دلیل پریود نشدن و تاخیر در قاعدگی چیست

دلیل پریود نشدن و تاخیر در قاعدگی چیست
دلیل پریود نشدن و تاخیر در قاعدگی چیست

عادت ماهیانه نامنظم

پریود نامنظم نوعی خونریزی است که در مقایسه با قاعدگی های قبلی غیرطبیعی می باشد و می تواند شامل هر چیزی از دیر شدن عادت ماهیانه تا زود رسیدن آن، خونریزی بسیار کم تا خونریزی خیلی سنگین باشد.

چرخه قاعدگی مانند ساعت دقیق و منظم نیست. متوسط زمان سیکل قاعدگی نرمال در برخی از زنان ۲۸ روز و در برخی نامنظم و بدون پیش بینی است. تاخیر عادت ماهیانه به همراه عادت ماهانه نامنظم و یا فقدان عادت ماهانه یکی از اولین علائمی است که دلالت بر مراقبت پزشکی دارد.

چرخه قاعدگی طبیعی معمولا ۲۸ روز است اما ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد. تاریخ پریود را علامت زده و سپس تا روز اول پریود ماه بعد شمارش کنید. این کار را به مدت ۳ ماه انجام دهید. اگر شمارش روزهای بین شروع و پایان پریود شما متفاوت و متغییر باشد دارای قاعدگی نامنظم هستید

 

قاعدگی تاخیری

دخترها در زمان های مختلفی برای اولین بار قاعده می شوند. بعضی در 9 یا 10 سالگی برای اولین بار عادت ماهیانه را تجربه می کنند، در حالی که بعضی دیگر در سنین نوجوانی. پس اگر دخترتان از آن دسته است که دیر قاعده می شود، لزوماً به این معنا نیست که مشکلی دارد.

زمان عادت ماهیانه شدن دختران برای اولین بار تا حد زیادی به ژنتیک آنها بستگی دارد.

دخترها معمولا در همان سنی که مادرها و مادربزرگ هایشان برای اولین بار قاعده شدند، آن را تجربه می کنند.

همچنین برخی نژادها به طور متوسط زودتر از بقیه پریود می شوند. به عنوان مثال، به طور متوسط، دختران نژاد افریقایی-امریکایی زودتر از دختران سفیدپوست عادت ماهیانه می شوند.

اگر دخترتان تا سن 15 سالگی یا 3 سال بعد از بلوغ هنوز عادت ماهیانه نشده است، او را نزد پزشک ببرید.

 

علل عادت ماهیانه نامنظم

پریود نامنظم در بسیاری از موارد ناشی از شرایطی به نام عدم تخمک گذاری در بدن است. عدم تخمک گذاری یعنی تخمک گذاری در طول قاعدگی به دلیل اختلالات هورمونی حاد رخ نداده است. گاهی پریودهای نامنظم مربوط به اختلالات هورمونی پیچیده می باشد. بیمار ممکن است قادر به تولید تخمک باشد اما زمان تخمک گذاری او در هرماه متفاوت باشد. چرخه زندگی و شرایط جسمی و پزشکی هر فرد می تواند بر سیکل قاعدگی او تاثیر بگذارد.

1- بارداری

بدن خانم ها در زمان بارداری، سطوح مختلفی از هورمون ها را ترشح می کند که موجب متوقف شدن عادت ماهیانه می شود. البته در برخی موارد، قبل از اینکه عادت ماهیانه در خانم باردار به کلی قطع شود، کم شدن خونریزی یا عقب افتادن آن را تجربه می کند. اگر احتمال می دهید باردار هستید، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 2- استرس

استرس شایع ترین دلیل به هم خوردن نظم عادت ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان قاعدگی شما تغییر خواهد کرد.

در یائسگی نیز مانند بارداری، هورمون های بدن تغییر می کنند. نامنظم شدن عادت ماهیانه می تواند 10 سال قبل از یائسگی شروع شود

3- رژیم غذایی

 یکی دیگر از متداول ترین علت های بر هم خوردن نظم عادت ماهیانه ، غذاهایی است که می خورید و مهم تر از آن وزنتان. اگر رژیم غذایی تان سرشار از کربوهیدرات باشد یا وزن اضافه کرده باشید، بدنتان سطح متفاوتی از برخی هورمون ها را تولید خواهد کرد. برای خانم هایی که وزن کم می کنند نیز این مشکل پیش می آید.

 4- ورزش

بدن برای قاعدگی به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی تان را در باشگاه ورزشی و از طریق ورزش می سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی ماند که در جریان عادت ماهیانه مصرف کند.

 5- قرص های ضدبارداری

ممکن است چند ماه طول بکشد تا بدنتان به دوز هورمون هایی که قرص های ضدبارداری وارد بدنتان می کنند، عادت کند.

