ناباروری در مردان

ناباروری در مردان

معمولا در یک سوم موارد علت ناباروری در مردان است . در مردان ، بخشی از ناباروری به علت ساخت تعداد ناکافی اسپرم سالم است و بخشی دیگر ، به علت اختلال در انتقال اسپرم به داخل واژن زن در هنگام تماس جنسی است


عامل ایجاد ناباروری در مردان چیست ؟

برخلاف اختلالات موجود در زنان، اختلالات مردان به سختی تشخیص داده می شوند . تنها در یک سوم مردان ، علت بیماری کشف می شود .

اشکالات ساخت اسپرم

تعداد کم اسپرم یا ساخت اسپرم های غیر طبیعی ممکن است علل مختلفی داشته باشد. یکی از این علل ، بالا رفتن دمای بیضه ها می باشد . به طور طبیعی بیضه ها ۲ درجه از بدن خنک تر هستند . هر علتی که دمای آنها را بالاتر ببرد ، می تواند تعداد اسپرم ها را کاهش دهد . بعضی از عادات زندگی می توانند بر تولید اسپرم اثر بگذارند .
مانند سیگار کشیدن ، مصرف الکل ، استفاده از بعضی روش های درمانی و داروها و پوشیدن لباس های تنگ .
تولید اسپرم ممکن است به علت بعضی بیماری های طولانی مدت مانند نارسایی مزمن کلیه و یا بعضی از عفونت ها مانند اوریون دچار مشکل شود . حالت هایی که پیشابراه را درگیر می کنند ، مانند نابجا بودن سوراخ پیشابراه و یا اختلالات کیسه بیضه مانند واریکوسل می توانند میزان باروری را کاهش دهند . علاوه بر این، مشکلات باروری در اثر اقدامات درمانی مانند جراحیها ، شیمی درمانی و اشعه درمانی نیز ایجاد می شوند . تولید ناکافی اسپرم ممکن است به علت کمبود هورمونی باشد . تولید ناکافی هورمون جنسی تستوسترون توسط بیضه ها می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود. چون هیپوفیز ، ترشح تستوسترون را کنترل می کند ، اختلالات هیپوفیز مانند تومور نیز می تواند باعث کاهش اسپرم ها شود . به ندرت میزان کم تستوسترون به علت اختلالات کروموزومی مانند سندرم کلاین فلتر است . در اکثر موارد علت این اختلال نامعلوم است .

اشکال در انتقال اسپرم و ناباروری در مردان

بعضی از عوامل ممکن است از رسیدن اسپرم به واژن جلوگیری کنند . قابل تشخیص ترین علت ، ناتوانی جنسی در مردان است که در حقیقت ناتوانی در رسیدن به نعوظ می باشد . عوامل دیگر شامل آسیب به اپیدیدیم و مجرای دفران ( لوله هایی که اسپرم را منتقل می کنند ) می باشد . این آسیب معمولا به علت عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک است . همچنین ممکن است این حالت به علت انزال معکوس باشد که در آن ، مایع منی به علت بسته نشدن خوب گردن مثانه به مثانه پس می زند . این حالت می تواند به دنبال جراحی پروستات رخ دهد .


چه کاری ممکن است برای ناباروری در مردان انجام شود ؟

پزشک درباره وضعیت عمومی سلامت شما ، بیماری های قبلی و روابط جنسی سؤال خواهد کرد . همچنین ناحیه تناسلی را معاینه می کند . ممکن است به گرفتن نمونه منی نیاز باشد . اگر تعداد اسپرم شما کم باشد و یا اسپرم ، غیر طبیعی باشد باید آزمایشات دیگری از قبیل آزمایش خون برای بررسی میزان هورمونهای جنسی انجام بدهید. میزان کم تستوسترون را می توان با تزریق هورمونها درمان کرد . وارد کردن مصنوعی منی در موارد ناتوانی جنسی یا انزال معکوس انجام می شوند . آسیب به اپیدیدیم و مجرای دفران را می توان با جراحی های کوچک درمان کرد . اگر تعداد کمی اسپرم سالم تولید می کنید می توان آنها را با جراحی از بیضه یا اپیدیدیم جمع آوری کرد . سپس با عمل جراحی ، تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا ICSI می توان تخمکها را توسط این اسپرمها بارور کرد .


پیش آگهی بیماری

اگر ناباروری قابل درمان باشد ، احتمال به دست آوردن قدرت باروری بالاست . وارد کردن مصنوعی منی باعث ۱۰ تا ۱۵ درصد شانس برای ایجاد حاملگی می شود . بقیه روش ها هم حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد موفقیت آمیز هستند .


تعداد بازدید : 285

سلامت جنسی
چند نکته برای سلامت مردان از مراجعه به پزشک تا بررسی تستوسترون
تهدید روابط زناشویی با این اختلال زنانه
تقویت اسپرم با رعایت 3 نکته
آشنایی با انواع قرص‌ تاخیر انزال
زنان و مردان، واقعا چه احساسی به رابطه جنسی دارند؟
امکان بارداری با وجود پریودی
رابطه دهانی برای واژن خطرناک است؟
8 باور غلط در مورد روش‌های ضدبارداری
چه روش ضد بارداری مناسب شما است؟
IUD یک روش جلوگیری از بارداری
راه‌های جلوگیری از بارداری در شب اول عروسی
برخورد علمی با یک مشکل مردانه
اسرار شگفت انگیز سکس درمانی
رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی
بررسی روش های بزرگ کردن آلت تناسلی
اعتیاد جنسی (وابستگی به سکس)
ساخت اسپرم چگونه است
دستگاه تناسلی مردان
بلوغ غیرطبیعی دختران
مکمل های جنسی زنان
مشکلات یائسگی
خونریزی غیرطبیعی واژن
مزایای استفاده از کاندوم
۸ هشداری که زنان باید در مورد سرطان تخمدان بدانند
ناتوانی جنسی مردان
تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان
مکمل های جنسی مردان
مهمترین راه پیشگیری از اختلال نعوظ
شکلات و رابطه جنسی
بهداشت جنسی و نخستین نزدیکی
بهترین خوراکی ها برای کمک به اختلال نعوظ
علت خونریزی پس از رابطه جنسی چیست؟
چاقی و رابطه جنسی