علت ناباروری در زمان و مردان

علت ناباروری در زمان و مردان

آیا مشکلات ناباروری شایع است؟
بسیاری از زوج ها فکر می کنند باردار شدن بسیار ساده است و انتظار دارند به محض آغاز تلاش برای باردار شدن، زن بلافاصله باردار شود. معمولا این دسته از افراد با مواجه شدن با تلاش های ناموفق خود، متعجب و نگران خواهند شد.

احتمال بارداری در هر چرخه از قاعدگی (هر یک ماه) محاسبه شده و برای یک زوج بارور به طور متوسط 25 درصد است. با این حال ممکن است مدت زمانی طولانی لازم باشد تا یک زوج طبیعی و سالم، باردار شوند.

از هر 10 زن که برای باردار شدن تلاش می کنند، 8 نفر در کمتر از یک سال باردار می شوند. زنانی که بدون کمک های پزشکی اقدام به بارداری می کنند معمولا در کمتر از 2 سال تلاش، باردار می شوند.

در مجموع تقریبا 15 درصد از زوجها برای باردار شدن نیازمند کمک های پزشکی و مشاوره می شوند. نوع کمک و زمان مراجعه به پزشک برای این افراد بسته به شرایط آنها بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال اگر زوجین بالای 35 سال سن داشته یا اینکه علائم نگران کننده ای مانند قاعدگی نامنظم داشته باشند، زوج باید بعد از 6 ماه تلاش ناموفق حتما به پزشک مراجعه کنند.

 

در یک عمل لقاح طبیعی چه اتفاقی می افتد؟
تخمک گذاری یک فرایند پیچیده است که در نهایت منجر به آزاد شدن یک تخمک از تخمدان می شود. در صورتی که یک تخمک به وسیله یک اسپرم بارور شده و در بافت سطحی رحم کاشته شود، یک حاملگی طبیعی آغاز می شود.

تعداد تخمک های موجود در بدن یک زن از همان زمان تولد مشخص بوده و در همان سالهای اولیه زندگی، زنان شروع به از دست دادن تخمک می کنند.

چرخه قاعدگی یک زن با یک سیگنال هورمونی که از هیپوفیز ارسال می شود، شروع می شود. این هورمون باعث ترشح هورمون محرک فولیکول (FSH) می شود و تخمدان را تحریک می کند. FSH باعث تحریک تقریبا 20 فولیکول در سطح تخمدان شده و آنها شروع به رشد می کنند. تخمک ها در داخل فولیکول ها توسعه پیدا می کنند.

هورمون دیگری به نام استروژن وجود دارد که توسط تخمدان ترشح می شود و باعث رشد بیشتر بزرگترین فولیکول می شود. این فرایند باعث می شود که اغلب باروری ها یک قلو باشد.

هورمون دیگری به نام LH توسط هیپوفیز تولید می شود و باعث آزاد شدن تخمک می شود. این مرحله را تخمک گذاری می نامند.

پس از تخمک گذاری هورمونی به نام پروژسترون ترشح می شود و باعث آماده سازی سطح رحم برای دریافت تخمک بارور می شود. اگر چنانچه عمل لقاح صورت بگیرد، در داخل لوله فالوپ انجام می شود و سپس جنین اولیه به طرف رحم حرکت می کند. اگر چنانچه تخمک بارور نباشد و یا رحم پذیرای کاشته شدن جنین در دیواره خود نباشد، سطح پروژسترون پایین آمده و فرد پریود می شود. بعد از این مرحله تمام مراحل بالا دوباره انجام می شود.

و اما مردان در این فرایند وظیفه تولید و انزال اسپرم را بر عهده دارند. برای بارور کردن یک تخمک، مرد باید قادر به تولید تعداد مناسبی از اسپرم های متحرک باشد. تعداد کمی از این اسپرم ها به تخمک می رسند و تنها یک عدد از آنها تخمک را بارور می کند و زن باردار می شود.

