میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه سوم بارداری

میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه سوم بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه سوم بارداری

توصیه های ضروری وزن گیری دوران بارداری

از ماه سوم بارداری تا زمان زایمان، افزایش وزن جنین سرعت زیادی می گیرد (حدود 3500 گرم) بنابراین وزن گیری مناسب مادر در سه ماهه دوم و سوم بارداری متضمن سلامت مادر و جنین در آینده می باشد.

در صورتی كه تغذیه خانم باردار در دوران بارداری كافی باشد، روند افزایش وزن مطلوبی خواهد داشت. این افزایش وزن مربوط به رشد جنین، جفت، رحم، افزایش حجم خون، ذخایر چربی و اندازه پستانها است. وزن گیری ناكافی با كاهش رشد و خطر تولد زودرس جنین ارتباط مستقیم دارد.

وزن گیری سریع یا كند سبب زایمان خودبخودی زودرس می شود. كمی وزن گیری (خصوصاً در سه ماهه اول بارداری) همچنین با ایجاد نقایص لوله عصبی در ارتباط است.

وزن گیری زیاد نیز در رشد جنین، چاقی دوران كودكی و اضافه وزن و چاقی بعد از زایمان مادر تاثیر دارد. مادران باردار چاق یا دارای اضافه وزن بیش از مادرانی كه وزن طبیعی دارند افزایش وزن خواهند داشت که باید با توصیه های به موقع تغذیه ای این وضعیت را کنترل کرد.

خانم های باردار در هر شرایط بدنی كه باشند (لاغر، طبیعی یا چاق) باید افزایش وزن داشته باشند ولی میزان افزایش وزن آنها باید تحت نظر كاركنان بهداشتی یا پزشك كنترل شود.

با توجه به وضعیت بدنی مادر یعنی لاغر، طبیعی یا چاق بودن او در ابتدای بارداری و یا قبل از آن میزان افزایش وزن توصیه شده متفاوت است. بطوری كه زنان لاغر نیاز به افزایش وزن بیشتر و زنان چاق نیاز به افزایش وزن كمتر دارند.

به طور کلی زنان با نمایه توده بدنی در مدوده لاغر 18-12 کیلوگرم زنان با وزن نرمال 16-11 کیلوگرم و زنان مبتلا به اضافه وزن 11-7 کیلوگرم و زنان چاق 9-6 کیلوگرم می بایستی در طی بارداری وزن اضافه کنند.

کل وزن گیری برای خانمهای باردار در دوقلویی 21- 18 کیلوگرم توصیه شده است. از میزان توصیه شده، باید تا هفته 24 حداقل 11 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند.

با مراجعه منظم به کارمند بهداشتی ، پزشک یا متخصص تغذیه روند وزن گیری شما پیگیری شده و توضیحات لازم در زمینه اینکه چه مقدار می بایستی وزن اضافه کنید به شما داده خواهد شد.


وزن گیری غیر طبیعی

1- چنانچه از هفته 15 بارداری به بعد خانم های باردار چاق كمتر از 5/0 كیلوگرم در ماه افزایش وزن داشته باشند،
2- چنانچه از هفته 15 بارداری به بعد خانم های باردار با وزن طبیعی ، كمتر از یك كیلوگرم در ماه افزایش وزن داشته باشند.

در مورد خانم هایی كه وزن گیری مناسب ندارند لازم است علت كاهش یا افزایش وزن تعیین و وضعیت خانم باردار ارزیابی گردد. این كار با سوال از او، معاینه و یاانجام برخی آزمایشات پاراكلینیكی صورت می پذیرد.

به این افراد اصول تغذیه صحیح و متنوع با تاكید بر مصرف منظم و به موقع مكمل های ویتامین، آهن و اسید فولیك و استراحت كافی در طول روز توصیه می شود.


علل وزن گیری کمتر از انتظار در زنان باردار


مهم ترین علل و عواملی كه سبب وزن گیری نامناسب خانم ها در دوران بارداری می شوند عبارتند از:

*دسترسی ناكافی به برخی مواد غذایی
*عادات غذایی نامناسب و پیروی از رژیم های غذایی خاص (لاغری، درمانی و یا خرافات غذایی)
*تهوع و استفراغ دوران بارداری
*ابتلاء به بیماری های زمینه ای یا سابقه ابتلاء به آن (مانند بیماری های قلبی - عروقی، دیابت، عفونت ادراری و ...)
*ابتلاء به اختلالات روانی و افسردگی
*مشكلات خانوادگی و نارضایتی از بارداری
*اعتیاد به مواد مخدر، داروهای مخدر و دخانیات
*مصرف زیاد و غیرعادی مواد خوراكی و غیر خوراكی (ویار حاملگی و پیكا)
*مشكلات اقتصادی و درآمد ناكافی خانواده
*حجم زیاد كار روزانه واستراحت ناكافی
*تحرك ناكافی و نداشتن فعالیت بدنی روزانه
*قد كمتر از 150 سانتی متر
*سن كمتر از 18 یا بالاتر از 35 سال
*چند قلویی
*سابقه زایمان زودرس (قبل از 37 هفته كامل بارداری) یا سقط
*سابقه تولد نوزاد كم وزن
*فاصله بارداری كمتر از 3 سال تا زایمان قبلی

بر اساس علت موثر بر وزن گیری نامناسب باید مداخله ای متناسب و موثر برای بهبود وضعیت سلامت جسمی و روانی خانم باردار صورت گیرد تا از عوارض ناشی از وزن گیری ناكافی او بر سلامت خود و جنین تا حد امكان جلوگیری شود.

اعتقاد به خرافات غذایی از جمله علل موثر بر وزن گیری نامناسب دوران بارداری است. مثلا" برخی از خانم های باردار معتقدند خوردن تخم مرغ موجب كند ذهن شـدن و یا مثلا" بعضی مواد غذایی موجب زشت شدن كودك آنان می شود. لازم است خرافات غذایی در هر منطقه شناسایی شوند و برای اصلاح آنها آموزش های لازم به خانم های باردار داده شود.


مسائل عاطفی - روانی و افسردگی:

مشكلات خانوادگی مانند ناسازگاری بین زن و شوهر، ناسازگاری با مادر شوهر و سایر اعضای خانواده و یا نارضایتی از بارداری می تواند موجب بی اشتهایی مادر و امتناع او از غذا خوردن شود. در یافتن این زمینه، مشاوره با مادر برای پی بردن به روابط او و همسر و سایر اعضـای خـانـواده كمك كننــده است. از او بخواهید كه در مراقبت های بعدی همــــراه با همسرش نزد شما بیاید و با همسر وی بطور جداگانه و به شکلی که اختلاف بر انگیز نباشد دربـاره وضعـیـت خانم بـاردار، بی اشتهـایی و خطرات وزن گیری نامطلوب وكمك ها و حمایت هایی كه او می تواند از خانم باردار بكند صحبت كنید.

 


تعداد بازدید : 1634