوی غذایی مناسب آشنا می‌کند.


صفرا نباشد چه می‌شود؟!

شیره صفرا در کبد و لوزالمعده تولید می‌شود. این شیره در برخی قسمت‌های بدن نقش مهمی ایفا می‌کند، به‌عنوان مثال جریان خون را روان می‌کند همچنین با ایجاد حرارت باعث دفع انسداد عروق می‌شود. از وظایف دیگرش این است که در روده با چربی موجود در غذا مخلوط می‌شود و به شکل صابون درمی‌آید و نقش لغزندگی و نرمی مزاج به خود می‌گیرد. این کار باعث جذب بهتر چربی و ویتامین‏های محلول در چربی می‌شود. در آخر شیره صفرا، کنترل جمعیت باکتری‏های روده را به‌عهده دارد.


سر به سر صفرا نگذارید

تمام این کارها که گفته شد مربوط به نقش طبیعی صفراست. اما برخی افراد بی‌محابا از غذاهای چرب و سرخ شده استفاده می‌کنند همچنین روزانه آب کافی نمی‌نوشند و گوشت قرمز در اکثر وعده‌های غذایی‌شان دیده می‌شود. افرادی که از این الگوی غذایی پیروی می‌کنند باید بدانند این کارها باعث انسداد مجرای صفراوی شده و صفرای غلیظ تولید می‌شود. حال تصور کنید صفرایی که باید به مقدار کافی به داخل روده ترشح شود از این کار باز می‌ماند. این بازماندگی عوارضی را به‌همراه دارد که به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.


تنگی نفس دارید و دهان‌تان بوی بد می‌دهد؟

ریه‌ها بر اثر حرارت خون از حالت عادی خشک‌تر شده و رطوبت در آنها تبخیر می‌شود، درنتیجه احساس تنگی‌نفس و کمبود اکسیژن به بیمار دست می‌دهد. این تبخیر در معده هم اتفاق می‌افتد و بخارات معده به ناحیه جلوی سر می‌رود و سر درد شقیقه یا جلو سر اتفاق می‌افتد. گاهی تلخی دهان ممکن است ناشی از ورود صفرا به خون باشد.


از مشکلات پوستی رنج می‌برید؟

صفرا باعث حرارت و خارش و سوزش خشکی پوست هم می‌شود. اگر این حالت‌ها به مدت طولانی باقی بمانند، انواع و اقسام بیماری‏های پوستی مثل کهیر، خارش، اگزما، لیکن پلان و آکنه و… ممکن است در فرد ایجاد شود.


تمرکز ندارید و کف پای‌تان داغ است؟

بعضی اوقات ممکن است رفتارهایی از شما سر بزند که منشا خاصی نداشته باشند. مثلا بدون علت خاصی عصبانی می‌شوید یا عدم تمرکز دارید، حتی بی‌حوصلگی و عجول بودن به‌خصوص در فصل گرما جزء این دسته از رفتارهایی است که منشا خاصی ندارند و وقتی به رفتار خود فکر می‌کنید، توجیحی برای‌شان ندارید. این علائم گاهی اوقات دلیل اصلی‌شان ورود صفرا به خون است. همچنین شب‏ها زمان خواب صفرا که وزن سبکی دارد به‌علت افقی شدن بدن سری هم به کف پاها می‌زند و باعث داغی کف پا می‌شود.


جنس موی‌تان تغییر کرده است؟

چربی مو علت‌های مختلفی دارد، اما اگر موهای‌تان به مرور زمان جنس‌اش از نرمال به چرب و از چرب به خشک تغییر کرد، شک نکنید که پای مشکلات صفراوی در میان است. به‌علت حرارت زیاد، در ابتدا چربی موها زیاد می‌شود و بر اثر طولانی‌شدن بیماری، موها خشک شده و کم‌کم کف سر چرب و موخوره و شوره هم به آن اضافه می‌شود.


زیاد خون دماغ می‌شوید؟

بر اثر حرارت خون، مخاط بینی خشک شده و فرد مستعد خون دماغ می‌شود. همچنین ترک لب‌ها را هم ممکن است در پی داشته باشد. احساس فرو رفتن خلط بر اثر غلیظ شدن آن امری شایع است. روده‌ها خشک می‌شوند و درراستای این مشکل مدفوع سفت تحویل می‌دهند.