 6- مصرف الکل

کبد با متابولیزه کردن استروژن و پروژسترون، به تنظیم چرخه قاعدگی زنان کمک می کند. مصرف الکل می تواند باعث آسیب کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون های زنانه اختلال ایجاد می کند.

 7- سندرم تخمدان پلی کیستیک

این مشکل موجب می شود که کیست هایی در تخمدان ایجاد شود که در تخمک گذاری عادی ایجاد اختلال می کند. سایر علائم این مشکل شامل رشد موهای زائد، افزایش وزن، شوره سر و ناباروری است. این مشکلات شامل اندومتریوز، سرطان تخمدان و بیماری قلبی می شود.

 8- یائسگی

در یائسگی نیز مانند بارداری، هورمون های بدن تغییر می کنند. نامنظم شدن عادت ماهیانه می تواند 10 سال قبل از یائسگی شروع شود.

 9- مصرف داروها

اگر اخیرا بیمار شده اید و مجبور هستید دارو بخورید، ممکن است عادت ماهیانه تان یک تا دو روز دیرتر اتفاق بیفتد. دلیل عمده آن این است که بیشتر داروها در نحوه تولید استروژن و پروژسترون در بدنتان اختلال ایجاد می کنند.

 

آیا شما یک رژیم غذایی مناسب دارید؟

سوء تغذیه نیز می تواند منجر به بروز مشکلاتی در چرخه ی قاعدگی شود.

اگر به اندازه ی کافی غذا نخورید، بدن تان قادر نخواهد بود آن چه را که برای داشتن یک چرخه ی طبیعی، نیاز دارد داشته باشد.

مسائل مربوط به سبک زندگی در عین حال می توانند در جا افتادن برخی دوره های قاعدگی نقش داشته باشند.

زنانی که مشروبات الکلی مصرف می کنند، مصرف کافئین شان بالا است یا برنامه ی غذایی نامنظمی دارند، ممکن است تعادل هورمون ها در بدن شان بر هم بخورد و یک یا چند ماه را قاعده نشوند.

در حین این که تحقیقات مختلفی را انجام می دهید، عادت های ناسالم را که می توانند بر تعادل ظاهری هورمون های جنسی در بدن شما تأثیر بگذارند نیز در نظر داشته باشید.

اگر می توانید مصرف قهوه را کاهش دهید، غذاهای سالم بخورید و ۸ ساعت خواب شبانه را به طور منظم داشته باشید، بدن تان برای شروع یک دوره ی منظم قاعدگی شرایط خوبی خواهد داشت.

 

تشخیص

در صورت بروز هرنوع تغییر در چرخه قاعدگی بهتر است بیمار زمان دقیق شروع و خاتمه پریود، میزان خونریزی و حتی دفع لخته های خونی بزرگ را کاملا به خاطر داشته و به پزشک شرح دهد. علائم دیگری مانند خونریزی بعد از پریود، گرفتگی عضلات و درد ناشی از قاعدگی را باید پیگیری کرد.

در صورت بروز مواردی که در این قسمت معرفی می کنیم حتما باید به پزشک زنان مراجعه کرد:

  • از دست دادن ۳ یا چند دوره پریود در طول سال
  • قاعدگی زودتر از هر ۲۱ روز
  • قاعدگی دیرتر از هر ۳۵ روز
  • خونریزی شدید وغیرطبیعی
  • خونریزی بیشتر از ۷ روز
  • درد بیش از حد معمول در دوران قاعدگی

پزشک معمولا در خصوص سیکل قاعدگی و سوابق پزشکی بیمار سوالاتی مطرح می کند. برای تشخیص پزشکی دقیق، معاینات فیزیکی از جمله معاینه لگن و تست  پاپ اسمیر ضروری است. گاهی ممکن است بیمار به آزمایش های دیگری از جمله، آزمایش خون، سونوگرافی و بیوپسی  نیاز داشته باشد.

آزمایش خون به منظور پیشگیری از کم خونی و اختلالات پزشکی دیگر

سونوگرافی لگن به منظور بررسی فیبرم های رحم، پولیپ رحم و یا کیست تخمدان

بیوپسی آندومتری: در طی بیوپسی یا تکه برداری آندومتری نمونه ای از بافت داخلی ترین لایه پوشاننده رحم برای آزمایش و تشخیص اندومتریوز، اختلالات هورمونی و سلول های سرطانی برداشته می شود. آندومتریوز و یا شرایط دیگر ممکن است از طریق روش لاپاراسکوپی نیز تشخیص داده شوند. در طی لاپاراسکوپی، جراح با ایجاد برش کوچک در ناحیه شکم بیمار لوله بسیار نازک مجهز به منبع نور و دوربین فیلمبرداری را وارد رحم می کند تا وضعیت رحم و تخمدان های بیمار را مشاهده و بررسی کند.


تعداد بازدید : 647