دلیل سینوزیت مزمن چیست؟

دلیل سینوزیت مزمن چیست؟
دلیل سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن به حالتی گفته می‌شود که با علایمی همچون گرفتگی،‌ احساس درد در دندان‌های قدامی، تب، وجود خلط در پشت حلق و چرک بینی همراه باشد.

وی اضافه کرد: سردرد همراه با فشار در ناحیه صورت، سرما خوردگی طولانی که با درمان های معمول بهبود نمی‌یابد، نیز از نشانه های ابتلا به سینوزیت مزمن است.

مبتلایان به سینوزیت مزمن همیشه از گرفتگی طولانی مدت بینی و ترشحات چرکی بینی شکایت دارند، این بیماران سرماخوردگی های مکرر، بوی دهان و احساس فشار در صورت را با سرما خوردگی های درمان نشده اشتباه می گیرند.

در مبتلایان به رینیت آلژیک به علت وجود ترشحات به مرور دهانه سینوس بسته می شود و سینوزیت مزمن ایجاد می شود.

جراحی درمان قطعی سینوزیت مزمن است، گفت و شایع‌ترین علت ایجاد سینوزیت مزمن انحراف تیغه بینی است.

استفاده از سی تی اسکن بهترین راه تشخیص سینوزیت مزمن میباشد در حال حاضر عکس معمول رادیوگرافی جایگاهی در تشخیص سینوزیت حاد یا مزمن ندارد.

استفاده بی رویه و بی مورد از عکس‌های رادیو گرافی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، حتی الامکان باید از انجام هر گونه رادیو گرافی سر و گردن اجتناب کرد.

جراحی سینوزیت مزمن با استفاده از جراحی آندوسکوپیک به سادگی امکان پذیر است،

در این روش با انجام تکنیک‌های خاص با کمترین آسیب وارده به بافت سالم، حفرات تنگ شده سینوس‌ها را باز شده و عفونت به طور کامل تخلیه می‌شود.

با کمک تکنیک های خاص، در این عمل جراحی از ایجاد التهاب و گرفتگی مجدد مجاری سینوس ها و ابتلا مجدد به سینوزیت پیشگیری می‌شود.


تعداد بازدید : 685