اکثر اوقات میل به خوردن شیرینی دارید؟

بر اثر جا ماندن صفرا در لوزالمعده و تحریک برخی سلول‏ها، ترشحات هورمون‏های مختلف مثل انسولین و آدرنالین افزایش پیدا می‌کند. با افزایش انسولین، قندخون افت پیدا می‌کند؛ برای همین بیمار میل زیادی به خوردن شیرینی دارد. با افزایش آدرنالین، دهان خشک‌تر و ضربان قلب بالاتر می‌رود.

همچنین خون رقیق می‌شود که درراستای رقیق شدن فشارخون ایجاد می‌شود؛ طوری که وقتی بیمار می‌ایستد چشمانش سیاهی می‌رود. گاهی اوقات فشارخون بالا باعث چاقی افراد می‌شود، چون فرد مجبور است مرتب خودش را تقویت کند تا دچار افت قند و فشارخون نشود.


بیماری دیابت سراغ‌تان آمده است؟

گاهی بر اثر بالا رفتن حرارت معده، فرد به‌خصوص صبح‌ها دچار بی‌اشتهایی می‌شود. البته ممکن است این بی‌اشتهایی در طول روز هم به‌وجود آید که بعد از مدتی شخص وزنش کاهش پیدا می‌کند. همچنین رنگ پوستش متمایل به زرد می‌شود و حتی ممکن است سفیدی چشم‏ها ته رنگ زرد داشته باشند.

بر اثر طولانی شدن سیر این بیماری لوزالمعده از تشریح انسولین بیش از حد خسته شده و فرسوده می‌شود. همچنین انسولین خون پایین می‌رود و چون بیمار مواد قندی بیشتری مصرف می‌کند بعد از چند سال بیماری دیابت نوع دو پدید می‌آید. برای همین کاهش وزن از دست رفته نه‌تنها باز می‌گردد، بلکه فرد دچار مشکل چاقی می‌شود و تنها علتش دریافت انسولین زیاد است.


صفرا سر از روده در بیاورد چه می‌شود؟

بر اثر ترشح صفرا به داخل روده، باکتری‏های هلیکوباکتر بیشتر می‌شوند که این عملکرد باعث تولید گازهای روده می‌شود. برای همین بیمار با نفخ زیاد مواجه می‌شود. از طرفی شیره گوارشی که از معده تخلیه می‌شود بر اثر کمبود صفرا، کاملا از حالت اسیدی خنثی نشده و به‌همین دلیل تورم و التهاب و درنهایت زخم اثنی‌عشر پدید می‌آید، چون حرارت صفرا بر اثر کمی ترشح کم شده است، بیمار به اصطلاح دچار سردی جهاز هاضمه می‌شود.

درنتیجه با خوردن غذاهای سرد مثل سالاد، برنج سفید و امثال اینها فرد هم دچار سردی می‌شود و آب دهان تجمع بیشتری پیدا کرده و نفخ و آروغ و ترش کردن معده هم به این علائم اضافه می‌شوند، چراکه غذا به‌علت کمی ترشح صفرا دیر هضم می‌شود و معطل می‌ماند. یبوست مزاج یکی دیگر از مشکلاتی است که در این راستا به‌وجود می‌آید.


غذاهایی که سلامت صفرا را به خطر می‌اندازند

توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد از خوردن غذاهای چرب، به‌خصوص فست‌فودها امتناع کنید. اما غیر از فست‌فودها موادغذایی دیگری مثل خوردن زیاد میگو (البته اگر در خوردن آن افراط نشود، مشکلی به‌وجود نمی‌آید)، تخم‌مرغ به‌خصوص زرده تخم‌مرغ و نوشابه‌ها در ایجاد اختلال صفراوی نقش دارند. گاهی اوقات نمی‌شود از خوردن غذاهای سرخ کردنی فرار کرد و ممکن است در ماه مجبور شوید برای پخت غذا از روش سرخ کردنی استفاده کنید.

