علائم بارداری در ماه اول

علائم بارداری در ماه اول
علائم بارداری در ماه اول

شما در روزهای معینی هر ما ازسیکلتان میتوانید باردار شوید که حدود 14 روز قبل از شروع سیکل بعدی شما، تخمک گذاری انجام می شود. این زمانی است که تخمک از تخمدان خارج می شود. بعد از تخمک گذاری، تخمک از طریق لوله های رحمی به رحم حمل میشوند و حدود 4 تا 5 روز پس از تخمک گذاری ، تخمک به رحم می رسد. رحم برای لانه گزینی تخمک آماده میشود

در صورتی که یک سلول اسپرم  تخمک را باردار کند شما باردار می شوید.حدود 6 روز در ماه می شود باردار شد. عمر تخمک 1 روز و عمر اسپرم 5 روز است. حدود 5 روز قبل از تخمک گذاری و 1 روز بعد از تخمک گذاری ، شما باروری توانای دارید و در روزهای بعدی، تا چند روز قبل از تخمک گذاری بعدی، این توانایی باروری را ندارید

ممکن است چند هفته اول پس از بارور شدن تخمک اولین نشانه های بارداری مشاهده شود که به چگونگی تشخیص این علایم پرداخته شده است:

  • تأخیر در پریود
  • حساست بافت سینه و ورم پستان
  • تهوع همراه با استفراغ یا بدون استفراغ
  • لکه بینی یا خونریزی
  • افزایش و تکرر ادرار 
  • داشتن حس خستگی شدید
  • بیزاری نسبت به غذاها یا هوس غذایی (ویار)
  • گرفتگی عضلات
  • نوسانات خلق وخو 

همچنین درجه حرارت بدن بلافاصله هنگامی که هنگام صبح از خواب بیدار می شوید، نیز ممکن است بتواند سرنخ های اولیه بارداری را نشان دهد.

دمای پایه بدن بلافاصله پس از تخمک گذاری افزایش می یابد و تا عادت ماهانۀ بعدی در همان سطح باقی می ماند. اگر شما نمودار دمای پایه بدن خود را به منظور تعیین زمان تخمک گذاری رسم کنید، افزایش ادامه دار آن بیش از دو هفته، ممکن است به این معنی باشد که شما باردار هستید.

اگر روز پریود خود را ثبت نمی کنید، بهتر است سه هفته بعد از آخرین اقدام برای بارداری نسبت به انجام تست خانگی بارداری اقدام کنید.

بعد از اینکه از بارداری خود مطمن شدید باید برای ۹ ماه تحت نظر یک پزشک و متخصص زنان باشید. همچنین نیاز است یک سری موارد را خودتان رعایت کنید.

اگر در این دوران با تایید پزشکتان ورزش کنید هم بدنتان را سالم نگه می دارید و هم از افسردگی بارداری یا افسردگی پس از زایمان تا جای ممکن دور خواهید ماند همچنین با افرادی که دخانیات مصرف می کنند رفت وآمد نداشته باشید،الکل ننوشید، به قدر کافی و مقوی غذا بخورید و مایعات سالم مثل آب و شیر بنوشید.

گاهی طی دوران بارداری عوارضی به وجود می آید که بارداری را در دسته بارداری های پرخطر قرار می دهد. مثل فشار خون بالا، دیابت بارداری، بارداری دو یا چندقلو و ... که اهمیت مراقبت از شما و کودک را دوچندان خواهد کرد.

گفتنی است؛ بارداری معمولا 280 روز یا 40 هفته بطول می انجامد که نطفه در حال رشد انسان در هفته های اول بارداری رویان و پس از این دوره، تا پایان بارداری، جنین نامیده می شود. در زیر در مورد مراحل هفته به هفته بارداری پرداخته شده است.

