آنچه باید درباره پولیپ روده بدانید

آنچه باید درباره پولیپ روده بدانید
آنچه باید درباره پولیپ روده بدانید

پولیپ های روده بسیار مهم هستند، زیرا ممکن است بدخیم باشند یا بدخیم بشوند. آنها همچنین به این دلیل مهم هستند که بر اساس اندازه، تعداد و آناتومی میکروسکوپی (بافت شناسی) آنها می شود پیش بینی کرد که کدام بیماران بیشتر به پولیپ و سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند.

تغییرات در مواد ژنتیکی سلول های روده باعث ایجاد پولیپ می شود. انواع مختلف پولیپ های روده ای با تمایلات متفاوت برای تبدیل شدن به پولیپ بدخیم و توانایی های پیش بینی کننده پولیپ و سرطان وجود دارد. مهم این است که خانواده هایی را که اعضای آن ها دارای برخی شرایط ژنتیکی باعث پولیپ می شوند دارند را، تشخیص دهیم، زیرا برخی از این شرایط وابستگی زیادی به سرطان روده بزرگ دارند و سرطان می تواند در همان اوایل، پیشگیری یا کشف شود.

پولیپ روده 
رشد پولیپ های روده در پوشش داخلی روده بزرگ و معمولا در بزرگسالی اتفاق می افتد. هنگامی که مواد ژنتیکی داخل سلولهای روده ، تغییر شکل می دهند و غیر طبیعی می شوند پولیپ ها شکل می گیرند. به طور معمول، سلولهای نابالغ که در داخل روده قرار دارند، تقسیم  می شوند، بالغ می شوند و سپس به طور مداوم و طبق زمان مشخصی می میرند. با این حال، زمانی که تغییرات ژنتیکی در سلول های تخمگذار اتفاق می افتد سلول ها را از بالغ شدن منع می کنند و سلول ها نمی میرند. این منجر به انباشت سلول های غیر طبیعی و نابالغ می شود که در نهایت باعث تشکیل پولیپ می شود. جهش ممکن است به عنوان یک رویداد پراکنده پس از تولد رخ دهد یا ممکن است از قبل از تولد وجود داشته باشد.

پولیپ روده به چه شکل است؟

پولیپ های پولیپوید

 شبیه یک قارچ هستند، اما در داخل روده قرار دارند، زیرا آنها به پوشش روده با یک ساقه نازک متصل می شوند.

پولیپ های بی ساقه
ساقه ندارند و به وسیله پایه وسیعی به پوشش روده وصل می شوند

پولیپ های تخت
کم ترین نوع پولیپ روده بزرگ هستند. ممکن است شناسایی این پولیپ ها دشوار باشد، زیرا آنها مانند پولیپ های پولیپوید یا بی ساقه در شخیص های رایج برجسته نیستند.

پولیپ های روده بزرگ چقدر بزرگ هستند؟
اندازه پولیپ های روده می تواند از چند میلی متر تا چند سانتی متر متفاوت باشد.  هرچه پولیپ بزرگتر باشد بیشتر  احتمال دارد که درون پولیپ سرطان وجود داشته باشد یا اینکه پولیپ بعد از سرطانی شود.

علائم پولیپ روده
95 درصد پولیپ های روده بزرگ نشانه یا علائمی را ایجاد نمی کنند و در هنگام غربالگری یا نظارت کولونوسکوپی کشف می شوند.

وقتی علائم یا نشانه ها ظاهر می شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خون در مدفوع، در صورتی که روی سطح دیده شود یا مخلوط باشد.

مدفوع سیاه، اگر پولیپ به طور قابل ملاحظه ای خونریزی کند و در کولون پروگزیمال قرار داشته باشد.

کم خونی و فقر آهن، اگر خونریزی آهسته بوده و در طی مدت زمان طولانی اتفاق می افتد.

ضعف، سرگیجه، کمردرد، رنگ پریدگی و ضربان قلب پایین به علت کم خونی فقر آهن

حضور مخفی خون در مدفوع که در هنگام غربالگری سرطان روده در هنگام مراجعه به پزشک مورد آزمایش قرار می گیرد (به علت تمایل پولیپ به خونریزی آرام، متناوب و با مقادیر کم، آزمایش خون مخفی از مدفوع اغلب برای غربالگری سرطان روده مورد استفاده قرار می گیرد.)