در این مواقع توصیه می‌شود که همراه این دسته از غذاها حتما سبزیجات تازه، سالاد (بدون سس مایونز یا سس‌های پرچرب) یا کاهو و جوانه میل کنید. همچنین خوردن موادغذایی سبوس‌دار هم می‌تواند موثر باشد. فیبر موجود در این دسته از موادغذایی چربی را به خود جذب می‌کنند و مانع ورود چربی بیش از اندازه به بدن می‌شوند. همچنین نوشیدن چای مکه یا دمکرده آلبالو خشک بعد از میل کردن غذاهای چرب توصیه می‌شود.


میوه‌هایی که دوستدار صفرا هستند

همه سبزیجات و میوه‌ها برای سلامت بدن به‌خصوص صفرا مفید هستند. اما برخی میوه‌ها و سبزی‌ها مثل شاهی، آب هویج (به‌خصوص هویج ایرانی)، شاتوت، هندوانه، آلبالو و… صمیمیت بیشتری با صفرا دارند و می‌توانند برای این قسمت از بدن بسیار مفید باشند. یکی از موثرترین داروهای غذایی برای پیشگیری از مشکلات صفراوی تمرهندی است؛ البته به‌شرط آنکه به تعادل مصرف شود. این میوه را هم می‌توانید به‌صورت خام میل کنید و هم به‌عنوان چاشنی در غذاها بریزید.

یکی از بهترین میوه‌ها خرمالو است که می‌تواند در این زمینه نقش مهمی داشته باشد. همچنین می‌توانید لیموترش را در آب داغ بیاندازید و بعد از سرد شدن، هر روز اول صبح آن را بنوشید. این کار باعث می‌شود تا مجاری صفرا شست‌وشو داده شود.

