آیا خونریزی بعد از یائسگی خطرناک است

آیا خونریزی بعد از یائسگی خطرناک است
آیا خونریزی بعد از یائسگی خطرناک است

خونریزی بعد از یائسگی

در مواردی خونریزی بعد از یائسگی به طور طبیعی فقط با درمان جایگزینی هورمونی خاصی همراه میباشد که داروهای هورمونی باعث خونریزی مجدد ماهانه میشود.
البته بعضی از خونریزی های پس از یائسگی ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی میباشد که میبایست توسط پزشک بررسی شود.

علت خونریزی بعد از یائسگی

بعضی از این خونریزی های نشانه های از بیماری های نظیر وولو ، واژن ، سرویکس میباشد.

مصرف هورمون های بعد از یائسگی

مصرف هورمون خونریزی در این سنین میباشد ، بعد از اتمام مصرف پروژسترون خونریزی واژینال خواهند داشت.اما در مواردی که استروژن و پروژسترون به صورت ممتد مصرف شود در در شش و دوازده ماه اول مصرف قرص خونریزی های نامنظم رخ میدهد که با ادامه درمان این خونریزی متوقف خواهد شد.

واژینیت آتروفیک شایعترین خونریزی بعد از یائسگی

آتروفیک واژن یکی از شایعترین خونریزی های بعد از یائسگی میباشد. در این حالت واژن به علت کاهش سطح استروژن پس از یائسگی خشک و ملتهب و دچار آتروفی میشود.

آتروفی آندومتر (مخاط رحم)
این وضعیت باعث می شود که پوشش آندومتر (مخاط رحم) بیش از حد نازک شود. این بیماری ممکن است در زنان یائسه رخ دهد. با نازک شدن پوشش، ممکن است خونریزی رخ دهد.

پولیپ دهانه رحم
پولیپ رحم ، یک رشد غیر سرطانی بافت داخل رحم است. این مورد خوش خیم میباشد اما برخی از آنها به مرور به توده های سرطانی تبدیل میشود.

سرطان آندومتر

بدخیمی دستگاه تناسلی حداقل 25 درصد خونریزی بعد از یاسگی که شایعترین آن سرطان آندومتر است.
سرطان آندومتر در رحم آغاز میشود. آندومتر ، یک لایه از رحم میباشد و بیماران علاوه بر خونریزی غیر طبیعی ممکن است درد لگن را تجربه کنند. این سرطان باعث خونریزی غیر طبیعی میشود .
البته 10 درصد از زنان که دچار خونریزی پس از یائسگی میشوند به سرطان آندومتر متبلا میشوند.

علائم خونریزی پس از یائسگی

زنانی که خونریزی پس از یائسگی را تجربه میکنند ممکن است علائم دیگری نداشته باشند. البته خونریزی علائم دیگری را به همراه دارد .
خشکی واژن ، کاهش میل جنسی ، بیخوابی ، استرس ، افزایش وزن ، افزایش عفونت دستگاه ادراری ، استرس از علائم دیگر این بیماری میباشد.


روش های تشخیص علت خونریزی یائسگی

برای تشخیص علت خونریزی میبایست به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص میبایست چندین تست و آزمایش هایی وجود دار که پزشک با انجام انها میتواند علت خونریزی را تشخیص دهد.

سونوگرافی ترانس واژینال

در این نوع تست یک دستگاه تصویر برداری میباشد که در داخل مهبل قرار میگیرد به طوری که پزشک میتواند ناهنجاری لگن را مشاهده کند.
بیوپسی آندومتر :
یک لوله نازک را در داخل رحم وارد کرده و یک نمونه کوچک از جداره رحم برداشته میشود وبه آزمایشگاه پاتولوژی فراستاده میشود.
هیستروسکوپی :
این تست با یک دستگاه و یک دوربین سبک و کوچک داخل رحم را برای بررسی مشکلات نگاه میکند.
D & C اتساع و کورتاژ
این آزمون اجازه می دهد تا دکتر شما به برداشتن بافت از مخاط رحم اقدام کند به طوری که می توان آن را به یک آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل ارسال کرد.

درمان خونریزی بعد از یائسگی

درمان های زیادی برای خونریزی بعد از یائسگی وجود دارد. پولیپ ها و فیبروئید ها درون زهدان را میتوان با عمل های جراحی کوچک برداشت ، عفونت ها با آنتی بیوتیک درمان میشوند، و استروژن به ترمیم بافت های زهدان کمک میکند.
اگر تحت درمان جایگزینی هورمون هستید میبایست زمان خونریزی و چرخه آن را یادداشت کرده و هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه کنید. حتما زمان مورد انتظار خونریزی را از پزشک سوال کنید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم:

هر خونریزی کم یا زیاد بعد از یائسگی باید به اطلاع پزشک رسانده شود
در زمانی که درمان جایگزینی هورمونی انجام میگیرد ولی خونریزی در زمانی غیر از انکه پزشک گفته است روی داده است


تعداد بازدید : 633