اسهال های به ندرت، زمانی که پولیپ های بزرگ مایعاتی را در روده بزرگ ترشح می کنند.

اگر پولیپ بسیار بزرگ است و در روده بزرگ مانع ایجاد می کند می تواند منجر به یبوست بشود.

پولیپ روده چقدر شایع است؟

پولیپ های روده بسیار شایع  هستند. آن ها در صورتی بیشتر رایج می شوند که: سن فرد به 60 برسد، یک سوم یا بیشتر از یک سوم این افراد دارای پولیپ روده می شوند.

اگر یک فرد پولیپ کولون داشته باشد احتمال بیشتری دارد که پولیپ های اضافی در جای دیگری غیر از روده بزرگ داشته باشد و احتمالا پولیپ های جدیدی را در زمان بعد ایجاد می کند. در یک گروه کوچک از بیماران مبتلا به پولیپ های روده، یک اختلال خانوادگی و ژنتیکی وجود دارد که باعث می شود سایر اعضای خانواده هایشان پولیپ های بیشتری تولید کنند و بتوانند آنها را در سنین کمتری توسعه دهند و بیشتر آنها را تبدیل به پولیپ های سرطانی کنند.

چرا پولیپ روده بزرگ اهمیت دارد؟
پولیپ های روده بزرگ مهم هستند، زیرا ممکن است باعث ایجاد سرطان روده بزرگ شوند. نوع پولیپ پیش بینی می کند که چه کسی احتمال بیشتری برای تولید پولیپ و سرطان روده بزرگ دارد. پولیپ ها سبب مشکلات دیگری نیز می شود اما ماهیت مرگبار سرطان روده بزرگ است که بیشترین نگرانی را ایجاد می کند.

تبدیل پولیپ خوش خیم به بدخیم می تواند زیر میکروسکوپ دیده شود. در مرحله قبل از انتقال، به نام دیسپلازی خفیف سلول ها و روابط آنها با یکدیگر غیر طبیعی می شود. هنگامی که سلولها و روابط آنها حتی غیر طبیعی تر می شوند، آن به نام دیسپلازی شدید شناخته می شود. دیسپلازی شدید نگران کننده تر است زیرا سلول های سرطانی واضح هستند، گرچه محدود به درونی ترین  پوشش روده بزرگ هستند .

تشخیص پولیپ روده

کولونوسکوپی آندوسکوپی

کولونوسکوپی آندوسکوپی شامل استفاده از یک کولونوسکوپ، یک لوله انعطاف پذیر تقریبا پنج فوت با نور و دوربین در انتها و یک کانال توخالی است. كولونوسكوپ از طريق مقعد به كولون و سپس به انتهای كولون منتقل مي شود. در کولونوسکوپی، پوشش روده بزرگ برای پولیپ ها و سایر ناهنجاری ها مشاهده می شود. كولونوسكوپي 95 درصد از پوليپ ها را كوچك و بزرگ تشخيص مي دهد، هرچند گاهي برخی پوليپ ها اگر كوچك هستند یا در لبه كولون قرار دارند دیده نمی شوند یا همچنین اگر کولونوسکوپی با عجله انجام شود.

کولونوسکوپی مجازی
کولونوسکوپی مجازی شامل استفاده از توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است. روده بزرگ با عامل کنتراست مایع یا هوا پر می شود و CT یا MRI انجام می شود. کولونوسکوپی مجازی در پیدا کردن پولیپ بسیار خوب است اما نه به اندازه کولونوسکوپی. پولیپ های کمتر از یک سانتیمتر می توانند در این نوع تست جا بیفتند، هر چند که نیاز به شناسایی این پولیپ های کوچک همچنان بحث برانگیز است، زیرا آنها اغلب بدخیم هستند. MRI دارای مزیتی نسبت به CT است چرا که بیمار تحت اشعه قرار نمی گیرد. با این حال، گران تر است. مشکل CT و MRI با کولونوسکوپی مجازی این است که اگر یک پولیپ پیدا شود که باید برداشته شود، کولونوسکوپی پس از آن باید در زمان بعد انجام شود تا آن را حذف کند.

