چه زمانی کیسه آب در بارداری پاره میشود

چه زمانی کیسه آب در بارداری پاره میشود
چه زمانی کیسه آب در بارداری پاره میشود

کیسه ی آبتان زمانی پاره میشود که مایع داخل کیسه ای که جنین داخل آن قرار دارد،از آن خارج شود و بترکد.این عمل معمولا در ابتدای وضع حمل اتفاق می افتد.ممکن است احساس کنید که ناگهان مقدار زیادی مایع از واژنتان خارج میشود یا ممکن است چکیدن مایع باشد که گاه گاهی است.اگر مطمئن نیستید که کیسه آبتان پاره شده است یا نه،به بیمارستان بروید و توسط پزشک معاینه شوید.تحت شرایط خاصی پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که لازم است کیسه ی آبتان را برای تشویق وضع حمل پاره کند.خودتان سعی نکنید کیسه ی آبتان را پاره کنید یا وضع حملتان را تحریک کنید.بارداری باید به صورت طبیعی ادامه یابد مگر اینکه خطری پزشکی برای شما یا نوزادتان وجود داشته باشد.

 

قسمت اول

۱)اگر لازم است اجازه دهید پزشک کیسه آبتان را پاره کند.

 پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که برای تشویق وضع حمل،با دست کیسه ی آبتان را پاره کند.اینکار آمینیوتومی نام دارد.اینکار احتمالا فقط زمانی انجام میشود که دهانه ی رحمتان در حال باز شدن است و نوزاد در لگنتان در پوزیشن تولد قرار دارد.پزشک میله ای شبیه به میله ی قلاب بافی داخل شما قرار میدهد که در انتهای آن قسمتی مانند قلاب وجود دارد.این قلاب برای پاره کردن کیسه ی آمینیوتیک استفاده میشود.احتمالا شما آب را زمانی که خارج میشود احساس میکنید.

این روند ممکن است راحت نباشد اما به شما و نوزادتان آسیبی وارد نمیکند.در طول این روند،بیمارستان ممکن است ضربان قلب نوزاد را بررسی کند.


۲)زمانی که کیسه ی آبتان پاره میشود،آن را تشخیص دهید.

 تجربه های زنان از پاره شدن کیسه ی آبشان بسیار متفاوت است.بعضی زنان جاری شدن مایع را به وضوح حس میکنند اما سایرین با مشکل در تشخیص آن مواجه اند.اگر مطمئن نیستید،به پزشک یا ماما زنگ بزنید.زمانی که کیسه ی آبتان پاره میشود،ممکن است موارد زیر را احساس کنید:

خیسی در واژن و لباس زیرتان که با ترشحات معمول بارداریتان متفاوت است.
مقدار کمی مایع که جاری میشود و متوقف میشود.ممکن است تشخیص این مورد از چکیدن ادرار کمی سخت باشد.
جاری بودن مایع به صورت مداوم اما کم.


۳)سعی نکنید که خودتان وضع حمل را تشویق کنید.

 تحقیقات محققان پیشنهاد داده است که روشهای رایج پیشنهاد شده برای شروع وضع حمل،معمولا غیرموثر اند.این موارد شامل:

 • طب سوزنی
 • هومیوپاتی
 • روغن کرچک
 • تنقیه

حمام داغ با روغن زنجبیل.اینکار کوتاه کردن زمان وضع حمل را نشان نداده است.سعی نکنید زنجبیل بخورید زیرا ممکن است باعث خونریزی شود.
سکس.داشتن رابطه ی جنسی،اگر قبل از پارگی کیسه ی آب باشد،به شما و نوزادتان آسیبی نمی زند.هرچند نباید رابطه ی جنسی داشته باشید زیرا ممکن است ریسک عفونت را افزایش دهد.


قسمت دوم

در نظر گرفتن خطرات و مزایای تشویق وضع حمل

۱)از پزشک دلیل تشویق وضع حمل را بپرسید.

 

معمولا زمانی اینکار انجام میشود که به دلیلی برای شما و نوزاد بهتر باشد.این دلایل شامل:

 • در هفته ی ۴۲ بارداری هستید و وضع حملتان هنوز شروع نشده است.
 • رحمتان عفونت کرده است.
 • نوزاد به قدر کافی پیشرفت نمی کند.
 • مایع آمینیوتیک به قدر کافی داخل کیسه وجود ندارد.
 • جفت در حال جدا شدن از دیواره ی رحم یا کنده شدن است.
 • فشار خون بالا یا دیابت داشته باشید.


۲)تشویق وضع حمل انتخابی نداشته باشید.

 بعضی زنان میخواهند زودتر از موعد وضع حمل کنند و این کار را انتخاب میکنند.کالج متخصصین زنان و زایمان آمریکا،با وضع حمل انتخابی مخالفتی ندارد اما آنها سعی میکنند که همه را به انجام ندادن اینکار تشویق کنند.

مریض ها باید در زمان این کار حداقل ۳۹ هفته باشند.خطرات احتمالی شامل:

 • اگر دهانه ی رحمتان به قدر کافی باز نشده باشد،به C-section نیاز پیدا خواهید کرد.
 • پاره کردن کیسه ی آمینوتیک با دست،ریسک عفونت را افزایش میدهد.
 • تشویق به وضع حمل این امکان را بیشتر میکند که بندناف قبل از نوزاد به درون واژن سُر بخورد.اگر این اتفاق بایفتد،از آنجایی که نوزاد در حال عبور است،به بندناف فشار وارد میکند و منبع اُکسیژن خود را در هنگام تولد قطع میکند.این برای نوزاد بسیار خطرناک است.

۳)بپذیرید که تشویق به وضع حمل ممکن است یک انتخاب نباشد.

 موقعیت هایی وجود دارد که ممکن است C-section به جای وضع حمل طبیعی لازم باشد.تحت شرایط زیر،تشویق به وضع حمل برای شما و نوزادتان ایمن نیست:

موقعیت جفت یا نوزاد یک زایمان طبیعی را خطرناک میکند.این مورد شامل این است که جفت دهانه ی رحم را مسدود کرده باشد یا نوزاد در موقعیت مناسب نباشد.به طور مثال،اگر نوزاد به صورت صلیبی و در حالت جنینی در عرض قرار داشته باشد،نمیتوانید تشویق به وضع حمل کنید.
نگرانی هایی راجع به توانایی فیزیکی تان برای زایمان وجود دارد.این مورد شامل مواردی مثل کوچک بودن کانال تولد برای نوزاد است که نتواند در آن جای بگیرد یا اگر رحمتان به واسطه ی عملهای قبلی یا C-section ضعیف و نازک شده است و امکان پارگی وجود دارد.
داشتن عفونت های فعال مانند هرپس یا HIV نیز ممکن است C-section را ایمن تر از تشویق به وضع حمل کنند.


تعداد بازدید : 886