تشخیص و درمان قاعدگی دردناک

تشخیص و درمان قاعدگی دردناک
تشخیص و درمان قاعدگی دردناک

قاعدگی دردناک یکی از مشکلاتی است که خیلی از خانم ها دچار آن می شوند. شما باید با روشهای سنتی و در صورت لزوم داروهای شیمیایی این درد را کاهش دهید. البته خودتان را به مسکن عادت ندهید، چون کم کم بدن دیگر در مقابل آن واکنش نشان نمی دهد. برای درمان قاعدگی دردناک مصرف میوه، سبزی، امگا 3 ، خشکبار و ... را فراموش نکنید

قاعدگی دردناک
تشخیص قاعدگی دردناک هنگامی است که در طول چند دورهٔ عادات ماهانه، خون زیادی دفع شود. این اتفاق ممکن است خود به خود یا همراه با علانم دیگر مثل درد قاعدگی روی دهد.

خونریزی زمانی بیش از حد تلقی می شود که هر یک ساعت یاد کم دو سه ساعت پی در پی ناگزیر به عوض کردن نوار بهداشتی بزرگ باشید یا شدت دفع خون به گونه ای باشد که لباستان را آلوده کند و یا دورهٔ آن بیشتر از پنج تا یک هفته طول بکشد.

گرفتگی و دل درد شدید، کمر درد، حالت تهوع یا تغییر در عادت دفع روده هم می توانند همراه با دورهٔ عادت ماهانه باشد. درمان چنین حالتی شاید در ابتدا دشوار باشد، چون شامل آزمایش مهبل، تکه برداری از دیوارهٔ رحم، انواع آزمایش خون یا عکسبرداری از لگن و مهبل می شود.

 آگاهی علمی در خصوص قاعدگی دردناک

مشکلات زیادی هست که می توانند دلیل قاعدگی دردناک باشند، از جملهٔ آنها تشکیل نابجای مخاط های رحمی (اندومتریوز)، فیبروم" (رشد توده هایی کوچک در جداره رحم)، مشکلات تیروئید، ماه های پیش از یائسگی یا عفونت است. درمان بر مبنای علت خونریزی یا درد تعیین می شود.

به عنوان مثال اگر دچار فیبروم باشید با مصرف هورمون مثل قرصهای ضد بارداری معالجه می گردید که چرخهٔ هورمونی را تنظیم و موجب کاهش هجوم استروژن (که وضعیت را بدتر می کند) می شوند. حتی شاید نوعی جراحی برای از بین بردن فیبروم ها انجام پذیرد. نوعی وسیلهٔ جلوگیری حاوی هورمون پروژسترون هم وجود دارد که دیوارهٔ رحم را نازک می کند و علائم را کاهش میدهد.

 تصویر 1

 

خوردنیهای مفید قاعدگی دردناک
برای درمان درد قاعدگی میوه و سبزی بخورید. رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و دانه های گیاهی نظیر انواع خشکبار، حبوبات، میوه و سبزی به کاهش استروژن کمک می کند که میتواند منشأ مشکل باشد. در واقع یک تحقیق نشان داده است که رژیم غذایی کم چرب گیاهی تداوم و شدت درد قاعدگی دردناک را کاهش میدهد.

مصرف ماهیهای روغنی را افزایش دهید که حاوی روغن های امگا۳ هستند و درد ناشی از التهاب را تسکین می دهند.

خوراکیهای سرشار از مادهٔ معدنی روی مثل انواع صدفهای خوراکی، سبوس گندم، بادام زمینی، تخم کدو، گوشت گوساله و کا کائو میل کنید. مصرف روی برای احیای دستگاه تناسلی و تعادل هورمونی ضروری است.

غلات سبوس دار و حبوبات سرشار از ویتامین B هستند. که از لخته شدن غیرعادی خون و التهاب می کاهند.

 

 


تعداد بازدید : 449