در سه ماهه اول بارداری از هفته یکم تا هفته سیزدهم بارداری را شامل می شود که آغاز شکل گیری و رشد جنین است.  بعد از لقاح و لانه گزینی و تقسیم سلولی، رویان ایجاد می شود. در این دوران از بارداری، رویان در حقیقت دو لایه سلولی است که منشأ ایجاد تمامی ارگانها و اعضای بدن جنین در طول این نه ماه می باشد. رویان به سرعت رشد پیدا می کند و به جنین تبدیل می شود اندازه جنین در ابتدا تنها به بزرگی یک دانه لوبیا است، جنین کوچک همواره در حال تکان خوردن می باشد. قلب به سرعت می تپد،  روده در حال شکل گیری بوده و قسمت مردانه و یا زنانه جنین به همراه پلکها، دهان و بینی نیز در حال ایجاد می باشند.

تغذیه ماه اول بارداری
بهتر است؛ با پزشک خود صحبت کنید تا مولتی ویتامین مناسب دوران بارداری را به برنامه ی غذایی صبحگاه شما اضافه کند. اگر پیش از بارداری و در هفته های نخست بارداری، هر روز حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک دریافت کنید، مشکلات خاصی که بر مغز، قلب و ستون فقرات نوزادتان اثر می گذارند، رخ نخواهند داد. توجه کنید که مکمل های غذایی دریافتی تان، علاوه بر اسید فولیک، حاوی کلسیم، آهن و ویتامین ب ۱۲ نیز باشد.  

چه چیزهایی در ماه اول بارداری نباید خورد
غذاهایی که باعث انقباض و گرفتگی عضلات می شوند: مانند ( پاپایای خام، آناناس و شیرین بیان) بپرهیزید. این غذاها باعث انقباض و گاهی سقط جنین می شوند.

غذاهای دریایی: غذاهای دریایی حاوی متیل جیوه هستند که به رشد مغز جنین آسیب می رسانند. بنابراین بهتر است در هنگامی که قصد دارید بچه دار شوید از این غذاها دوری کنید.

پنیر نرم: سعی کنید از تمام پنیرهای نرم دوری کنید زیرا با شیر غیر پاستوریزه تهیه شده اند و باعث مسمومیت غذایی می شوند. همچنین این پنیرها دارای گاز هستند.

غذاهای فراوری شده: سعی کنید در ماه اول بارداری از موادغذایی فراوری شده دوری کنید. این مواد غذایی حاوی باکتری هستند. 

هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری ، در روز تخمک گذاری، اسپرم با تخمک ترکیب می شود که به این عمل لقاح می گویند. بارداری زمانی شروع می شود که جنین به وجود آید، تقریبا ۶-۱۲ روز پس از تخمک گذاری و لقاح.

در این هفته باید منتظر بمانید تا علائم بارداری خود را نشان بدهند. تخمک بارورشده پس از چهار روز هورمونی به نام گونادوتروپین کوریونی انسانی تولید می کند که در حدود یک هفته ی دیگر توسط تست های بارداری شناسایی می شود. این هورمون ابتدا در خون شما (آزمایش خون در مراکز درمانی) و سپس در ادرار شما (تست های خانگی) تشخیص داده می شود. 

هفته اول و هفته دوم بارداری، رژیم غذایی شما مانند قبل از بارداری و ابتدای بارداری است. باید پیش از باردار شدن رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

هفته سوم بارداری
در هفته سوم بارداری تخمک تلقیح شده، از طریق لوله های رحم به سمت رحم حرکت می کند. کاشت جنین در رحم به طور متوسط  ۹ روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد

در واقع رژیم غذایی بارداری شما در هفته سوم بارداری آغاز میشود. ساختن جنین مانند دوی ماراتون است و برای بهتر دویدن باید رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

علائم رایج در هفته سوم بارداری

حس بویایی بالا: این یک عارضه جانبی ازافزایش استروژن است، بنابراین اگر شما هرعطر و رایحه کوچکی را در اطراف خود بفهمید، این می تواند یک مرحله اولیه باشد که بدن شما آماده برای رشد یک کودک شده است ، این حالت ممکن است که در چند هفته آینده باعث ناراحتیتان در صبح شود.

