بیماری حرکت چیست و راه درمان آن

بیماری حرکت چیست و راه درمان آن
بیماری حرکت چیست و راه درمان آن

بیماری حرکت در تمام سنین شایع و اختلال گوش داخلی است. به طور کلی ۲۳ درصد افراد مستعد این بیماری هستند. حرکت مداوم و پی در پی کشتی روی آب، هواپیما در هوا، ماشین در جاده و قطار روی ریل تعادل گوش داخلی را دچار اختلال کرده و به فرد احساس سرگیجه و تهوع دست می دهد.

شاید برایتان سوال پیش آید که انسان ها مدام در حال حرکت هستند، پس چرا در حالت هایی مانند دویدن این اختلال بروز نمی کند. جواب سوال شما اینجا است:

وقتی شما با آگاهی راه می روید، می دوید یا شنا می کنید، مغز این اطلاعات ورودی را از طریق چشم، گیرنده های پوستی و عضلانی شما به طور هماهنگ دریافت می کند. اما وقتی حرکت غیر ارادی و ناگهانی است، مغز شما با اطلاعاتی که دریافت می کند، ناهماهنگ است. تضاد بین آنچه که می بینید و آنچه که حس می کنید، باعث می شود پیام انتقال دهنده به عنوان سیگنال(توهم)، پیام مسمومیت باشد. پس احساس سرگیجه و تهوع برای رهایی از مسمومیت منطقی است. به طور مثال وقتی شما در هواپیما و ماشین نشسته اید، گوش داخلی حرکت هوا را دریافت و به مغز مخابره می کند، در حالی که عضلات شما پیام سکون را به مغز می فرستند و به دلیل این ناهماهنگی در پیام های ارسال شده، مغز سردرگم شده و این عدم تعادل سرگیجه و تهوع را پدید می آورد.

هر چند که این بیماری کاملا ناگهانی است اما گاهی با رعایت چند نکته ساده می توان احتمال بروز آن را کاهش داد:

در طول مسافرت مطالعه نکنید. (گوش پیام حرکت و چشم پیام خواندن را به مغز صادر می کند)
از خوردن غذاهای پر ادویه، چرب و مخصوصا بودار قبل و درحین سفر اجتناب کنید.
سعی کنید جایی بنشینید که چشم هایتان همان حرکتی را که عضلات  گوش دریافت می کنند، به مغز منتقل کند. در قطار و ماشین کنار پنجره بنشینید و به نقاط دور نگاه کنید. گاهی شیشه را باز کنید و از هوای تازه لذت ببرید

حرکت روی صندلی های روی بال در هواپیما به حداقل می رسد پس سعی کنید روی این صندلی ها و کنار پنجره بنشینید.
در کشتی به آسمان بنگرید. در مرکز کشتی نوسان ها  کمتر است، سعی کنید روی عرشه در این مکان بنشینید. به هیچ عنوان به موج ها نگاه نکنید.
اگر در مکانی قرار دارید که پنجره ندارد، سعی کنید بخوابید یا چشم هایتان را ببندید.
بیسکویت یا کلوچه زنجبیلی همراه داشته باشید. زنجبیل به عنوان یک ماده ضد تهوع حتما به شما کمک خواهد کرد.
اگر مسافرت شما طولانی است یک فلاسک چای نعناع یا چای زجبیلی گزینه خوبی است.
به بیماری فکر نکنید.گوش دادن به موزیک ذهن شما ر ا از بیماری دور می کند.

سیگار نکشید. از کسانی که سیگار می کشند، خواهش کنید که سیگارشان را خاموش کنند و حتی الامکان از آن ها دور بنشینید.
از عطر و ادکلن استفاده نکنید.
در مورد بیماریتان با کسی صحبت نکنید و اگر کسی به این حالت دچار شد، به فرد نگاه نکنید.
طب فشاری را امتحان کنید. وقتی احساس می کنید به این بیماری دچار شدید روی ساعد خود فشار ملایمی وارد کنید. این کار می تواند حالت تهوع شما را موقتا کاهش دهد یا متوقف کند.

اگر  کودکی در سفر دارید که با مشکل بیماری حرکت مواجه است، نکات زیر را رعایت کنید:

اجازه ندهید در طول مسیر فیلم ببیند. او را تشویق کنید که مناظر بیرون را تماشا کند.
کودکتان را سرگرم و حواسش را پرت کنید.
تهویه ماشین را روشن کنید.
اجازه ندهید کودکتان روي صندلی به سمت پشت بنشیند.
قبل از سفر معده کودکتان را پر نکنید. سعی کنید در حین مسافرت برایش وعده هایی کم حجم با کالری مناسب مانند آبمیوه فراهم کنید.
کودک را سرزنش نکنید
اگر فرزندتان دچار چنین حالتی شد او را سرزنش نکنید.رفتاری نداشته باشید که باعث شوید ترس از سفر سال ها در فرزندتان پدیدار شود. فراموش نکنید که او بیشتر از شما از اتفاق پیش آمده و این بیماری ناراحت است. این را بدانید که او کودک است و شما را مسبب اتفاق پیش  آمده می داند.اگر استفراغ کودکتان ماشین شما را کثیف کرد، اندکی جوش شیرین روی آن بریزید تا بوی نامطبوع از بین برود  تا در فرصتی مناسب آن را تمیز کنید.

 از دارو هم برای درمان و پیشگیری بیماری حرکت می توان استفاده نمود. اغلب این داروها را در دارو خانه بدون نسخه در اختیار ما می گذارند. دیمن هیدرات دارویی است که در اشکال خفیف این بیماری می توان از آن بهره برد. این دارو که به قرص سفر معروف است، بهتر است چند ساعت قبل از سفر استفاده شود. استفاده از آنتی هیستامین ها در کاهش تحریک گوش داخلی و بهبود علائم استفراغ و سرگیجه می توانند کمک کننده باشند. حدود ۴ ساعت قبل از سفر استفاده از چسب های پوستی اسکوپولین باعث ایجاد تعادل در گوش داخلی می شود. این چسب را قبل از آغاز سفر به پشت گوش بچسبانید و بلا فاصله بعد از اتمام سفر آن را بردارید. استفاده بلند مدت از این چسب توصیه نمی شود.

هشدار
اگر سابقه ی این بیماری را دارید و بيماری شما سيستميک است ، حتما قبل از مصرف آنها با پزشک و یا دکتر داروساز مشورت کنيد.

با تمام نکاتی که گفته شد ممکن است این اتفاق برای خود یا کودکتان پیش آید، پس اگر سابقه ی این بیماری را دارید حتما پاکتی با خود به همراه داشته باشید تا در مواقع احتیاج دست پاچه نشوید.

 


تعداد بازدید : 644