علل و درمان حساسیت و آلرژی غذایی در کودکان

علل و درمان حساسیت و آلرژی غذایی در کودکان

حساسیت غذایی در کودکان

حساسیت در کودکان و نوجوانان امری عادی میباشد و بیش از 8 درصد کودکان زیر 3 سال با این مشکل روبرو هستند.در صورت وجود سابقه اگزما ، آسم ، تب یا آلرژی غذایی در خانواده کودکان و نوزادان بیشتر در معرض آلرژی قرار میگیرند.بعضی از کودکان در دوران کودکی خود دچار آلرژی هستند. حتی اگر اعضای خانواده شان حساسیتی نداشته باشند.

نوزادان زیر 3 ماهگی که دچار اگزما میشوند در آینده بیشتر از سایر کودکان در خطر ابتلا به حساسیت غذایی هستند.مصرف برخی غذاها باعث بروز واکنش های آلرژیک در کودک مبتلا به حساسیت غذایی میشود. در نتیچه بدن آنها آنتی بادی تولید میکند تا آلرژن های غذایی را سرکوب کند که این باعث ایجاد آلرژی میشود. بدن مواد شیمیایی نظیر هیستامین ترشح می کند تا از خود محافظت کند. این مواد شیمیایی علائم آلرژیک که بر سیستم تنفسی، سیستم گوارش، پوست یا سیستم قلبی عروقی تأثیر می گذارد را تحریک می کند.

تشخیص حساسیت غذایی در کودکان

بهترین راه تشخیص حساسیت غذایی در کودکان انجام ازمایش های آلرژی غذایی میباشد. بعضی از آلرژی های قابل درمان میباشد

قبل از دادن مواد غذایی تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، سویا، آجیل، ماهی، میگو و توت فرنگی چون بسیار حساسیت زا هستند از پزشک کودک خود اطلاعاتی را دریافت کنید که چه مواردی را باید رعایت کنید.

 

آیا آلرژی در کودکان ارثی است؟

در صورت وجود سابقه اگزما ، آسم ، تب یا آلرژی غذایی در خانواده کودکان و نوزادان بیشتر در معرض آلرژی قرار میگیرند.بعضی از کودکان در دوران کودکی خود دچار آلرژی هستند. حتی اگر اعضای خانواده شان حساسیتی نداشته باشند.

غذاهای آلرژی زا برای کودکان

تمام مواد غذایی میتوانند باعث حساسیت شوند ، ولی مواد غذایی مانند تخم مرغ ، شیر ، بادام زمینی ، گندم ، سویا ، آجیل ، ماهی و صدف بیشترین احتمال را برای حساسیت دارند.

راه های  پيشگيري

1- زماني كه كودك را با غذاهاي كمكي آشنا مي كنيد بايد به اين نكته ها توجه كنيد:

2- براي جلوگيري از ايجاد حساسيت، غذاي كمكي را زودتر شروع نكنيد.

3- غذاهاي جديد را به تدريج به كودك بدهيد تا دستگاه گوارش او فرصت سازگاري با ماده غذايي جديد را پيدا كند.

4- هر ماده جديدي كه به كودك معرفي مي شود بايد از مقدار يك قاشق مرباخوري شروع شود و بعد كم كم در روزهاي آينده مقدار آن اضافه شود.

5- اگر كودك بعد از اضافه كردن يك نوع خوراكي، دچار دل درد، نفخ شكم يا اسهال مي شود، به احتمال زياد كودك به آن ماده غذايي حساسيت دارد.


علائم حساسیت غذایی در کودک

نشانه های آلرژی در کودک شامل یک یا چند از موارد ذیل میباشد

  • اسهال یا استفراغ
  • سرفه
  • خفگی و تنگی نفس
  • خارش زبان
  • خارش پوست
  • تورم لب و گلو
  • آب ریزش بینی
  • خارش چشم و قرمزی

در صورت مشاهده هر کدام از موارد بالا حتما با اورژانس تماس بگیرید.

بعضی علایم حساسیت غذایی تهدید کننده جان کودک می باشند. حتماً علایم مذکور را در نظر داشته و جوانب احتیاط را رعایت کنید.

اگر برای اولین بار یک ماده غذایی را به کودک خود میدهید باید این نکته را بدانید که حساسیت غذایی در کودک یا بلافاصله بعد از خوردن ماده غذایی حساسیت را بروز میدهند یا 1 تا 2 ساعت بعد از خوردن حساسیت غذایی را نشان میدهند.

در برخی موارد، علائم حساسیت غذایی، مانند: اگزما یا مشکلات گوارشی همچون اسهال و استفراغ، مزمن و مستمر هستند

آیا حساسیت غذایی درمان می شود؟

هیچ دارویی جهت درمان یا جلوگیری از آلرژیک غذایی وجود ندارد.تنها راه جلوگیری از واکنش های آلرژیک کنترل مواد غذایی است. قبل از خوراندن مواد غذایی به کودک برچسب های آن را بخوانید تا از مواد تشکیل دهنده آن با خبر شوید.

با راهنمایی و همكاری پزشك كودك، یك برنامه مشخص برای زمانی كه كودك به واكنش آلرژیك دچار می شود طراحی نمایید. اپی نفرین را در دسترس خود داشته باشید و نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید.

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com

نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید