آنچه باید درباره پولیپ روده بدانید

آنچه باید درباره پولیپ روده بدانید

پولیپ های روده بسیار مهم هستند، زیرا ممکن است بدخیم باشند یا بدخیم بشوند. آنها همچنین به این دلیل مهم هستند که بر اساس اندازه، تعداد و آناتومی میکروسکوپی (بافت شناسی) آنها می شود پیش بینی کرد که کدام بیماران بیشتر به پولیپ و سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند.

تغییرات در مواد ژنتیکی سلول های روده باعث ایجاد پولیپ می شود. انواع مختلف پولیپ های روده ای با تمایلات متفاوت برای تبدیل شدن به پولیپ بدخیم و توانایی های پیش بینی کننده پولیپ و سرطان وجود دارد. مهم این است که خانواده هایی را که اعضای آن ها دارای برخی شرایط ژنتیکی باعث پولیپ می شوند دارند را، تشخیص دهیم، زیرا برخی از این شرایط وابستگی زیادی به سرطان روده بزرگ دارند و سرطان می تواند در همان اوایل، پیشگیری یا کشف شود.

پولیپ روده 
رشد پولیپ های روده در پوشش داخلی روده بزرگ و معمولا در بزرگسالی اتفاق می افتد. هنگامی که مواد ژنتیکی داخل سلولهای روده ، تغییر شکل می دهند و غیر طبیعی می شوند پولیپ ها شکل می گیرند. به طور معمول، سلولهای نابالغ که در داخل روده قرار دارند، تقسیم  می شوند، بالغ می شوند و سپس به طور مداوم و طبق زمان مشخصی می میرند. با این حال، زمانی که تغییرات ژنتیکی در سلول های تخمگذار اتفاق می افتد سلول ها را از بالغ شدن منع می کنند و سلول ها نمی میرند. این منجر به انباشت سلول های غیر طبیعی و نابالغ می شود که در نهایت باعث تشکیل پولیپ می شود. جهش ممکن است به عنوان یک رویداد پراکنده پس از تولد رخ دهد یا ممکن است از قبل از تولد وجود داشته باشد.

پولیپ روده به چه شکل است؟

پولیپ های پولیپوید

 شبیه یک قارچ هستند، اما در داخل روده قرار دارند، زیرا آنها به پوشش روده با یک ساقه نازک متصل می شوند.

پولیپ های بی ساقه
ساقه ندارند و به وسیله پایه وسیعی به پوشش روده وصل می شوند

پولیپ های تخت
کم ترین نوع پولیپ روده بزرگ هستند. ممکن است شناسایی این پولیپ ها دشوار باشد، زیرا آنها مانند پولیپ های پولیپوید یا بی ساقه در شخیص های رایج برجسته نیستند.

پولیپ های روده بزرگ چقدر بزرگ هستند؟
اندازه پولیپ های روده می تواند از چند میلی متر تا چند سانتی متر متفاوت باشد.  هرچه پولیپ بزرگتر باشد بیشتر  احتمال دارد که درون پولیپ سرطان وجود داشته باشد یا اینکه پولیپ بعد از سرطانی شود.

علائم پولیپ روده
95 درصد پولیپ های روده بزرگ نشانه یا علائمی را ایجاد نمی کنند و در هنگام غربالگری یا نظارت کولونوسکوپی کشف می شوند.

وقتی علائم یا نشانه ها ظاهر می شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خون در مدفوع، در صورتی که روی سطح دیده شود یا مخلوط باشد.

مدفوع سیاه، اگر پولیپ به طور قابل ملاحظه ای خونریزی کند و در کولون پروگزیمال قرار داشته باشد.

کم خونی و فقر آهن، اگر خونریزی آهسته بوده و در طی مدت زمان طولانی اتفاق می افتد.