در دوران بلوغ، بیضه ها فعال شده و شروع به تولید اسپرم می کنند. از نوجوانی تا حدودا 70 سالگی، یک مرد به طور معمول در هر دقیقه 5000 سلول اسپرم را تولید می کند. مایع منی که حامل اسپرم ها است در واقع شامل 2 درصد اسپرم و 98 درصد مایعی است که توسط غددی در بیضه ها تولید می شود. تولید اسپرم نیز تحت کنترل دو هورمون FSH و LH است.

 

در چه زمانی شانس لقاح موفق و باوری بیشتر است؟
لقاح تنها زمانی رخ می دهد که مقاربت تقریبا در زمان تخمک گذاری انجام شود. تخمک گذاری تنها یک بار در هر دوره قاعدگی رخ می دهد. این قضیه به این معنی است که در هر چرخه قاعدگی تنها چند روز زمان برای بارداری وجود دارد. البته به یاد داشته باشید که اسپرم سالم حدود 48 تا 72 ساعت در بدن زن باقی می مانند و تخمک ها نیز برای 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن می توانند زنده بمانند.

در واقع باروری عبارت است از ملاقات اسپرم و تخمک بعد از تخمک گذاری. تخمک گذاری تقریبا 14 روز قبل از شروع یک دوره قاعدگی رخ می دهد. اگر چرخه زنان منظم باشد امکان پیش بینی زمان تخمک گذاری ساده است اما اگر این دوره نامنظم باشد امکان پیش بینی بسیار دشوار می شود.

 

باروری به چه چیزهایی بستگی دارد؟
برای تخمک گذاری صحیح، تعادل هورمونی باید وجود داشته باشد. مقاربت باید در زمان مناسب انجام شود. باید تعداد کافی اسپرم سالم و متحرک وجود داشته باشند که بدون هیچ مانعی خود را به تخمک برسانند.

 

بررسی ناباروری
بررسی ناباروری بسته به مشکل زوجین متفاوت است. قبل از بارداری باید نسبت به مصونیت از ابتلا به سرخجه یک آزمایش خون ساده به عمل آید. همچنین بهتر است برای پیشگیری از اسپینا بیفیدا در نوزاد، مادر به صورت روزانه اسید فولیک مصرف کند.

 

آزمایش های برای پیش بینی زمان تخمک گذاری
تخمک گذاری به مقدار کمی دمای بدن را افزایش می دهد به طوری که قبلا بسیاری از زنان برای تعیین زمان تخمک گذاری هر روز صبح دمای بدن خود را اندازه گرفته و ثبت می کردند. همچنین ممکن است یک آزمایش نمونه ادرار برای پیدا کردن سطح هورمون LH لازم باشد. کیت های پیش بینی کننده زمان تخمک گذاری (قابل تهیه از داروخانه ها) نیز می توانند به شما کمک کنند. در حال حاضر آزمایش ادرار بسیار بیشتر از اندازه گیری دمای بدن به صورت روزانه توصیه می شود اما با توجه به گران بودن آزمایش ادرار ممکن است پزشک برایتان آزمایش اندازه گیری دما را توصیه کند.

آنالیز مایع منی

این آزمایش شامل تعیین تعداد اسپرم های موجود در هر میلی متر مایع منی، درصد اسپرم های شناور و متحرک و درصد اسپرم های غیر طبیعی است. از آنجا که نتیجه این آزمایش در نمونه های مختلف یک فرد ممکن است نتایج مختلفی را نشان دهد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که این آزمایش را چندین بار انجام دهید.

اندازه گیری هورمون ها

آزمایش لوله فالوپ برای اطمینان از عدم مسدود بودن و یا داشتن هر گونه اختلال احتمالی دیگر
هورمون هایی مانند LH، FSH، استروژن و پروژسترون در فرایند تخمک گذاری دخیل هستند. پرولاکتین نیز برای تشخیص مشکلات غده تیروئید مورد آزمایش قرار می گیرد. برای بررسی تخمک گذاری، تعیین سطح پروژسترون می تواند به پزشک کمک کند.

