کم شدن یبوست در دوران بارداری

کم شدن یبوست در دوران بارداری
کم شدن یبوست در دوران بارداری

ترکیب چند عامل در دوران بارداری میتواند مشکل یبوست را برای بعضی زنان ایجاد کند.نوزاد فضای کمی برای عملکرد روده هایتان باقی میگذارد و پزشکتان میتواند ویتامین ها و مکمل هایی تجویز کند که علیه شما(ایجاد یبوست) عمل کنند.بعلاوه،تغییرات هورمونی در بدنتان نیز میتواند باعث ایجاد یبوست شود.با مصرف مایعات و فیبر کافی،ورزش و رفتن به دستشویی بلافاصله پس از احساس نیاز به دفع،یبوست در طی بارداری را کم کنید.

روش اول
مصرف کافی مایعات


۱)مطمئن شوید به قدر کافی مایعات مینوشید.

 با توجه به موسسه ی دارویی،در طی بارداری باید روزانه حدود ۱۰ فنجان آب بنوشید.هر فنجان باید ۸ اُنس مایع را جا دهد.

یکی از رایج ترین عوامل یبوست در طی بارداری،مصرف ناکافی آب است.

به این دلیل که غذا در بدنتان آهسته تر حرکت میکند،آب بیشتری جذب میکند.به همین دلیل مصرف بیشتر آب میتواند به نرم تر شدن مدفوع کمک کند.


۲)بطری هایتان را در صبح پر کنید.

یک راه ساده برای آب خوردن مداوم این است که در صبح چند بطری را به اندازه ای که نیاز است در طول روز مصرف کنید،پر از آب کنید.از این راه،میتوانید میزان آبی که مصرف میکنید را پیگیری کنید.

همچنین میتوانید یک مخزن را به اندازه ای که نیاز است در طول روز بنوشید، پر کنید و لیوانتان را از آن پر کنید.


۳)میوه ها و سبزیجاتی بخورید که غنی از آب هستند.

به عنوان مثال،میوه هایی مانند هندوانه حاوی آب زیادی هستند.همچنین،سبزیجاتی مانند اسفناج و خیار حاوی آب زیادی هستند.بنابراین،خوردن سبزیجات بیشتر میتواند به مصرف آب بیشتر کمک کند.

 

۴)مایعات دیگری را نیز در نظر بگیرید.

لازم نیست آب را فقط با مصرف آب دریافت کنید.مایعاتی مانند شیر و آبمیوه را نیز میتوانید در نظر بگیرید.هرچند،با مصرف این نوشیدنی ها کالری و قند میتوانند به سرعت بالا بروند(مخصوصا آبمیوه).پس آنها را متعادل مصرف کنید.بعلاوه،در طول بارداری میتوانید از چای های گیاهی بدون کافئین برای افزایش مصرف مایعات استفاده کنید.

 

۵)آب طعم دار را امتحان کنید.

اگر خوردن آب خالی را دوست ندارید،سعی کنید به آب طعم اضافه کنید.به عنوان مثال،میتوانید یک تکه پرتغال یا لیمو،چند تکه خیار یا حتی زنجبیل برای طعم دار کردن آب استفاده کنید.

 

۶)از یادآور استفاده کنید.

گر به یاد آوردن آب نوشیدن برایتان سخت است،روی کامپیوتر یا موبایلتان یک یادآور نصب کنید.آن را روی هر یکساعت یکبار یا بیشتر،تنظیم کنید تا به شما آب نوشیدن را یادآوری کند.

روش دوم
خوردن فیبر بیشتر


۱)بدانید چه مقدار فیبر نیاز دارید.

باید هرروز حداقل ۲۵ گرم فیبر مصرف کنید،میزانی که موسسه ی دارویی برای تمام زنان زیر ۵۰ سال توصیه کرده است.هرچند،اگر همچنان در طول بارداری با یبوست مشکل دارید،ممکن است بیشتر نیاز داشته باشید.فیبر باعث رهایی طبیعی از یبوست میشود.

 

۲)از سبزیجات و میوه ها نیز استفاده کنید.

سبزیجات و میوه ها منبعی عالی از فیبر هستند.به عنوان مثال،یک فنجان اسفناج پخته شده،۴ گرم فیبر دارد در حالی که یک هویج متوسط ۲ گرم فیبر دارد.یک گلابی کامل تقریبا ۶ گرم و یک سیب تقریبا ۴ گرم فیبر دارند.

 

۳)غلات کامل بخورید.

