معاینات لازم در سه ماه سوم بارداری

معاینات لازم در سه ماه سوم بارداری
معاینات لازم در سه ماه سوم بارداری

در این ملاقات ها متناسب با سن بارداری ،مراقبت های زیر از خانم باردار به عمل می آید :

*تشکیل پرونده و معاینه کامل خانم باردار از جمله معاینه قلب و ریه
*اندازه گیری و کنترل منظم وزن و فشار خون
*اندازه گیری ارتفاع رحم و تعیین میزان رشد جنین
*تعیین وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم در هفته های آخر بارداری
*بررسی وجود علائم خطر در مادر
*گوش دادن به صدای قلب جنین
*انجام آزمایشهای مورد نیاز در بارداری
*معاینه دهان و دندان و سایر معاینات مورد نیاز
*تزریق واکسن کزاز ودیفتری با در نظر گرفتن سابقه واکسیناسیون مادر
*آموزش نکات بهداشتی در مورد تغذیه،استراحت،بهداشت فردی،علائم خطر و...

معاینات لگن:

معاينه لگني به پزشک کمک مي‌کند يافته‌هاي باارزش زيادي را متوجه شود. به عنوان نمونه با معاينه لگني اواخر بارداري، پيشرفت بارداري‌تان را ارزيابي مي‌کند. يکي از اولين مواردي که پزشک به آن دقت خواهد کرد، آن است که آيا نشت مايع آمنيوتيکي وجود دارد يا خير....

به همين دليل است که اگر يک خانم باردار در يکي، دو ماه آخر بارداري‌اش حس مي‌کند دچار نشت مايع آمنيوتيکي است حتما بايد اين موضوع را با پزشک در ميان بگذارد.

از آنجا که حتي طي هفته‌هاي آخر بارداري هم رشد و افزايش وزن جنين شما ادامه دارد و معمولا در هفته‌هاي 35 يا 36 سر جنين وارد لگن مي‌شود، معاينه لگني مي‌تواند موقعيت جنين را مشخص کند.

در معاينه لگن پزشک متوجه مي‌شود که آيا سر جنين وارد لگن شده يا ابتدا باسن و پاهاي او وارد لگن شده‌اند (در 3 درصد تمام موارد تظاهر بريچ وجود دارد که اگر به همين وضع بماند و جنين نچرخد انجام سزارين ضروري مي‌شود). در معاينه لگني حتي به شکل استخوان‌هاي لگن شما توجه مي‌کنيم.

زيرا مجراي زايماني، لوله‌اي است که از ميان کمربند لگني عبور مي‌کند و پس از گذشتن از استخوان‌هاي لگن به واژن ختم مي‌شود.

گاهي سر جنين از کمربند لگني عبور نمي‌کند و بايد سزارين صورت گيرد. در معاينه، حتي دهانه رحم بررسي مي‌شود چون اتساع دهانه رحم (ميزان باز شدن آن) نيز حائز اهميت است و طي زايمان معمولا دهانه رحم نرم‌تر و نازک‌تر مي‌شود و ما نياز داريم قبل از شروع فرآيند زايمان دهانه رحم را از نظر نرمي يا سفتي و ميزان نازک‌شدگي معاينه کنيم.

پيش از آغاز زايمان، دهانه رحم ضخيم و افاسمان آن صفر درصد است. زماني که وارد مرحله فعال زايمان مي‌شويد، دهانه رحم نازک مي‌شود و ضخامت آن به نصف مي‌رسد (افاسمان 50 درصد) و بلافاصله قبل از تولد افاسمان دهانه رحم صددرصد است.

(در اين حالت دهانه رحم کاملا باز مي‌شود و به 10 سانتي‌متر مي‌رسد) موقعيت جنين يعني مقداري که عضو تظاهرکننده وارد مجراي زايماني شده براي ما در معاينه لگني تعيين مي‌شود.

گاهي اوقات گمان مي‌کنيد اصطلاحات پزشکي که در آخرين معاينه لگني بيان مي‌شود بي‌معناست اما اگر به آنچه پزشک به ماما يا دستيارانش مي‌گويد اهميت دهيد موقع مراجعه به بيمارستان مي‌توانيد اطلاعات آخرين معاينه‌تان را مطرح کنيد.

مثلا اگر مي‌گويند وضعيت شما 2 سانتي‌متر، 50 درصد و موقعيت 2-v است. يعني دهانه رحم 2 سانتي‌متر باز شده و ضخامت آن نصف شده و بخش تظاهرکننده بدن جنين (سر، پا يا باسن او که وارد لگن شده) در موقعيت 2- قرار دارد.


تعداد بازدید : 674