ضعف، سرگیجه، کمردرد، رنگ پریدگی و ضربان قلب پایین به علت کم خونی فقر آهن

حضور مخفی خون در مدفوع که در هنگام غربالگری سرطان روده در هنگام مراجعه به پزشک مورد آزمایش قرار می گیرد (به علت تمایل پولیپ به خونریزی آرام، متناوب و با مقادیر کم، آزمایش خون مخفی از مدفوع اغلب برای غربالگری سرطان روده مورد استفاده قرار می گیرد.)

اسهال های به ندرت، زمانی که پولیپ های بزرگ مایعاتی را در روده بزرگ ترشح می کنند.

اگر پولیپ بسیار بزرگ است و در روده بزرگ مانع ایجاد می کند می تواند منجر به یبوست بشود.

پولیپ روده چقدر شایع است؟

پولیپ های روده بسیار شایع  هستند. آن ها در صورتی بیشتر رایج می شوند که: سن فرد به 60 برسد، یک سوم یا بیشتر از یک سوم این افراد دارای پولیپ روده می شوند.

اگر یک فرد پولیپ کولون داشته باشد احتمال بیشتری دارد که پولیپ های اضافی در جای دیگری غیر از روده بزرگ داشته باشد و احتمالا پولیپ های جدیدی را در زمان بعد ایجاد می کند. در یک گروه کوچک از بیماران مبتلا به پولیپ های روده، یک اختلال خانوادگی و ژنتیکی وجود دارد که باعث می شود سایر اعضای خانواده هایشان پولیپ های بیشتری تولید کنند و بتوانند آنها را در سنین کمتری توسعه دهند و بیشتر آنها را تبدیل به پولیپ های سرطانی کنند.

چرا پولیپ روده بزرگ اهمیت دارد؟
پولیپ های روده بزرگ مهم هستند، زیرا ممکن است باعث ایجاد سرطان روده بزرگ شوند. نوع پولیپ پیش بینی می کند که چه کسی احتمال بیشتری برای تولید پولیپ و سرطان روده بزرگ دارد. پولیپ ها سبب مشکلات دیگری نیز می شود اما ماهیت مرگبار سرطان روده بزرگ است که بیشترین نگرانی را ایجاد می کند.

تبدیل پولیپ خوش خیم به بدخیم می تواند زیر میکروسکوپ دیده شود. در مرحله قبل از انتقال، به نام دیسپلازی خفیف سلول ها و روابط آنها با یکدیگر غیر طبیعی می شود. هنگامی که سلولها و روابط آنها حتی غیر طبیعی تر می شوند، آن به نام دیسپلازی شدید شناخته می شود. دیسپلازی شدید نگران کننده تر است زیرا سلول های سرطانی واضح هستند، گرچه محدود به درونی ترین  پوشش روده بزرگ هستند .

تشخیص پولیپ روده

کولونوسکوپی آندوسکوپی

کولونوسکوپی آندوسکوپی شامل استفاده از یک کولونوسکوپ، یک لوله انعطاف پذیر تقریبا پنج فوت با نور و دوربین در انتها و یک کانال توخالی است. كولونوسكوپ از طريق مقعد به كولون و سپس به انتهای كولون منتقل مي شود. در کولونوسکوپی، پوشش روده بزرگ برای پولیپ ها و سایر ناهنجاری ها مشاهده می شود. كولونوسكوپي 95 درصد از پوليپ ها را كوچك و بزرگ تشخيص مي دهد، هرچند گاهي برخی پوليپ ها اگر كوچك هستند یا در لبه كولون قرار دارند دیده نمی شوند یا همچنین اگر کولونوسکوپی با عجله انجام شود.

کولونوسکوپی مجازی
کولونوسکوپی مجازی شامل استفاده از توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است. روده بزرگ با عامل کنتراست مایع یا هوا پر می شود و CT یا MRI انجام می شود. کولونوسکوپی مجازی در پیدا کردن پولیپ بسیار خوب است اما نه به اندازه کولونوسکوپی. پولیپ های کمتر از یک سانتیمتر می توانند در این نوع تست جا بیفتند، هر چند که نیاز به شناسایی این پولیپ های کوچک همچنان بحث برانگیز است، زیرا آنها اغلب بدخیم هستند. MRI دارای مزیتی نسبت به CT است چرا که بیمار تحت اشعه قرار نمی گیرد. با این حال، گران تر است. مشکل CT و MRI با کولونوسکوپی مجازی این است که اگر یک پولیپ پیدا شود که باید برداشته شود، کولونوسکوپی پس از آن باید در زمان بعد انجام شود تا آن را حذف کند.