مجله سیب سبز – رزیتا اشتری


تعداد بازدید : 376

معرفی بیماری
بیماریهایی که می توانند با آلزایمر مرتبط باشند را بشناسید
گلودرد چیست؟ علل ,تشخیص , علائم و راه درمان آن
بیماری پرکاری پاراتیروئید چیست
ویروسی است که با نفس کشیدن منتقل میشود
باید درمان باکتری در معده را جدی بگیرید
علت تبخال را میدانید؟
مشکلات ادراری در زنان و مردان
انواع تنگی نفس و راه درمان آنها را بشناسید
آنرا باید درباره آمبولی ریه باید بدانید
طحال و وظیفه آن در بدن انسان
سرطان ریه و نشانه ها و علائم آن
با انواع سر درد ها بیشتر آشنا شوید
سرطان گلو و علائم آن
دلایل خواب رفتن و گزگز شدن دست و پا
نشانه ها و علایم انواع سرطان
بیماری ام اس چیست و علائم آن
ویروس ابولا خطرناکترین ویروس دنیا
دلایل و علائم سکته مغزی
با بیماری پارکینسون بیشتر آشنا شوید
سنگ کلیه چیست و علائم آن
بیماری هموکروماتوز چیست ؟
علل پولیپ بینی چه چیزهایی هستند؟
ریفلاکس یا بازگشت اسید معده چیست
علل آب مروارید چشم چیست
آنچه را که باید درباره آپاندیسیت بدانید
التهاب پروستات چیست
دلیل سینوزیت مزمن چیست؟
چهار نوع سردرد و علل آنها
ورم بهاره چشمی چیست؟
مشکل خار پاشنه و راه درمان
دلایل مسمومیت دارویی
بیماری سفتی پوست یا اسکلرودرمی
هموفیلی ها مواظب هپاتیت باشند
عفونت میکروبی معده چیست و راه درمان
رابطه کبد چرب با بیماری قلبی
آسیت یا آب آوردگی شکم چیست؟
چرا باید نفخ شکم را جدی بگیریم
بیماری آب سیاه چشمی
بیماری روماتیسم قلبی چیست و علائم آن
بیماری خروسک چیست و علائم آن
آنژین صدری چیست و علائم آن
همه چیز درباره غده تیروئید
با آسیب ها و صدمات شانه آشنا شوید
کیست مچ دست یا گانگلیون
آلرژی یا حساسیت چیست
پوکی استخوان چیست؟
سندرم تونل کارپل چیست و علائم آن
بیماری گیلن باره چیست؟
بیماری لوپوس چیست؟
آپاندیسیت چیست و علائم آن
کبد سمی چه نشانه هایی دارد
آنچه باید درباره سرطان روده بدانید
دلایل نفخ شکم چیست و راه درمان آن
بیماری انحراف‌ چشم‌ و راه درمان
اسپونديليت‌ آنكيلوزان‌
بيماري‌ قارچي‌ عفوني‌ اسپوروتريكوز
آفتاب‌زدگي‌ یا حساسیت به نور افتاب
آرنج تنیس بازان یا تنیس البو
التهاب‌ تيروييد یا تیروییدیت
التهاب گلو یا گلوسیت چیست؟
علائم و روش درمان آب مروارید چشم
آب سیاه چشم چیست؟
آبله مرغان چیست و چه علائمی دارد؟
آبسه‌ مغزي‌ يا اپي‌دورال‌ چیست؟
آپاندیسیت چیست و دلیل ابتلا به آپاندیسیت
آترواسكلروز یا تصلب‌ شرايين‌ چیست؟
آزبستوز چیست و علائم و درمان
علل و علائم آتلکتازی چیست؟
آفتاب‌سوختگي‌ چیست و علائم و راه درمان
آمبولي‌ ريه‌ چیست
آمپيم‌ چیست و چه علائمی دارد؟
آنچه باید درباره بیماری آمفیزم بدانید
آميوتروفيك‌ لاترال‌ اسكلروز چیست؟
بیماری آنافيلاكسي‌ یا شوك‌ آلرژيك‌
آنوريسم‌ چیست؟علل و راه درمان
علائم های شایع در بیماری آنژین صدری
آندوکاردیت یک عفونت غیر مسری
علت ایجاد خون گرفتگی در چشم ها چیست؟
بیماری ادم ریه چیست و علل و درمان آن
اريتم‌ گرهي‌ بیماری التهاب پوست
بیماری اریتم مولتی فرم چیست؟ و راه درمان
اسپونديلوز گردن‌ علل و راه درمان آن چیست؟
بیماری اسكلرودرمي‌ پوستی چیست؟
بیماری اسكوليوز یا انحناي‌ ستون‌ فقرات‌
انتروپيون‌ یا چرخش پلك به سمت پايين چیست
بیماری التهاب‌ ملتحمه‌ چیست و علائم آن
انعقاد داخل‌ عروق‌ منتشر چیست؟
علایم و نشانه های جدا شدگی پرده شبکیه چشم
بيماري‌ دريچه‌اي‌ قلب‌ چیست؟
پركاري‌ تيروييد چیست؟ و راه درمان
پركاري‌ پاراتيروييد چیست و راه درمان؟
پيچ‌خوردگي‌ و كشيدگي عضلات و مفاصل
پيچ‌خوردگي‌ بيضه‌ چیست؟علل و راه درمان
بیماری بلوك‌ قلبي‌ چیست؟
علل و درمان بیماری بواسیر
تبخال‌ ناحيه‌ تناسلي‌ چیست؟ علل و درمان
علل و درمان پیرچشمی چیست؟
ترومبوز وريد عمقي‌ چیست
علائم بیماری تری‌ کیوریازیس‌ یا تريشينوز
علائم و نشانه های ترومبوفلبيت‌
علائم و نشانه های بیماری ترومبوسيتوپني‌
