دستگاه تناسلی مردان

دستگاه تناسلی مردان

دستگاه آمیزشی مردان از بیضه و کیسه های منی، غده پروستات، غده های کوپر، آلت و مجراهایی که واسطه بین این اجزاء است، تشکیل یافته است.

بیضه (Testicle Testis) در دستگاه تناسلی مردان.

در فرد بالغ ، بیضه چپ اندکی از بیضه راست پایین تر قرار دارد. هر بیضه حدود ۴ سانتیمتر طول و ۲ / ۵ سانتیمتر پهنا دارد و ۳ سانتیمتر قطر از جلو به عقب آنست. اگر طول آن از ۳ سانتیمتر کمتر باشد باید آن حالت را مرضی پنداشت. وزن هر بیضه حدود ۲۰ گرم و قوام آن نسبتا محکم و قابل ارتجاع است. کنار جلویی آن محدب ولی کنار عقبی آن تقريبا صاف است و در امتدادش اپیدیدیم اتصال دارد.

اپیدیدیم (epididymis) در دستگاه تناسلی مردان.

اپیدیدیم که به کنار عقبی بیضه چسبیده است، مجرای دراز و پیچیده است که بصورت توده های پهن و دراز درآمده و یک انتهای آن حجیم تر است.
 

کیسه های منی در دستگاه تناسلی مردان!

کیسه های منی ( که البته محل ذخيره منی نیست و این نام از گذشته به غلط بر آنها مانده است ) دو کیسه ترشح کننده است که حفره داخل آن خانه به خانه است. طول آنها حدود ۵ سانتیمتر بوده و در عقب مثانه جای دارد.

غده پروستات Prostate Gland در دستگاه تناسلی مردان.

غده پروستات که درست در زیر مثانه جای گرفته است، در حدود ۲۰ گرم وزن دارد و نزدیک به ۲ /۵ سانتیمتر از قسمت عقبی میزراه را در برگرفته است.

شکل آلت در دستگاه تناسلی مردان!

آلت مرد که در پایین شکم، در زاویه بین دو ران آویزان است. شکل و اندازه آن در حالت شلی و نعوظ تفاوت می کند. در حالت شلی بصورت استوانه ای که در جلو کیسه تخم آویزان است و اندازه های آن بطور متوسط ۹ سانتیمتر در طول، ۳ سانتیمتر در قطر و ۸ / ۵ سانتیمتر در پیرامون است. در حالت نعوظ، حجم آن زیاد و قوامش سخت می گردد و در جلو شکم بالا می آید و شکل آن به صورت منشوری مثلثی با کنارهای مدور درمی آید. شدت نعوظ بستگی به شدت تحریک دارد و در نتیجه زاویه نعوظ که آلت در حال ایستاده با سطح افقی می سازد تفاوت میکند. در حال عادی در افراد جوان این زاویه حدود ۲۰ تا ۴۰ درجه است و قاعدتا در سنین بالاتر این زاویه کمتر می شود و آلت در حالت نعوظ افقی میایستد. آلت در حال نعوظ قوسی دارد که تقعر آن به طرف بالا متوجه است و در ضمن به یکی از دو طرف ، اغلب به چپ گرایش دارد و این تغییرات به شرطی که خیلی شدید نباشد طبیعی است ولی اگر راست یا چپ گرایی آلت شدید باشد ممکن است منی را به درستی در دهانه رحم نریزد و امکان باروری کمتر شود.

دستگاه پروستات مردان
 

اندازه و سنجش دستگاه تناسلی مردان

اندازه آلت (که خواهیم دید در عمل نزدیکی اهمیت چندانی ندارد) در افراد مختلف متفاوت است و گاه آلتی در هنگام شلی بسیار کوچک ولی به هنگام نعوظ کاملا متناسب است. افزایش طول آلت جنسی دغدغه بسیاری از جوانان است اما خوب است بدانید ، طول آلت به عوامل نژادی و منطقه ای نیز وابسته است . در بین غربیها، سیاهپوستان و در میان شرقی ها اعراب به داشتن آلت بزرگ مشهوراند ليكن گزارش علمی در این مورد وجود ندارد. با این همه در گزارش های جهانگردان و نیز در سفرنامه ها اشاره به این مطلب فراوان است. طول آلت در پیرمردان بیش از جوانان می نماید و سبب آن شاید از بین رفتن چربی ناحيه شرمگاه باشد، چنانکه در افراد چاق نیز به علت گرد آمدن چربی در زیر شکم و شرمگاه، آلت بسیار کوچک می نماید. میانگین اندازه هایی که برای آلت باید در نظر گرفت ۱۵ سانتیمتر طول، ۳ / ۵ سانتیمتر قطر آن در وسط و ۱۱ سانتیمتر پیرامون خواهد بود. اما طول آلت اگر ۱۱ تا ۲۰ سانتیمتر هم باشد باز طبیعی است. در موارد استثنایی طولهایی حدود ۴۰ سانتیمتر هم ملاحظه شده است.

سخن پایانی

بنظر نمی رسد که اندازه آلت ، به ریز و درشتى قامت یا چاقی و لاغری شخص وابسته باشد. برای سنجش اندازه آلت از یک خط کش معمولی استفاده می شود و در حال ایستاده ، در حالی که آلت در حال نعوظ است ، یک انتهای خط کش را موازی با آلت ، به پوست شرمگاه تماس می دهند و عددی را که در حد نوک کلاهک آلت است می خوانند. اصولا اندازه گیری آلت به هر روشی که باشد عدد دقیقی بدست نمی دهد و از اینرو لزومی ندارد که برای یک دو میلیمتر اضافه یا کم ، آدمی به ضرب و تقسیم توسل جوید بویژه آنکه حدود طبیعی در این مورد بسیار وسیع است و شخص كاردان با چند بار مشاهده ، و دقت ، تنها با دیدن ، طبیعی بودن یا نبودن اندازه آلت را حدس می زند.


تعداد بازدید : 1227

سلامت جنسی
چند نکته برای سلامت مردان از مراجعه به پزشک تا بررسی تستوسترون
تهدید روابط زناشویی با این اختلال زنانه
تقویت اسپرم با رعایت 3 نکته
آشنایی با انواع قرص‌ تاخیر انزال
زنان و مردان، واقعا چه احساسی به رابطه جنسی دارند؟
امکان بارداری با وجود پریودی
رابطه دهانی برای واژن خطرناک است؟
8 باور غلط در مورد روش‌های ضدبارداری
چه روش ضد بارداری مناسب شما است؟
IUD یک روش جلوگیری از بارداری
راه‌های جلوگیری از بارداری در شب اول عروسی
برخورد علمی با یک مشکل مردانه
اسرار شگفت انگیز سکس درمانی
رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی
بررسی روش های بزرگ کردن آلت تناسلی
اعتیاد جنسی (وابستگی به سکس)
ساخت اسپرم چگونه است
بلوغ غیرطبیعی دختران
مکمل های جنسی زنان
مشکلات یائسگی
خونریزی غیرطبیعی واژن
مزایای استفاده از کاندوم
۸ هشداری که زنان باید در مورد سرطان تخمدان بدانند
ناباروری در مردان
ناتوانی جنسی مردان
تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان
مکمل های جنسی مردان
مهمترین راه پیشگیری از اختلال نعوظ
شکلات و رابطه جنسی
بهداشت جنسی و نخستین نزدیکی
بهترین خوراکی ها برای کمک به اختلال نعوظ
علت خونریزی پس از رابطه جنسی چیست؟
چاقی و رابطه جنسی