باریم انما
باریم انما یکی از روش های قدیمی تشخیص پولیپ های روده است. در طول یک باریم انما، کولون با باریم پر می شود و چندین تصویر پرتو ایکس از بیمار گرفته می شود. باریم انما راه خوبی برای تشخیص پولیپ ها است و نسبتا ارزان است؛ با این حال، به راحتی می تواند پولیپ های کوچک را از دست بدهد و بیماران را تحت اشعه  ایکس قرار می دهد. در نهایت، مانند کولونوسکوپی مجازی، اگر پولیپ یافت شود، باید کلونوسکوپی برای برداشتن پولیپ روده انجام شود

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر از یک نسخه کوتاه از کولونوسکوپی استفاده می کند که تقریبا سه فوت است. این تست قادر به بررسی سومین قسمت تا نیمی از روده بزرگ است. مانند کولونوسکوپی، می توان آن را برای تشخیص، بیوپسی و حذف پولیپ بدون قرار گرفتن در معرض تابش استفاده کرد. برای اهداف غربالگری، از آنجا که این تست نمی تواند تمام کولون را بررسی کند، معمولا با کولونوسکوپی مکرر یا آزمایش های غربالگری مدفوع مکرر برای شناسایی پولیپ انجام می شود.

درمان پولیپ های روده
اکثر پولیپ ها را می توان از طریق آندوسکوپی حذف کرد. سپس آنها را زیر میکروسکوپ بررسی می شوند. تعیین اینکه آیا آنها شامل سرطان هستند یا خیر مهم است، همچنین نتایج کولونوسکوپی و بررسی سابقه بیماری مهم است زیرا نیاز به افزایش فراوانی غربالگری کولونوسکوپی در آینده را تعیین می کنند (مثلا پولیپ های آدنوماتوز). اگر در حال حاضر در پولیپ سرطان وجود دارد تعیین اینکه چگونه سرطان به پولیپ گسترش یافته است، مهم است چرا که اگر عمیقا گسترش یابد، احتمال دارد که سرطان به دیواره روده بزرگ یا حتی به گره های لنفاوی نفوذ کند. اگر گسترش عمیق سرطان در روده مشاهده شود، ممکن است آندوسکوپی اضافی از ناحیه روده که در آن پولیپ قرار گرفته یا جراحی آن قسمت برای اطمینان از اینکه کل سرطان حذف شده است، لازم باشد. غدد لنفاوی اطراف نیز ممکن است برداشته شوند و برای شناسایی هر گونه گسترش سرطان در خارج از کولون بررسی شوند.

غربالگری پولیپ روده چگونه انجام می شود؟
غربالگری پولیپ های روده بزرگ مانند سرطان روده بزرگ ممکن است از روش های تشخیصی تک یا چندگانه، از جمله آزمایش مدفوع خونی، کولونوسکوپی، کولونوسکوپی مجازی و سیگموئیدوسکوپی استفاده شود. مدت زمان تکرار غربالگری بسته به احتمال ابتلا به پولیپ های جدید و سرطان ها متفاوت است.

پیشگیری از سرطان روده
به دلیل نگرانی در مورد تبدیل پولیپ به سرطان، تلاش هایی برای تعیین اینکه آیا روشی برای جلوگیری از  ابتلا به پولیپ ها وجود دارد انجام شده است. مشکل اکثر مطالعات این است که این مشاهدات، مشاهداتی هستند که به برای اثبات کافی نیستند.