Hysterosalpingography

این مورد یک آزمایش اشعه ایکس از رحم و لوله فالوپ است و باید بعد از تزریق ماده حاجب به رحم انجام شود. این آزمایش معمولا نیازی به بیهوشی عمومی ندارد اما ممکن است بیمار مقداری احساس ناراحتی داشته باشد.
لاپاروسکوپی و آزمایش به کمک ماده حاجب

این آزمایش در بیمارستان و تحت عمل جراحی انجام می شود. در این روش، از طریق یک برش کوچک و به کمک یک لوله باریک و با کمک گرفتن از ماده حاجب، رحم، لوله ها و تخمدان ها بررسی می شوند و نسبت به سلامت یا وجود اختلال در آنها اطمینان حاصل می کنند.

 

درمان ناباروری چگونه است؟
در برخی از بیماران ممکن است پزشک تشخیص دهد تجویز قرص برای تنظیم سطح طبیعی استروژن می تواند به بیمار کمک کند.

در زنانی که مشکل تخمک گذاری دارند و روش دارویی برای آنها مناسب نیست و یا نسبت به آن پاسخ مناسبی نداده اند از روش گنادوتروپین استفاده می شود. این روش در زن و شوهر هایی که علت ناباروری آنها مشخص نیست نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان موفقیت این روش به علت مشکل زوجین بستگی دارد اما به طور کلی در هر چرخه در حدود 20 درصد است. در این روش به میزان 0.5 درصد ممکن است تحریک تخمک گذاری بیش از حد انجام شود. همچنین در این روش احتمال دو قلو و یا چند قلو زایی به میزان 20 تا 25 درصد افزایش می یابد.

روش لقاح آزمایشگاهی یا (IVF) نیز وجود دارد که در آن عمل لقاح در بیرون از بدن انجام می شود. در این روش تخمک از بدن زن خارج شده و با اسپرم تماس داده می شود. سپس برای چند روز این تخمک را نگه داری می کنند تا نسبت به بارور شدن آن اطمینان حاصل کنند و پس از حصول اطمینان آن را در رحم مادر کاشت می کنند. احتمال موفقیت این روش متفاوت بوده و حدودا 20 تا 30 درصد می باشد. برای افزایش احتمال باروری معمولا دو تخمک بارور شده و به رحم بازگردانده می شود که همین قضیه احتمال دو قلوزایی را افزایش می دهد.

این روش درمانی، ممکن است در تمام شهر ها در دسترس نباشد و ممکن است در مراکز خصوصی هزینه ی بالایی داشته باشد.

تزریق اسپرم به داخل تخمک (ICSI) یک روش درمانی برای مردان نابارور است. این روش بسیار شبیه روش لقاح آزمایشگاهی می باشد با این تفاوت که یک عدد اسپرم به یک عدد تخمک تزریق می شود. میزان موفقیت این روش نیز به اندازه IVF است.

در این روش اسپرم از طریق استمناء به دست می آید. در برخی از موارد ممکن است اسپرم به طور مستقیم از بیضه ها گرفته شود.

 

روش هایی دیگر برای درمان ناباروری
اگر مرد به طور کامل اسپرم نداشته باشد و یا اسپرم های بسیار کمی داشته باشد ممکن است از اسپرم های اهدایی استفاده شود که در این روش اسپرم در زمان تخمک گذاری به داخل رحم تزریق می شود.
اگر زن با یائسگی زود هنگام مواجه شود و یا روش IVF برای وی جواب ندهد ممکن است پزشک از تخمک های اهدایی استفاده کند. تخمک در شرایط خاصی از اهداکننده دریافت می شود و سپس با اسپرم های شریک جنسی زن نابارور تلقیح شده و در رحم زن نابارور کاشت می شود.

 

چند نکته به عنوان نتیجه گیری
در حدود 9 درصد از زوجین با مشکل ناباروری مواجه هستند و تقریبا نیمی از آنها برای درمان ناباروری خود اقدام می کنند.
مهمترین فاکتور موثر در باروری سن مادر است.
شیوه زندگی (چاقی، سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر) می تواند تاثیر بسیار زیادی در باروری زوجین داشته باشد.
ناباروری مردان در حال افزایش است. احتمالا این قضیه با آلودگی محیط زیست در ارتباط است.

