میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه دوم بارداری

میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه دوم بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه دوم بارداری

به گفته محققین، زنی که قبل از بارداری وزن طبیعی داشته، باید در طول دوران بارداری بین 11تا 16کیلوگرم وزن اضافه کند.

به همین نسبت،‌ مادرانی که قبل از بارداری وزن کم‌تر از طبیعی داشته‌اند و مادرانی که قبل از بارداری اضافه وزن داشته‌اند،‌ به ترتیب باید بیشتر و کم‌تر از این حد وزن اضافه کنند تا خطری متوجه کودک نباشد.

اضافه وزن در اکثر مادران بین 11250 تا 15750 گرم می باشد اگر قبل از حاملگی وزن نرمال داشته اید.

*در سه ماهه اول 1350 تا 1800 گرم
*سه ماهه دوم 2250 گرم در هفته 5400 تا 6300 گرم در کل سه ماهه
*در ماه 7 و 8 450 گرم در هفته
*در ماه 9 450 تا 900 گرم در هفته

اگر قبل از حاملگی وزن زیر نرمال داشته باشید:

*در حاملگی اضافه وزن نرمال 12600 تا 18000 گرم است
*2250 تا 2700 گرم در سه ماهه اول
*در 6 ماه آینده بسته به وزن قبل از حاملگی 450 تا 900 گرم در هفته.

اگر قبل از حاملگی اضافه وزن داشته باشید:

*اضافه وزن ایده آل در حاملگی 6750 تا 11250 گرم است
* 450 تا 900 گرم در سه ماهه اول
*کمتر از 450 گرم در 6 ماه آینده

- کسانی که حاملگی دو قلو دارند: اضافه وزن 15750 تا 20250 گرم است.

- تنها 2250 تا 3600 گرم از اضافه وزن حاملگی بعلت تجمع چربی است . این ذخیره چربی انرژی اضافی برای دوران بارداری و شیر دهی را فراهم می کند.

- شیر دهی به از دست دادن این اضافه وزن کمک می کند.

- بقیه اضافه وزن حاملگی مربوط به جنین, جفت, مایع آمنیوتیک وخون می باشد.


کنترل وزن در دوران بارداری

در گذشته نه چندان دور، حانمهای باردار در هر ویزیت مراقبتهای دوران بارداری باید وزن کشی می شدند. این موضوع بسیاری از خانمها را دلخور می کرد و با توجه به اینکه در بسیاری از موارد پزشک یا ماما از وزن پیش از حاملگی خانم حامله آگاهی نداشتند، نمی توانستند در مورد سلامت و افزایش وزن مورد انتظار وی نظر قطعی داشته باشند. امروزه توصیه می شود که در اولین قرار ملاقات (و حتی قبل از آن) اندازه گیری وزن انجام شود و با محاسبه BMI افزایش وزن مطلوب در دوران بارداری محاسبه شود.

اندازه گیری هفتگی وزن به شما کمک خواهد کرد که کنترل بیشتری بر اضافه وزنتان داشته باشید و ممکن است در برخی مواقع لازم باشد قبل از اینکه میزان افزایش وزن از کنترل شما خارج شود، مقدار یا نوع خوراک خود را تعدیل کنید.


افزایش وزن بیش از حد

بعضی از دردها و ناراحتی های دوران بارداری با افزایش وزن ارتباط دارند. کمر درد و احساس زمختی و بیقوارگی از موارد شایع این عوارض هستند. البته باید شکرگزار باشیم که مرکز حفظ تعادل به هر حال با این افزایش وزن سریع تطابق کرده و مرکز ثقل بدن ما را مجددا تنظیم می کند.

بسیاری از خانمها از تورم پاها و بخصوص در قسمت مچ و قوزک پا شکایت دارند، البته این تورم ناشی از افزایش مقدار خون و آب بین بافتهای بدن است و بطور طبیعی در طول بارداری رخ می دهد و با افزایش وزن ناشی از چاق شدن در حاملگی تفاوت دارد.

نکته بسیار مهم: در صورت مشاهده تورم ناگهانی در دستها و صورت بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید، ممکن است دچار یکی از عوارض خطرناک دوران بارداری به نام پره اکلامپسی شده باشید.


از بین بردن اضافه وزن بارداری بعد از زایمان

قبل از هر چیز، داشتن یک رژیم غذایی سالم در طول حاملگی بسیار کمک کننده خواهد بود، بعلاوه می توانید انواعی از فعالیتهای ورزشی مناسب در دوران بارداری را با نظر پزشک معالجتان انجام دهید.

بخش عمده ای از اضافه وزن بارداری شما همچنانکه پیشتر ذکر شد، پس از زایمان از بین می رود.

معمولا بیشتر مادران از در طول 6 هفته پس از زایمان کاهش وزن قابل ملاحظه ای پیدا می کنند. بعد از زایمان نیز همان تغذیه سالم را ادامه دهید با این تفاوت که بهتر است با یک متخصص تغذیه نیز مشورت کنید تا بخصوص در صورت شیردهی رژیم مشخصی را برای شما در نظر بگیرد. به این ترتیب مقادیر زیادی از اضافه وزن دوران بارداری را در مذت زمان مناسب از دست خواهید داد.

با این حال نباید انتظار داشته باشید که اضافه وزنی که طی 9 ماه ایجاد شده بسرعت کاهش یابد، گاهی به همان مدت زمان یا بیشتر نیاز دارید تا به وزن اولیه خود باز گردید.

 


تعداد بازدید : 427