معاینات لازم در سه ماه دوم بارداری

معاینات لازم در سه ماه دوم بارداری
معاینات لازم در سه ماه دوم بارداری

به احتمال زیاد در سه ماهه دوم، پزشک خود را هر چهار هفته یک بار ملاقات خواهید کرد.

در هر جلسه معاینه، پزشک شما ابتدا وزن، فشار خون، ادرار شما و ضربان قلب جنین را کنترل می کند. شاید مایل به باشید سوالاتی در مورد حرکت جنین، انواع زایمان، اضافه وزن خود و هرگونه علائم غیر عادی یا ناراحتی هایی که ممکن است داشته باشید، مطرح کنید.

پزشک شما به طور عادی یک سری آزمایش در طول سه ماهه دوم انجام می دهد تا شما را از نظر احتمال وجود خطر عوارضی مانند دیابت، کم خونی، یا نقایص مادرزادی بررسی کند. ممکن است یک سونوگرافی هم انجام دهید. بدین ترتیب پزشک شما می تواند موارد را ببیند. مثلاً اینکه آیا دوقلو دارید، آیا بچه به طور طبیعی رشد می کند و آیا به مقدار زیاد مایع آمنیوتیک دارید یا نه.


معاینات زنانه موارد زیر را بررسی میکنن:

دهانه رحم در طول خود طبیعی و کاملاً بسته باقی مانده باشد.

رحم به شکلی طبیعی رشد کرده باشد. برای این کار ارتفاع آن را اندازه می گیرند و با ارقام استاندارد مقایسه می کنند. البته متذکر می شویم که اندازه گیری ارتفاع رحم به معنای انازه گیری قد جنین نیست. چنین کاری غیر ممکن است، زیرا کودک بر روی خود خم شده است. بنابراین بیشتر، حجم رحم (به عبارت دیگر فضایی که کودک اشغال می کند) را اندازه می گیرد. اندازه گیری این امکان را می دهد، تا تشخیص داده شود آیا رشد رحم مطابق با سن بارداری است یا نه.

صدای قلب کودک به خوبی شنیده شود. این کر را با گوشی معمولی یا یک دستگاه مخصوص استتوسکوپ (مافوق صوت) که به وسیله آن خود شما نیز می توانید صدای ضربان قلب کودکتان را بشنوید انجام می دهند.

هدف این معاینه عمومی اساساً مراقبت از فشار خون شریانی و وزن و ادرار می باشد.

اگر پزشک ضروری بداند، در ماه ششم یک رادیوگرافی از وریدها انجام می گیرد که برای کودک بدون خطر خواهد بود.

 


تعداد بازدید : 421