باریم انما
باریم انما یکی از روش های قدیمی تشخیص پولیپ های روده است. در طول یک باریم انما، کولون با باریم پر می شود و چندین تصویر پرتو ایکس از بیمار گرفته می شود. باریم انما راه خوبی برای تشخیص پولیپ ها است و نسبتا ارزان است؛ با این حال، به راحتی می تواند پولیپ های کوچک را از دست بدهد و بیماران را تحت اشعه  ایکس قرار می دهد. در نهایت، مانند کولونوسکوپی مجازی، اگر پولیپ یافت شود، باید کلونوسکوپی برای برداشتن پولیپ روده انجام شود

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر از یک نسخه کوتاه از کولونوسکوپی استفاده می کند که تقریبا سه فوت است. این تست قادر به بررسی سومین قسمت تا نیمی از روده بزرگ است. مانند کولونوسکوپی، می توان آن را برای تشخیص، بیوپسی و حذف پولیپ بدون قرار گرفتن در معرض تابش استفاده کرد. برای اهداف غربالگری، از آنجا که این تست نمی تواند تمام کولون را بررسی کند، معمولا با کولونوسکوپی مکرر یا آزمایش های غربالگری مدفوع مکرر برای شناسایی پولیپ انجام می شود.

درمان پولیپ های روده
اکثر پولیپ ها را می توان از طریق آندوسکوپی حذف کرد. سپس آنها را زیر میکروسکوپ بررسی می شوند. تعیین اینکه آیا آنها شامل سرطان هستند یا خیر مهم است، همچنین نتایج کولونوسکوپی و بررسی سابقه بیماری مهم است زیرا نیاز به افزایش فراوانی غربالگری کولونوسکوپی در آینده را تعیین می کنند (مثلا پولیپ های آدنوماتوز). اگر در حال حاضر در پولیپ سرطان وجود دارد تعیین اینکه چگونه سرطان به پولیپ گسترش یافته است، مهم است چرا که اگر عمیقا گسترش یابد، احتمال دارد که سرطان به دیواره روده بزرگ یا حتی به گره های لنفاوی نفوذ کند. اگر گسترش عمیق سرطان در روده مشاهده شود، ممکن است آندوسکوپی اضافی از ناحیه روده که در آن پولیپ قرار گرفته یا جراحی آن قسمت برای اطمینان از اینکه کل سرطان حذف شده است، لازم باشد. غدد لنفاوی اطراف نیز ممکن است برداشته شوند و برای شناسایی هر گونه گسترش سرطان در خارج از کولون بررسی شوند.

غربالگری پولیپ روده چگونه انجام می شود؟
غربالگری پولیپ های روده بزرگ مانند سرطان روده بزرگ ممکن است از روش های تشخیصی تک یا چندگانه، از جمله آزمایش مدفوع خونی، کولونوسکوپی، کولونوسکوپی مجازی و سیگموئیدوسکوپی استفاده شود. مدت زمان تکرار غربالگری بسته به احتمال ابتلا به پولیپ های جدید و سرطان ها متفاوت است.

پیشگیری از سرطان روده
به دلیل نگرانی در مورد تبدیل پولیپ به سرطان، تلاش هایی برای تعیین اینکه آیا روشی برای جلوگیری از  ابتلا به پولیپ ها وجود دارد انجام شده است. مشکل اکثر مطالعات این است که این مشاهدات، مشاهداتی هستند که به برای اثبات کافی نیستند.

انجمن های متعدد آنتی اکسیدان ها از جمله سلنیوم، بتا کاروتن و ویتامین های A، C و E مورد بررسی قرار گرفته اند. بیشتر مطالعات انجام شده از نقش این عوامل در پیشگیری از پولیپ یا جلوگیری از سرطان روده بزرگ حمایت نمی کنند.

کلسیم غذایی مکمل در یک مطالعه به عنوان ماده ای برای جلوگیری از تشکیل پولیپ ها نشان داده شده است. تاثیر مثبت این مکمل  با 1200 میلی گرم کلسیم در روز دیده شد. بعضی از نگرانی ها در مورد استفاده از کلسیم وجود دارد زیرا افزایش لبنیات و مکمل های آن ها در رژیم غذایی با افزایش بیماری های عروقی همراه است.

 


تعداد بازدید : 717