ناباروری در مردان

ناباروری در مردان
ناباروری در مردان

معمولا در یک سوم موارد علت ناباروری در مردان است . در مردان ، بخشی از ناباروری به علت ساخت تعداد ناکافی اسپرم سالم است و بخشی دیگر ، به علت اختلال در انتقال اسپرم به داخل واژن زن در هنگام تماس جنسی است


عامل ایجاد ناباروری در مردان چیست ؟

برخلاف اختلالات موجود در زنان، اختلالات مردان به سختی تشخیص داده می شوند . تنها در یک سوم مردان ، علت بیماری کشف می شود .

اشکالات ساخت اسپرم

تعداد کم اسپرم یا ساخت اسپرم های غیر طبیعی ممکن است علل مختلفی داشته باشد. یکی از این علل ، بالا رفتن دمای بیضه ها می باشد . به طور طبیعی بیضه ها ۲ درجه از بدن خنک تر هستند . هر علتی که دمای آنها را بالاتر ببرد ، می تواند تعداد اسپرم ها را کاهش دهد . بعضی از عادات زندگی می توانند بر تولید اسپرم اثر بگذارند .
مانند سیگار کشیدن ، مصرف الکل ، استفاده از بعضی روش های درمانی و داروها و پوشیدن لباس های تنگ .
تولید اسپرم ممکن است به علت بعضی بیماری های طولانی مدت مانند نارسایی مزمن کلیه و یا بعضی از عفونت ها مانند اوریون دچار مشکل شود . حالت هایی که پیشابراه را درگیر می کنند ، مانند نابجا بودن سوراخ پیشابراه و یا اختلالات کیسه بیضه مانند واریکوسل می توانند میزان باروری را کاهش دهند . علاوه بر این، مشکلات باروری در اثر اقدامات درمانی مانند جراحیها ، شیمی درمانی و اشعه درمانی نیز ایجاد می شوند . تولید ناکافی اسپرم ممکن است به علت کمبود هورمونی باشد . تولید ناکافی هورمون جنسی تستوسترون توسط بیضه ها می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود. چون هیپوفیز ، ترشح تستوسترون را کنترل می کند ، اختلالات هیپوفیز مانند تومور نیز می تواند باعث کاهش اسپرم ها شود . به ندرت میزان کم تستوسترون به علت اختلالات کروموزومی مانند سندرم کلاین فلتر است . در اکثر موارد علت این اختلال نامعلوم است .

اشکال در انتقال اسپرم و ناباروری در مردان

بعضی از عوامل ممکن است از رسیدن اسپرم به واژن جلوگیری کنند . قابل تشخیص ترین علت ، ناتوانی جنسی در مردان است که در حقیقت ناتوانی در رسیدن به نعوظ می باشد . عوامل دیگر شامل آسیب به اپیدیدیم و مجرای دفران ( لوله هایی که اسپرم را منتقل می کنند ) می باشد . این آسیب معمولا به علت عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک است . همچنین ممکن است این حالت به علت انزال معکوس باشد که در آن ، مایع منی به علت بسته نشدن خوب گردن مثانه به مثانه پس می زند . این حالت می تواند به دنبال جراحی پروستات رخ دهد .


چه کاری ممکن است برای ناباروری در مردان انجام شود ؟

پزشک درباره وضعیت عمومی سلامت شما ، بیماری های قبلی و روابط جنسی سؤال خواهد کرد . همچنین ناحیه تناسلی را معاینه می کند . ممکن است به گرفتن نمونه منی نیاز باشد . اگر تعداد اسپرم شما کم باشد و یا اسپرم ، غیر طبیعی باشد باید آزمایشات دیگری از قبیل آزمایش خون برای بررسی میزان هورمونهای جنسی انجام بدهید. میزان کم تستوسترون را می توان با تزریق هورمونها درمان کرد . وارد کردن مصنوعی منی در موارد ناتوانی جنسی یا انزال معکوس انجام می شوند . آسیب به اپیدیدیم و مجرای دفران را می توان با جراحی های کوچک درمان کرد . اگر تعداد کمی اسپرم سالم تولید می کنید می توان آنها را با جراحی از بیضه یا اپیدیدیم جمع آوری کرد . سپس با عمل جراحی ، تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا ICSI می توان تخمکها را توسط این اسپرمها بارور کرد .


پیش آگهی بیماری

اگر ناباروری قابل درمان باشد ، احتمال به دست آوردن قدرت باروری بالاست . وارد کردن مصنوعی منی باعث ۱۰ تا ۱۵ درصد شانس برای ایجاد حاملگی می شود . بقیه روش ها هم حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد موفقیت آمیز هستند .


تعداد بازدید : 471