 

چه زمانی باید برای بررسی و درمان ناباروری اقدام کرد؟
بر طبق تعاریف “عدم موفقیت در باروری بعد از مقاربت جنسی منظم به مدت دو سال در افرادی که هیچگونه مشکل شناخته شده ای ندارند و به مدت 1 سال برای بیماران”، مراجعه به پزشک و بررسی و درمان ناباروری را الزامی می کند.

اگر زن سابقه قاعدگی نامنظم، بیماری های التهابی لگن و یا آپاندیسیتی که منجر به پریتونیت شده باشد و یا اینکه مرد به ورم بیضه یا کریپتورکیدیسم مبتلا باشد، مراجعه به پزشک باید زودتر انجام شود.


تعداد بازدید : 242

زایمان و بارداری
زایمان بی درد با هیپنوتیزم
پیشگیری از مشکلات ارثی کم شنوایی در جنین
توضیح کلی سطح مایع آمنیوتیک
باید و نبایدهای حمام کردن در دوران بارداری
اگزما در بارداری چگونه درمان میشود؟
کاهش نفخ شکم در دوران بارداری
قبل از بارداری میبایست به چه مواردی توجه کرد
بازگرداندن اندام بعد از زایمان
آبله مرغان برای زنان باردار چه خطراتی دارد
ناخوشی صبحگاهی زنان حامله
فواید قرص ضد بارداری غیر از کنترل حاملگی
مصرف غذاهای تند برای زنان در دوران شیردهی
مسمومیت حاملگی چیست و چه علائمی دارد
چگونه فرزندمان دختر شود؟
خون دماغ شدن در بارداری چه علت هایی دارد
گیاهانی که زایمان را راحتر میکنند
آیا اسپری بی حسی دندان در زمان حاملگی مضر است؟
علائم جدی و خطرناک دوران بارداری
عوارض خوردن چیپس و پفک در دوران حاملگی
در دوران بارداری در انتظار چه تغییراتی باشیم ؟
روش هایی برای جلوگیری از بارداری
آیا در دوران قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد؟
چرا در بارداری نفخ می کنیدو راه درمان آن
بهترین زمان برای بارداری در دهه سوم زندگی
سردرد پس از زایمان چه دلایلی دارد
تاثیرات هوای آلوده بر سلامت مادران باردار
سقط جنین های مکرر با چه عواملی پدید می آیند
در دوران بارداری حتما ورزش کنید
نحوه مصرف قرص های پیشگیری از بارداری
مواردی که زنان باردار میبایست از آن اجتناب نمایند
بهترین نوشیدنی برای زنان باردار آب است
علایم حاملگی و نشانه های اولیه بارداری
استفاده از غذا برای القای زایمان طبیعی
دلایل تنگی نفس در دوران بارداری
درمان کم خونی در دوران بارداری
چه کنیم تا فرزند دوقلو داشته باشیم
زمان تست بارداری بعد از رابطه جنسی
آیا ورزش ، زایمان را آسان می‌کند؟
آیا در دوران بارداری قاعدگی ممکن است؟
دلایل های ناباروری در زنان چیست؟
سقط جنین تا چه حد ایمن است؟
نکاتی درباره آمادگی پیش از بارداری
مزایا و معایب بستن لوله های رحم
تميز كردن و شستشوی دندان ها در دوران بارداری
راه درمان ترک های پوستی بعد از زایمان
همه چیز درباره زایمان طبیعی و سزارین
آنچه را که باید درباره عمل سزارین بدانید
توصیه هایی برای خانم های باردار در مسافرت
اهمیت مراقبت های پس از سزارین
هنگام قاعدگی در زمان شیردهی چه باید کرد
رفلکس معده در دوران بارداری را چگونه درمان کنیم
يادگاري‌هاي بارداري بر بدن زنان
ماده غذایی که به افزایش باروری زنان کمک میکند
مزایا و عوارض مصرف قرص ال دی
کاهش آکنه در دوران بارداری
ناباروری چیست و علائم آن کدام است؟
لباس های بارداری باید چه ویژگی هایی داشته باشد