تند شدن غیر طبیعی ضربان قلب یا تاکی کاردی
علل و درمان تعريق‌ بيش‌ از اندازه‌
بیماری تومور ويلمز چیست؟
بیماری اس ام ای چیست و چگونه درمان میشود
بیماری میاستنی گراویس
آشنایی با سندرم آنتی فسفولیپید
بیماری آتاکسی فردریش چیست؟ راه درمان
سندرم حاد کرونری چیست؟ راه درمان
ﮔﻠﻮﻣﺮﻭلوﻧﻔﺮﻳﺖ چیست و راه تشخیص آن
بیماری پوستی پسوریازیس چیست؟
بیماری سل چیست؟تشخیص و درمان
مارکر های سرطانی یا تومور مارکرها
ناشنوایی غیر سندرومیک چیست؟
علائم اولیه دیابت چیست؟
سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
تنگ شدن مردمک چشم چیست؟
برونشیت حاد یا التهاب راه های هوایی ریه
بیماری ریوی برونشکتازی چیست؟
برونشيت‌ مزمن‌ چیست؟علائم و راه درمان
برونشیولیت بیماری کودکان
بلاستومیکوز بیماری عفونت قارچی در ریه ها
به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كلسيم‌ خون‌
بوتولیسم کشنده ترین مسمومیت غذایی
بلفاریت یا التهاب لبه پلک های چشم
بیماری بورسیت یا التهاب کیسه بورس
آدیسون بیماری نارسایی غده فوق کلیوی
بیماری طاسی منطقه ای یا آلوپسی آره آتا
بيماري‌ آلزايمر چیست؟ علائم و راه درمان
اطلاعاتی درباره بیماری آرتروز زانو
بیماری اسگود-شلاتر چیست و راه درمان آن
کندرومالاسی کشکک چیست و چه علائمی دارد؟
آرتروز مچ دست چیست و راه درمان آن
علائم بیماری انسداد ریوی مزمن و راه درمان
بیماری حرکت چیست و راه درمان آن
بیماری پاژه استخوان چیست و علائم آن
بیماری منیر چیست؟علل ایجاد و راه درمان
آترواسکلروز سرخرگ های قلب چیست و علائم آن
هیپرآلدوسترونیسم چیست و علائم آن
علائم و راه درمان بیماری حصبه یا تب روده ای
تونسیلیت یا التهاب لوزه ها
درمان گرمازدگی یا خستگی گرمایی
فرو رفتن ناخن پا در گوشت
آنچه باید درباره پولیپ روده بدانید
انچه باید درباره تومورهای هیپوفیز بدانید
شکستگی سر استخوان ران چیست
انچه باید درباره سرطان بیضه بدانید
علائم و درمان سردرد تنشی یا عروقی
آنچه باید درباره هپاتیت ویروسی بدانید
بهترین راه های درمان اسهال
خستگی آدرنال چیست و چگونه درمان میشود
فتق هیاتال چیست و راه درمان آن
آنچه باید درباره بیماری هرپانژین بدانید
پنوموتوراکس چیست و چه علائمی دارد؟
بیماری هوچکین یا سرطانی شدن گره های لنفاوی
آشنایی با بیماری نشانگان گیلن باره و راه درمان آن
اولین دندان چه موقع درمی آید؟
آشنایی با بیماری وریدهای واریسی و راه درمان آن
استفراغ و تهوع های زمان بارداری
واکنش پوستی آلرژیک به عفونت پوست
بیماری پوستی هیدرآدنیت چرکی
هیپرلیپیدمی یا بالا بودن غلظت چربی خون
نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه چیست؟
التهاب مفصل گیجگاهی چیست؟
حمله ایسکمیک گذرا و علایم شایع آن
علائم و نشانه های گلودرد استرپتوکوکی
نشانه های بیماری کم کاری پاراتیروئید چیست
نشانه ها و راه درمان بیماری کرم نواری
بیماری کچلی تغییر دهنده رنگ و راه درمان؟
کچلی کشاله ران یا تیناکروریس چیست؟
انچه باید درباره فشار خون بالا باید بدانید
سرطان کارسینوم کلیه چیست؟
بیماری سیاه سرفه چیست و راه درمان
آشنایی با سکته مغزی و علائم آن
نشانه ها و راه درمان زونا یا هرپس زوستر
خود بیمار انگاری و راه درمان آن چیست
آنچه باید درباره سرطان کبد بدانید
علل و علائم خونريزي‌ زيرعنكبوتيه‌
جمود مفصل شانه چیست؟ علل و درمان
علائم و راه درمان تب مالت
علائم و راه درمان تب روماتیسمی
تومورهای غدد بزاقی چیست؟
نشانه های بیماری تومور مثانه چیست؟
درمان عفونت مجرای اشکی یا داکریوسیستیت
عفونت زخم جراحی چیست و چگونه درمان میشود؟
عدم نزول بیضه چیست؟
درد عصب سه قلو چیست و چگونه درمان میشود؟
تنگی مری چیست و چگونه درمان میشود؟
پیتریازیس آلبا چیست و چگونه درمان میشود؟
علل و درمان پلی سیتمی چیست؟
علل و درمان پای دیابتی و مشکلات پوستی
پروکتیت چیست و راه درمان آن؟
علائم و درمان تنگی مادرزادی پیلور