انجمن های متعدد آنتی اکسیدان ها از جمله سلنیوم، بتا کاروتن و ویتامین های A، C و E مورد بررسی قرار گرفته اند. بیشتر مطالعات انجام شده از نقش این عوامل در پیشگیری از پولیپ یا جلوگیری از سرطان روده بزرگ حمایت نمی کنند.

کلسیم غذایی مکمل در یک مطالعه به عنوان ماده ای برای جلوگیری از تشکیل پولیپ ها نشان داده شده است. تاثیر مثبت این مکمل  با 1200 میلی گرم کلسیم در روز دیده شد. بعضی از نگرانی ها در مورد استفاده از کلسیم وجود دارد زیرا افزایش لبنیات و مکمل های آن ها در رژیم غذایی با افزایش بیماری های عروقی همراه است.

 


تعداد بازدید : 500

معرفی بیماری
بیماریهایی که می توانند با آلزایمر مرتبط باشند را بشناسید
روش های مراقبتی مشکلات کیسه صفرا
گلودرد چیست؟ علل ,تشخیص , علائم و راه درمان آن
بیماری پرکاری پاراتیروئید چیست
ویروسی است که با نفس کشیدن منتقل میشود
باید درمان باکتری در معده را جدی بگیرید
علت تبخال را میدانید؟
مشکلات ادراری در زنان و مردان
انواع تنگی نفس و راه درمان آنها را بشناسید
آنرا باید درباره آمبولی ریه باید بدانید
طحال و وظیفه آن در بدن انسان
سرطان ریه و نشانه ها و علائم آن
با انواع سر درد ها بیشتر آشنا شوید
سرطان گلو و علائم آن
دلایل خواب رفتن و گزگز شدن دست و پا
نشانه ها و علایم انواع سرطان
بیماری ام اس چیست و علائم آن
ویروس ابولا خطرناکترین ویروس دنیا
دلایل و علائم سکته مغزی
با بیماری پارکینسون بیشتر آشنا شوید
سنگ کلیه چیست و علائم آن
بیماری هموکروماتوز چیست ؟
علل پولیپ بینی چه چیزهایی هستند؟
ریفلاکس یا بازگشت اسید معده چیست
علل آب مروارید چشم چیست
آنچه را که باید درباره آپاندیسیت بدانید
التهاب پروستات چیست
دلیل سینوزیت مزمن چیست؟
چهار نوع سردرد و علل آنها
ورم بهاره چشمی چیست؟
مشکل خار پاشنه و راه درمان
دلایل مسمومیت دارویی
بیماری سفتی پوست یا اسکلرودرمی
هموفیلی ها مواظب هپاتیت باشند
عفونت میکروبی معده چیست و راه درمان
رابطه کبد چرب با بیماری قلبی
آسیت یا آب آوردگی شکم چیست؟
چرا باید نفخ شکم را جدی بگیریم
بیماری آب سیاه چشمی
بیماری روماتیسم قلبی چیست و علائم آن
بیماری خروسک چیست و علائم آن
آنژین صدری چیست و علائم آن
همه چیز درباره غده تیروئید
با آسیب ها و صدمات شانه آشنا شوید
کیست مچ دست یا گانگلیون
آلرژی یا حساسیت چیست
پوکی استخوان چیست؟
سندرم تونل کارپل چیست و علائم آن
بیماری گیلن باره چیست؟
بیماری لوپوس چیست؟
آپاندیسیت چیست و علائم آن
کبد سمی چه نشانه هایی دارد
آنچه باید درباره سرطان روده بدانید
دلایل نفخ شکم چیست و راه درمان آن
بیماری انحراف‌ چشم‌ و راه درمان
اسپونديليت‌ آنكيلوزان‌
بيماري‌ قارچي‌ عفوني‌ اسپوروتريكوز
آفتاب‌زدگي‌ یا حساسیت به نور افتاب
آرنج تنیس بازان یا تنیس البو
التهاب‌ تيروييد یا تیروییدیت
التهاب گلو یا گلوسیت چیست؟
علائم و روش درمان آب مروارید چشم
آب سیاه چشم چیست؟
آبله مرغان چیست و چه علائمی دارد؟
آبسه‌ مغزي‌ يا اپي‌دورال‌ چیست؟
آپاندیسیت چیست و دلیل ابتلا به آپاندیسیت
آترواسكلروز یا تصلب‌ شرايين‌ چیست؟
آزبستوز چیست و علائم و درمان
علل و علائم آتلکتازی چیست؟
آفتاب‌سوختگي‌ چیست و علائم و راه درمان
آمبولي‌ ريه‌ چیست
آمپيم‌ چیست و چه علائمی دارد؟
آنچه باید درباره بیماری آمفیزم بدانید
آميوتروفيك‌ لاترال‌ اسكلروز چیست؟
بیماری آنافيلاكسي‌ یا شوك‌ آلرژيك‌
آنوريسم‌ چیست؟علل و راه درمان
علائم های شایع در بیماری آنژین صدری
آندوکاردیت یک عفونت غیر مسری
علت ایجاد خون گرفتگی در چشم ها چیست؟
بیماری ادم ریه چیست و علل و درمان آن
اريتم‌ گرهي‌ بیماری التهاب پوست
بیماری اریتم مولتی فرم چیست؟ و راه درمان
اسپونديلوز گردن‌ علل و راه درمان آن چیست؟
بیماری اسكلرودرمي‌ پوستی چیست؟
بیماری اسكوليوز یا انحناي‌ ستون‌ فقرات‌
انتروپيون‌ یا چرخش پلك به سمت پايين چیست
بیماری التهاب‌ ملتحمه‌ چیست و علائم آن
انعقاد داخل‌ عروق‌ منتشر چیست؟
علایم و نشانه های جدا شدگی پرده شبکیه چشم
بيماري‌ دريچه‌اي‌ قلب‌ چیست؟
پركاري‌ تيروييد چیست؟ و راه درمان
پركاري‌ پاراتيروييد چیست و راه درمان؟
پيچ‌خوردگي‌ و كشيدگي عضلات و مفاصل
پيچ‌خوردگي‌ بيضه‌ چیست؟علل و راه درمان
بیماری بلوك‌ قلبي‌ چیست؟
علل و درمان بیماری بواسیر
تبخال‌ ناحيه‌ تناسلي‌ چیست؟ علل و درمان
علل و درمان پیرچشمی چیست؟
ترومبوز وريد عمقي‌ چیست
علائم بیماری تری‌ کیوریازیس‌ یا تريشينوز
علائم و نشانه های ترومبوفلبيت‌
علائم و نشانه های بیماری ترومبوسيتوپني‌
تند شدن غیر طبیعی ضربان قلب یا تاکی کاردی
علل و درمان تعريق‌ بيش‌ از اندازه‌
بیماری تومور ويلمز چیست؟
بیماری اس ام ای چیست و چگونه درمان میشود
بیماری میاستنی گراویس
آشنایی با سندرم آنتی فسفولیپید
بیماری آتاکسی فردریش چیست؟ راه درمان
سندرم حاد کرونری چیست؟ راه درمان
ﮔﻠﻮﻣﺮﻭلوﻧﻔﺮﻳﺖ چیست و راه تشخیص آن
بیماری پوستی پسوریازیس چیست؟
بیماری سل چیست؟تشخیص و درمان
مارکر های سرطانی یا تومور مارکرها
ناشنوایی غیر سندرومیک چیست؟
علائم اولیه دیابت چیست؟
سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
تنگ شدن مردمک چشم چیست؟
برونشیت حاد یا التهاب راه های هوایی ریه
بیماری ریوی برونشکتازی چیست؟
برونشيت‌ مزمن‌ چیست؟علائم و راه درمان
برونشیولیت بیماری کودکان
بلاستومیکوز بیماری عفونت قارچی در ریه ها
به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كلسيم‌ خون‌
بوتولیسم کشنده ترین مسمومیت غذایی
بلفاریت یا التهاب لبه پلک های چشم
بیماری بورسیت یا التهاب کیسه بورس
آدیسون بیماری نارسایی غده فوق کلیوی