پیشگیری از اختلال های روانی در بارداری
علایم عفونت قارچی واژن در دوران بارداری
عامل سقط جنین در خانم های جوان
راه های درمان درد پا در دوران بارداری
خوردن این غذاها در دوران بارداری ممنوع
داشتن موهای شاداب و زیبا در دوران بارداری
علل و علائم بیاری تهوع در بارداری
نکاتی درباره حرکت جنین در شکم مادر
نکاتی درباره خرید شلوار بارداری
چه علائمی را باید در دوران حاملگی جدی بگیریم
چه زمانی عمل سزارین الزامی میشود؟
روش های زایمان را بشناسید
در دوران بارداری چه تغییراتی در ظاهر بوجود می آید
از چه سنی احتمال بارداری در زنان کاهش می یابد
استراحت مطلب در زمان بارداری به چه معناست
علائم ها و تشخیص جنسیت بچه
راهنمای کاهش ویار در دوران حاملگی
چرا نفس کشیدن در طول زایمان طبیعی مهم است؟
آزمایش غربالگری برای چه کسانی است؟
آیا بعد از زایمان باید ورزش کرد
عوامل ایجاد کشیدگی و ترک پوستی در زنان باردار
نکاتی برای زنانی که تازه مادر شدند
پیشگیری از ابتلا به کم‌خونی در دوران بارداری
مواد غذایی که در دوران باردای باید مصرف کرد
زایمان راحت با خوردن این گیاهان دارویی
رابطه فقر آهن در بارداری با خطر کم خونی در نوزاد
عوامل موثر در بروز افسردگی دوران بارداری
دلایل کمردرد در دوران بارداری
رابطه طعم شیر مادر با میوه ها
نوشیدنی های مفید در زمان بارداری
تغییرات پوستی زنان در دوران بارداری
خطرات رانندگی در دوران بارداری
علائم دردهای واقعی زایمان
مقدار مجاز اضافه وزن در بارداری
بارداری در روزهای گرم تابستان
ضرر های کمبود ید بر روی جنین
نوزاد شما هنگام تولد چه احساسی دارد؟
آغوش درمانی مادر برای نوزاد نارس
نکاتی که نباید در دوران بارداری انجام دهید
در دوران بارداری چگونه خواب راحت راشته باشید
آیا با میوه و سبزیجات میشود جنسیت بچه را مشخص کرد؟
دلایل پرخاشگر شدن بعضی از خانم های باردار
درمان خونریزی بینی در بارداری
اطلاعاتی درباره هفته ی اول تا هشتم بارداری
نقش مهم مواد غذایی برای زنان باردار
عناصر مهم و موثر در سلامت مو در دوران بارداری
چه ویتامین هایی در شیر مادر وجود دارد
مقدار وزن اضافه در دوران بارداری چقدر میباشد؟
نشانه های بارداری پوچ
مواد غذایی که قدرت باروری در مردان افزاش میدهد
در دوران بارداری مو رنگ نکنید
آزمایشات تیروئید برای زنان قبل از بارداری
مصرف قرص آهن در دوران بارداری چه ضرورتی دارد؟
چرا باید آزمایش های قبل ازدواج را انجام دهیم؟
مراقبت های پس از سزارین
علائم بارداری در روزهای اول چیست ؟
صرح حاملگی چیست و تاثیرات در روند بارداری
تاریخ زایمان خود را با این فرمول محاسبه کنید
کدام زنان شاغل باردار در معرض خطرند؟
تغییرات بدن خانم ها بعد از زایمان
نشانه‌های تنبلی تخمدان و درمان آن چیست؟
آزمایش‌های پره ناتال چیست؟
عوامل ترس و نگرانی زنان باردار؟
نکاتی برای اوایل تولد نوزاد
تغییر تغذیه برای درمان دیابت بارداری
احتمال بارداری بعد از وازکتومی وجود دارد؟
درمان واریس در دوران بارداری
نکته های جالب در افزایش شیر مادر
آیا جگر برای زنان باردار مفید است؟
درمان ویار با طب سوزنی و فشاری
کدام اشعه ها در دوران بارداری خطرناکند؟
تشخیص صدا توسط جنین
