علائم تنگی کانال نخاع

علائم تنگی کانال نخاع
زهرا یوسفی نویسنده : زهرا یوسفی

با بیان اینکه دردهای تیرکشنده پا، گزگز، بی حسی، خواب رفتگی انگشتان دست و پا و... از جمله علائم تنگی کانال نخاع است،درمان بسته به شدت بیماری فرق دارد.

اگر در مراحل اولیه باشد یا به اصطلاح خفیف باشد با درمان های طبی درمان می شود. اقدامات طبی شامل رعایت مسائل تغذیه ای، کاهش وزن، درمان پوکی استخوان و... است. اگر این موارد خوب رعایت شود 70 الی 80 درصد موفقیت به همراه دارد.ورزش گزینه بسیار خوبی برای رسیدن به هدف می باشد.


راه های پیشگیری از تنگی کانال نخاع

اگر بیمار احساس می کند راست قامتی ندارد و به سمت جلو خم شده، باید به فکر این مساله باشد. اگر هنگام ایستادن احساس درد دارد، یک زنگ خطر است و باید به پزشک مراجعه کند.

مساله بعدی اختلال در راه رفتن است اگر بیمار هنگام راه رفتن در ناحیه پا احساس خالی شدن می کند یا دچار سردی و گزگز انگشتان می شود و تعادل طبیعی ندارد، این علامت نیز یک زنگ خطر محسوب می شود.

البته در این خصوص نقش عضلات اطراف ستون فقرات را نباید نادیده بگیریم. چراکه این عضلات باعث می شوند ما حالت خمیده به جلو نداشته باشیم و تقویت این عضلات از پیشرفت روند تنگی کانال نخاع پیشگیری می کند. یکی از بهترین ورزش ها، شنا، بخصوص کرال پشت.

زمانی که التهاب تمام شد و درد کاهش یافت و مریض علائم عصبی نداشت، ورزش درمانی، آبدرمانی فیزیوتراپی و درمان های طبی باید انجام شود.

این افراد بهتر است هنگام استراحت مطلق به پهلو دراز بکشند و بین زانوها بالش قرار دهند.

این افراد باید به فکر تقویت عضلات اطراف ستون فقرات باشند در غیر این صورت به رغم موفقیت آمیز بودن عمل جراحی، علائم بیمار بهبود پیدا نمی کند.


عوامل خطر تنگی کانال نخاع

چاقی، پوکی استخوان، زندگی بی تحرک و نشسته و عدم تمایل به ورزش کردن هم از عوامل خطر تنگی کانال نخاع به شمار می روند.


جهت مشاوره در اینستاگرام به ایدی z66.usfi@ پیام دهید. و یا به شماره 09025222500 تماس حاصل فرمائید.


نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید