سرطان سینه را چگونه نابود کنیم؟

سرطان سینه را چگونه نابود کنیم؟
سرطان سینه را چگونه نابود کنیم؟

علائم سرطان سینه
درد، التهاب، تورم، قرمزی، زخم، فرو رفتگی نوک سینه،ترشحات غیر عادی و تغییر شکل پستان از علائم شایع سرطان پستان به شمار می روند.

عوامل بروز سرطان سینه 

 10عامل در ایجاد سرطان تاثیر گذار هستند، که 7 مورد آن قابل کنترل است و سه مورد دیگر از کنترل ما خارج می باشند. بیش از 200 نوع بافت های سرطانی داریم که هر کدام درمان خاص خودش را دارد.
فاکتورهای تاثیرگذاری که در ایجاد سرطان ها قابل کنترل هستند، عبارتند از:

1- دخانیات که شامل سیگار و قلیان می شود.در دود آنها4000 مواد شیمیایی وجود دارد که70 تا از آنها را بر اساس شواهد علمی، سرطان زا هستند. مصرف مستمر دخانیات باعث رشد 11 نوع از سرطان ها در بدن می شود.

2- استفاده از مشروبات الکلی

3-نوع تغذیه نیز در ایجاد سرطان موثر است و افراد با کنترل برنامه غذایی و کم کردن مصرف گوشت قرمز و استفاده از غذاهای حاوی فیبر مثل کاهو، اسفناج، نان جو به جای نان گندم، میوه جات و سبزیجات، جایگزین کردن کشمش و خرما به جای شکر می توانند از بروز تعدادی از سرطان ها پیشگیری کرده و استفاده مکرر از فست فودها نیز عامل افزایش ابتلا به سرطان مخصوصا سرطان دستگاه گوارش، مثل: مری، معده وروده بزرگ هستند.

4- عفونت ها نیز یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان می باشند زیرا برخی از ویروس ها و باکتری ها اگر به موقع درمان نشوند باعث ابتلا به سرطان خواهند شد.

5-اشعه رادیواکتیو و اشعه ماورای بنفش نور خورشید

6-کلیه محصولاتی که از مشتقات نفت تهیه شده اند مانند بنزین، پلاستیک، لاستیک وغیره. ما در طبیعت یکصد هزار عناصر شیمیایی داریم که در حال حاضر 400 نوع آن در تست هایی که انجام شده سرطانزا هستند، مانند،آرسنیک، بنزن، کادمیوم، کرومیوم، آزبست، سیلیس و نیتروزآمین. همچنین امکان دارد با تلاش محققان در آینده بر تعداد آنها افزوده شود،

7-آلودگی هوا که شامل دود ماشین ها و کارخانه ها وسیستم های گرمایشی می باشد. آلاینده هایی مانند دی اکسید گوگرد، دی اکسیدنیتروژن، مونو اکسید کربن و اوزن هستند که در تولید سرطان های ریه، پوست و خون نقش بازی می کنند.

 یکی از عواملی که نمی توان برای ابتلا به سرطان آن را کنترل کرد" بالا رفتن سن" است. سن بالا شانس ابتلا به سرطان را بالاتر می برد. به گونه ای که طبق آمار به دست آمده 80 درصد بیماران مبتلا به سرطان بالای 60 سال هستند. 2- "سیستم ایمنی ضعیف"هم یکی دیگر از فاکتورهایی است که شانس ابتلا به سرطان را بالا می برد و افرادی که به بیماری مختلف دچار شده و سیستم ایمنی اش ضعیف شده باشد درصد ابتلا به سرطان در آنها بالا خواهد رفت، 3 - آخرین عامل" وراثت" است. سابقه فامیلی احتمال ابتلا به سرطان پستان را پنج برابر افزایش خواهد داد و به طور کلی کسانی که یکی از اقوام نزدیک آنها به سرطان مبتلا هستند، 30 درصد احتمال ابتلا به سرطان در آنها افزایش می یابد. 

 

پیشگیری از سرطان سینه

 برای پیشگیری از ابتلا به سرطان برخی نکات را باید رعایت کنیم که عبارتند از تقویت سیستم ایمنی، تغذیه سالم، وزن مطلوب، ورزش، اجتناب از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، مدیریت استرس های زندگی زیرا به طور غیر مستقیم تحقیقات نشان داده است که استرس با ایجاد سرطان ارتباط دارد.
این پژوهشگر ارشد در زمینه سرطان شناسی و ژنتیک مولکولی در پاسخ به این سوال که مسیر درمانی برای تشخیص سرطان پستان چگونه است، اظهار کرد : مسیر درمانی برای تشخیص سرطان پستان در خانم ها بدین گونه است که در ابتدا برای خانم هایی که احتمال ابتلا به سرطان در آنها وجود دارد پزشک معاینات شخصی و انجام ماموگرافی را توصیه می کند و سپس در صورت نیاز برای بررسی دقیق تراحتیاج به انجام MRIاست و در صورتی که توده مشاهده شد برای خوش خیم و یا بدخیم بودن، از آن باید نمونه برداری شود و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود و بعد از 3 تا 4 روز آزمایشگاه گزارش می دهد که توده سرطانی است یا خیر.اگر سرطانی بود در چه مرحله ای قرار دارد و براساس آن اطلاعات، پزشک معالج مراحل درمان را برنامه ریزی می کند که متشکل از جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و هورمون تراپی است.

 

درمان مراحل مختلف سرطان سینه

مرحله نخست آن کاملا قابل درمان است و مراحل دوم و سوم آن کلینیکی است و بیماری یک مقداری پیشرفت کرده است که باید تحت درمان های خاص قرار گیرد اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری خیلی پیشرفت کرده است و به بافت های دیگر متاستاز یا گسترده شده است ودرمان بیماررا مشکل می کند.
با توجه به اینکه سرطان پستان معمولا در سنین بالا مشاهده می شود لذا غربالگری در جهت تشخیص زود رس و پیشگیری از این سرطان بسیار حائز اهمیت است. زیرا تشخیص زودهنگام، ضمانت بهبود فرد می باشد و بیمار زودتر به حالت طبیعی برمی گردد. 
در صورتی که سرطان پستان به غدد لنفاوی و بافت های دیگر گسترش پیدا کند مراحل درمان را سخت تر خواهد کرد. مراقبت های ویژه در هنگام درمان و پس از درمان مانند مشاوره های روانشناسی با بیمار و خانواده و تغذیه سالم و مقوی حایز اهمیت است.
بیماری سرطان در همه کشورهای جهان وجود دارد ولی در دهه گذشته در ایران این بیماری طبق آمار به دست آمده روند صعودی را طی کرده که به بررسی و توجه سریع و خاص خود نیاز مبرم دارد. 
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، اگر در اصلاح سبک زندگی فردی و اجتماعی بکوشیم. در حدود 40 در صد از میزان سرطان ها کاهش می یابد که این از لحاظ اقتصادی برای شبکه بهداشت و بیمار، و همچنین هزینه های روح و روانی خانواده بیمار نکته قابل توجهی است.آگاهی مردم نسبت به پیشگیری از بیماری ها، بخصوص سرطان، فقط از طریق آموزش مستمر همگانی در سطح کشور میسر است.


تعداد بازدید : 425
برچسب ها: سرطان سینه