مردان در دوران بارداری زنان چگونه باید رفتار کنند
ترس و بهانه برای نداشتن فرزند دوم
خونریزی بعد از زایمان چه مدت طول می كشد؟
بهترین زمان برای بارداری دوم چقدر است؟
تغییرات رحم بعد از تولد نوزاد
کشیدن قلیان در بارداری بسیار خطرناک است
خواص داروی گُل قند در درمان ویار
بهترین راه برای پیشگیری از زایمان زودرس
روش هایی برای تناسب اندام پس از بارداری
خوردن شکلات در زمان بارداری
پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟
آزمایشات پزشکی سه ماهه دوم بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه سوم بارداری
ورزش برای دوران سه ماه اول بارداری
ورزش برای دوران سه ماه دوم بارداری
معاینات لازم در سه ماه سوم بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه اول بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه دوم بارداری
چالش بیماری ام اس در دوران بارداری
تغذیه های توصیه شده در سه ماهه سوم بارداری
معاینات لازم در سه ماه اول بارداری
معاینات لازم در سه ماه دوم بارداری
تغییراتی که در سه ماهه سوم بارداری رخ میدهد
تغذیه های توصیه شده سه ماه اول بارداری
تغذیه های توصیه شده سه ماه دوم بارداری
تغییراتی که در سه ماهه اول بارداری رخ میدهد
تغییراتی که در سه ماهه دوم بارداری رخ میدهد
علت لرزیدن جنین در شکم مادر چیست؟
روشهای برای تشخیص تست حاملگی در خانه
روش های پیشگیری و درمان افتادگی رحم
چه مشکلاتی مانع مسافرت در بارداری میشود
زایمان طبیعی و نکاتی که باید درباره آن بدانید
افسردگی بعد زایمان چیست و چه علائمی دارد؟
خواص انار برای مادران باردار چیست؟
علت های باردار نشدن در خانم ها
آزمایش تیروئید در دوران بارداری
منافع زایمان در آب برای مادر
فشار خون بارداری چیست؟راه درمان آن
تست های بیوشیمی در بارداری
خطر مبتلا به دیابت در بارداری
عفونت HPV در دوران حاملگی
اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟
بیماری های کبد در دوران بارداری
تفاوت علائم بارداری و علائم قاعدگی
ورزش شنا در بارداری چه فوایدی دارد؟
تاثیر در جنسیت جنین
شرایط ویژه بارداری اول نسبت به بارداری های بعدی
چگونه خارش شکم در دوران بارداری را درمان کنیم
راه درمان تهوع صبحگاهی در بارداری
علائم مسمومیت حاملگی چیست؟
حاملگی خارج رحم چیست و چه علائمی دارد
رژیم غذایی مناسب برای دوران شیردهی
درمان و پیشگیری واریس در دوران بارداری
آیا در دوران بارداری گیاهخواری می توان کرد؟
افسردگی دوران بارداری و روش های درمان آن
برای کاهش درد زایمان چه باید کرد؟
پرفشاری خون ناشی از بار باردای یا مسمومیت بارداری
دلایل جدا شدن جفت قبل از زایمان
کمردرد در بارداری را چگونه درمان کنیم؟
چه زمانی کیسه آب در بارداری پاره میشود
کم شدن یبوست در دوران بارداری
علائم بارداری در ماه اول
راه های درمان دیابت در دوران بارداری
شروع علائم بارداری
فواید خوردن تخم شربتی در بارداری
در مدت بارداری برنج قهوه ای بخورید
علت و درمان سوزش ادرار بعد از زایمان طبیعی
مدت زمان خونریزی بعد از زایمان
مهمترین علائم بارداری برای تشخیص سریع
با انواع تست بارداری خانگی آشنا شوید