بیماری آب سیاه چشمی

بیماری آب سیاه چشمی
بیماری آب سیاه چشمی

آب سیاه یا گلوکوم در واقع به دسته ای از بیماری های چشمی گفته می شوند که در اثر بالا رفتن فشار مایع درون چشم بوجود می آیند. جالب است بدانید این بیماری بعد از آب مروارید دومین دلیل عمده کاهش دید در جهان است. دلیل کلی که برای بیماری آب سیاه می توان ذکر کرد ایجاد مشکل در خروج مایع درون چشمی از کناره های عنبیه (دایره رنگی چشم) است و این می تواند به دلایل مختلفی بروز کند از جمله جلو آمدن عنبیه یا حتی مسدود شدن راه های خروجی ای که کنار عنبیه وجود دارند در اثر خونریزی.

بیماری آب سیاه یا گلوکوم را در کل می توان به دو دسته گلوکوما زاویه باز و گلوکوما زاویه بسته تقسیم کرد. در نوع اول (زاویه باز) که حدود ۹۰ درصد موارد گلوکوم در ایالات متحده است. نشانه و علائم ناگهانی و حاد ندارد و بدون درد است تنها علائم به تدریج پیشرونده در آن کاهش میدان بینایی و تغییرات عصب بینایی است. و در نوع دوم (زاویه بسته) که کمتر از ۱۰ درصد موارد گلوکوم در ایالات متحده آمریکا و اما بیش از نیمی از موارد گلوکوم در کشورهای دیگر به ویژه کشورهای آسیایی است حدود ده درصد از بیماران زاویه بسته با حملات و بحران حاد از جمله درد ناگهانی چشم دیدن هاله در اطراف چراغ‌ها قرمزی چشم، فشار داخل چشم بسیار بالا ( بیشتر از ۳۰ میلیمتر جیوه )، تهوع و استفراغ، کاهش ناگهانی دید و مردمک گشاد شده همراه است. همچنین در برخی موارد مردمک بیضی شکل دیده می‌شود. گلوکوما زاویه بسته٬ یک موقعیت اورژانس است. البته یک نوع دیگر هم وجود دارد و آن هم گلوکوم مادرزادی است. گلوکوم مادرزادی در نوزادان و شیرخواران با علائم اشک ریزش ‌‌، بستن چشم ها در تماس با نور یا ترس از نور و جمع کردن پلک ها مشخص می شود. گاهی قرنیه چشم بزرگ و کدر می شود.


راههای تشخیص آب سیاه

بسیاری از افراد این تصور را دارند که تنها نشانه آب سیاه فشار بالای چشم است اما در اشتباه هستند. یکی از نشانه های گلوکوم یا آب سیاه فشار چشم بالا است اما همیشه هم اینطور نیست. مبتلا شدن یا نشدن به گلوکوم بر اثر بالا بودن فشار چشم بستگی به میزان تحمل عصب بینایی در مقابل فشار بالای چشم دارد و این میزان در افراد مختلف متفاوت است.

بطور معمول فشار طبیعی چشم چیزی بین ۱۲ تا ۲۱ میلی متر جیوه است ولی حتی ممکن است فرد در این فشار نیز دچار گلوکوم یا آب سیاه شود و این خود نشان از اهمیت معانیه دوره ای چشم دارد. در معاینات چشم پزشکی معمولا اقدامات زیر برای تشخیص آب سیاه انجام می شود :

حدت بینایی (Visual Acuity) : در این تست که با استفاده از چارت های بینایی انجام می شود بینایی بیمار در فواصل متفاوت مشخص می شود.
میدان بینایی : در این تست دید کناری (محیطی) بیمار اندازه گیری می شود. با توجه به اینکه از دست دادن دید کناری یکی از علائم گلوکوم است این تست به تشخیص بیماری کمک می کند.
اتساع مردمک : در این تست با استفاده از قطره مردمک چشم بیمار متسع می شود و بدین ترتیب چشم پزشک دید بهتری برای معاینه عصب بینایی پیدا می کند. بعد از معاینه ممکن است دید نزدیک تا چند ساعت تار باشد.
تونومتری : در این تست فشار مایع داخل چشم اندازه گیری می شود.


علائم بیماری گلوکوم

در گلوکوم زاویه باز در ابتدا علامت خاصی وجود ندارد دید طبیعی بوده و دردی وجود ندارد. با ادامه یافتن بیماری بیمار متوجه می شود که هر چند اشیایی را که جلویش قرار دارند خوب می بیند ولی اشیایی را که در کنار قرار داشته و باید از گوشه چشم به آنها نگاه کند به خوبی نمی بیند. بیمار مبتلا به گلوکوم در صورت عدم درمان ممکن است ناگهان متوجه شود که دید کناری ندارد. درست مانند این است که دارد از درون یک لوله به اطراف نگاه می کند. ادامه یافتن بیماری ممکن است سبب از بین رفتن باقی مانده دید حتی در مرکز شده و بیمار کور شود.


تعداد بازدید : 728