بیماری طاسی منطقه ای یا آلوپسی آره آتا
بيماري‌ آلزايمر چیست؟ علائم و راه درمان
اطلاعاتی درباره بیماری آرتروز زانو
بیماری اسگود-شلاتر چیست و راه درمان آن
کندرومالاسی کشکک چیست و چه علائمی دارد؟
آرتروز مچ دست چیست و راه درمان آن
علائم بیماری انسداد ریوی مزمن و راه درمان
بیماری حرکت چیست و راه درمان آن
بیماری پاژه استخوان چیست و علائم آن
بیماری منیر چیست؟علل ایجاد و راه درمان
آترواسکلروز سرخرگ های قلب چیست و علائم آن
هیپرآلدوسترونیسم چیست و علائم آن
علائم و راه درمان بیماری حصبه یا تب روده ای
تونسیلیت یا التهاب لوزه ها
درمان گرمازدگی یا خستگی گرمایی
فرو رفتن ناخن پا در گوشت
انچه باید درباره تومورهای هیپوفیز بدانید
شکستگی سر استخوان ران چیست
انچه باید درباره سرطان بیضه بدانید
علائم و درمان سردرد تنشی یا عروقی
آنچه باید درباره هپاتیت ویروسی بدانید
بهترین راه های درمان اسهال
خستگی آدرنال چیست و چگونه درمان میشود
فتق هیاتال چیست و راه درمان آن
آنچه باید درباره بیماری هرپانژین بدانید
پنوموتوراکس چیست و چه علائمی دارد؟
بیماری هوچکین یا سرطانی شدن گره های لنفاوی
آشنایی با بیماری نشانگان گیلن باره و راه درمان آن
اولین دندان چه موقع درمی آید؟
آشنایی با بیماری وریدهای واریسی و راه درمان آن
استفراغ و تهوع های زمان بارداری
واکنش پوستی آلرژیک به عفونت پوست
بیماری پوستی هیدرآدنیت چرکی
هیپرلیپیدمی یا بالا بودن غلظت چربی خون
نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه چیست؟
التهاب مفصل گیجگاهی چیست؟
حمله ایسکمیک گذرا و علایم شایع آن
علائم و نشانه های گلودرد استرپتوکوکی
نشانه های بیماری کم کاری پاراتیروئید چیست
نشانه ها و راه درمان بیماری کرم نواری
بیماری کچلی تغییر دهنده رنگ و راه درمان؟
کچلی کشاله ران یا تیناکروریس چیست؟
انچه باید درباره فشار خون بالا باید بدانید
سرطان کارسینوم کلیه چیست؟
بیماری سیاه سرفه چیست و راه درمان
آشنایی با سکته مغزی و علائم آن
نشانه ها و راه درمان زونا یا هرپس زوستر
خود بیمار انگاری و راه درمان آن چیست
آنچه باید درباره سرطان کبد بدانید
علل و علائم خونريزي‌ زيرعنكبوتيه‌
جمود مفصل شانه چیست؟ علل و درمان
علائم و راه درمان تب مالت
علائم و راه درمان تب روماتیسمی
تومورهای غدد بزاقی چیست؟
نشانه های بیماری تومور مثانه چیست؟
درمان عفونت مجرای اشکی یا داکریوسیستیت
عفونت زخم جراحی چیست و چگونه درمان میشود؟
عدم نزول بیضه چیست؟
درد عصب سه قلو چیست و چگونه درمان میشود؟
تنگی مری چیست و چگونه درمان میشود؟
پیتریازیس آلبا چیست و چگونه درمان میشود؟
علل و درمان پلی سیتمی چیست؟
علل و درمان پای دیابتی و مشکلات پوستی
پروکتیت چیست و راه درمان آن؟
علائم و درمان تنگی مادرزادی پیلور