غلات نیز منبعی عالی از فیبر هستند.برای مثال،یک وعده سبوس کشمش(۴/۳ فنجان)۵ گرم فیبر دارد.همچنین میتوانید ۳.۲ گرم فیبر از خوردن ۲ تکه نان گندم بدست آورید.گزینه ی دیگر این است که یک فنجان جو پخته شده بخورید که ۹ گرم فیبر دارد.

 

۴)لوبیا بیشتر بخورید.

لوبیا نیز منبعی عالی از فیبر است.فقط نصف فنجان لوبیا قرمز یا لوبیای لیمای پخته شده،۶ گرم فیبر دارد،در حالی که نصف فنجان لوبیای پخته شده در سس گوجه فرنگی ۵ گرم فیبر دارد.

 

۵)از یک مکمل فیبری استفاده کنید.

 اگر از رژیم غذایی تان فیبر کافی دریافت نمیکنید،میتوانید از یک مکمل فیبری استفاده کنید.معمولا،این مکمل ها به صورت پودر هستند که با آب مخلوط میشوند و بدون بو و مزه هستند.همیشه قبل از شروع یک مکمل در طی بارداری،با پزشکتان صحبت کنید.

 

روش سوم

ورزش بیشتر


۱)بدانید ورزش چرا کمک میکند.

ورزش کردن به قوی کردن عضلات اصلی بدنتان کمک میکند و این مورد میتواند به یبوست کمک کند.

 

۲)به آرامی ورزش را شروع کنید.

 شما نمیخواهید که ناگهانی یک ورزش را که قبلا آن را انجام نداده اید،شروع کنید،مخصوصا اگر قبل از بارداری زیاد ورزش نمی کرده اید.با فقط ۱۵ دقیقه ورزش ۳ روز در هفته شروع کنید.با گذشت زمان میتوانید مقدار آن را زیاد کنید.

شنا کردن برای شروع ورزش راه خوبی است،خصوصا که اضافه وزنتان در آب مشکلی ایجاد نمی کند.از راهنمای استخر محلی تان راجع به کلاسهای شنای قبل زایمان سوال کنید.


۳)قدم زدن روزانه را امتحان کنید.

 قدم زدن روزانه میتواند به حرکت مدفوع نیز کمک کند.همچنین میتواند به شما در زیاد چاق نشدن کمک کند.

 

۴)از انجام ورزشهایی که برخورد زیادی دارند بپرهیزید.

 قطعا در دوره ی بارداری از انجام ورزشهایی مانند فوتبال پرهیز میکنید.هرچند،بخاطر ریسک ضربه خوردن،باید از ورزشهایی مانند جودو و کیک بوکسینگ نیز بپرهیزید.

روش چهارم
سایر تغییرات
۱)از پزشکتان راجع به مکمل های آهنتان سوال کنید.

 مکمل های آهن میتوانند باعث یبوست بیشتر شوند.باید در هنگام بارداری برای نوزاد از آنها استفاده کنید،اما مطمئن شوید که بیش از حد استفاده نمیکنید.همچنین ممکن است قادر باشید از نوع دیگری از آهن استفاده کنید که به یبوستتان کمک کند.

 

۲)از پزشکتان راجع به نرم کننده های مدفوع سوال کنید.

نرم کننده های مدفوع دقیقا همان کاری که به نظر می آید را انجام میدهند.آنها مدفوعتان را نرم تر و حرکت آن را آسانتر میکنند.از پزشکتان بپرسید که اگر برایتان ایمن است،از آنها استفاده کنید.

 

۳)پس از خوردن هر وعده ی غذایی به دستشویی بروید.

معمولا دستشویی کردن پس از هر وعده ی غذایی راحت تر است.بنابراین،سعی کنید برای دفع مدفوع،زمانی را پس از خوردن هر وعده ی غذایی،در دستشویی بگذرانید.
همچنین،زمانی که احساس دستشویی دارید،فورا به دستشویی بروید.سعی نکنید دستشویی خود را نگه دارید زیرا میتواند یبوست را افزایش دهد.

 

۴)از خوردن قرص های ضد یبوست و ملین بپرهیزید.

این قرص ها در زمان بارداری میتوانند خطرناک باشند.یک دلیل این که میتوانند باعث خشکی آب بدن شوند و دلیل دیگر اینکه میتوانند باعث انقباض رحمتان شوند.به همین دلیل نباید از آنها استفاده کنید مگر به دستور پزشک باشد.


تعداد بازدید : 432