مدت زمان خونریزی بعد از زایمان

مدت زمان خونریزی بعد از زایمان
مدت زمان خونریزی بعد از زایمان

خونریزی بعد از زایمان چیست؟

خونریزی بعد از زایمان یک امر طبیعی است. ترشحات بعد از زایمان (نفاس یا lochia) سبب خروج خون باقیمانده، موکوس، و بافت جفت از رحم می شود. منبع این ترشحات محل اتصال جفت به دیوراه رحم است و ممکن است با حجم زیاد و ناگهانی بیرون آید و یا جریانی آهسته مثل خون قاعدگی داشته باشد.بعد از کم شدن خونریزی اولیه ، ترشحات خارج شده از قرمز روشن به صورتی و تدریجا به زرد تغییر رنگ میدهد.

 

مدت زمان خونریزی بعد از زایمان

خونریزی بعد از زایمان ممکن است 2 تا 3 هفته و یا تا 6 هفته ادامه پیدا کند. میزان ترشحات بسیار تدریجی کم می شود. ترشحات قرمز رنگ نباید بیش از 2 هفته باقی بمانند

ترشحات بعد از زایمان چیست ؟

  لوشیا یا ترشحات بعد از زایمان ، مجموعه ای است از بافت داخل رحم و آندومتر است. بعد از چند روز میزان خون ریزی کمتر می شود و تقریبا به رنگ سفید درمی آیند؛ یعنی بیشتر حاوی گلبول سفید است و به آن اصطلاحا لوشیا آلبا یا ترشحات سفید می گویند. بین این 2 ترشح نیز حد وسطی وجود دارد که به آن لوشیا سروزا می گویند.

مدت زمان جمع شدن رحم بعد از زایمان

3 تا 4 هفته تول میکشد تا رحم بعد از زایمان جمع شود. بعد 10 روز پس از زایمان که خون ریزی ها کم شد ، آندومتر در هفته دوم و سوم شروع به ترمیم میکند،البته محملی که جفت چسبیده بوده کمی دیرتر ترمیم میشود.

البته پولیپ محل جفت نیز از جمله ناراحتی هایی است که علامت آن خون ریزی های دیررس زایمان است.

 

اقدامت در زمان خونریزی پس از زایمان

نوار بهداشتی به اندازه کافی داشته باشید، دو یا سه بسته ۱۲ تایی از آن باید در دسترس باشد، در حدود شش هفته اول بعد از تولد نوزاد از نوارهای پنبه ای استفاده نکنید چرا که می تواند باعث ورود باکتری ها به رحم تازه بهبود یافته شده و در نتیجه ایجاد عفونت رحم شود.

در ابتدا هر ساعت یا هر ۲ ساعت نوار بهداشتی را عوض کنید اما در روزها و هفته های بعد این زمان به هر ۳ تا ۴ ساعت تغییر می یابد. همیشه قبل و بعد از عوض کردن نوار بهداشتی دست های تان را خوب بشوئید.

حداقل روزی یکبار حمام کنید یا دوش بگیرید و نوار بهداشتی تان را مرتبا تعویض کنید.

چه زمانی باید به پزشک تان مراجعه کنید

  • بوی نامطبوعی خونریزی بعد از زایمان
  • تب و لرز و  بی حال بودن
  • خونریزی بعد از هفته اول همچنان شدید و به رنگ قرمز روشن باشد
  • ناحیه پایینی یک سمت یا هر دو سمت شکمتان احساس دردناکی در لمس داشته باشد.

 

 


تعداد بازدید : 441