فشار شکمی: احساس فشار و یا حتی احساس کرامپ های دوره ای بدون خونریزی، چیزی نیست که در مورد آن هراس داشته باشد . شما ممکن است احساس پیوند جنین، افزایش جریان خون به این منطقه یا حتی ضخیم شدن رحم را احساس کنید.

طعم و مزه فلزی: یک عارضه جانبی از بارداری، طعم فلزی است که ناشی از تغییر هورمونهای بدن است .این عوارض جانبی معمولا در نیمه دوم حس میشوند، اگر چه این می تواند در حال حاضر برای مدت طولانی مدت احساس شود، بنابراین سعی کنید لیموناد و دیگر آبمیوه های مرکبات را امتحان کنید واز آنها کمک بخواهید .

توصیه های هفته سوم بارداری
تقریباً همه زنان باردار می دانند که رنگ کردن موها در دوران بارداری توصیه نمی شود، اما در سه ماه اول این دوره تاکید بیشتری از سوی متخصصان می شود که در این مدت اصلاً به رنگ موهای خود دست نزنند چرا که محققان معتقدند اثرات شیمیایی رنگ کردن مو، موجب سقط جنین می شود. بطور کلی توصیه میشود جز ماه آخر بارداری از رنگ های شیمیایی استفاده نشود.

بد نیست نگاهی به لوازم آرایشی خود بیندازید. لوسیون های حاوی موادی  مانند تیرولئوم ، رتین-A، سالیسییلیک اسید ، رتینول، اکسی بنزون و ویتامینA مصرف نشود، این مواد از طریق پوست جذب شده و رشد نوزاد را مختل میکند.

تغذیه هفته سوم بارداری
ممکن است در این زمانی کمی احساس نفخ کنید. اکثر زنان باردار تا حدود هفته 12 علائمی از خود نشان نمی دهند. قبل از اینکه بخواهید برای دو نفر غذا بخورید، پزشکان توصیه می کنند در سه ماهه اول تا نهایت 2 کیلو می تونید، افزایش وزن داشته باشید. در حقیقت، نباید کار عجیبی انجام دهید، به جز اینکه سعی کنید رژیم سالم و مناسبی داشته باشید و روزانه حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید.

هفته چهارم بارداری
در هفته چهارم بارداری جنین از طریق لوله های فالوپی عبور می کند و وارد رحم می شود و به طور متوسط ۹ روز پس از بارداری در رحم کاشت می شود و در عرض چند روز پس از کاشت، آزمایش حاملگی مثبت خواهد بود. در این هفته کودک شما سخت در تکاپوست تا وضعیت معلق خود را در رحم ثابت کند و به دیواره رحم بچسبد. 

رویان یا جنین ابتدایی در هفته چهارم بارداری تقریباً به اندازۀ یک دانه بلور نمک است که توده ای سلولی به طول یک میلی متر با وزنی در حدود ۰/۱۱ گرم خواهد بود.

برخی از زنان هم خونریزی را تجربه می کنند، اما یادتان باشد به رنگ آن توجه کنید. خونی که از شما دفع می شود نباید قرمز پررنگ یا روشن مثل دوران قاعدگی باشد بلکه باید به رنگ صورتی یا قهوه ای باشد. خونریزی لانه گزینی  معمولاً5 تا 12 روز پس از تخمک گذاری یعنی حدودا روز 22 سیکل، اتفاق خواهد افتاد. درد شما نباید شدید باشد و اگر درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین دارید حتما با پزشک تماس بگیرید.

توصیه های هفته چهارم بارداری
نوشیدن مایعات به میزان کافی، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون را افزایش خواهد داد، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می کند.

علائم حاملگی درهفته چهارم بارداری
دردخفیف، لکه بینی خفیف، تهوع و استفراغ، سفت و دردناک شدن پستان، حساس شدن اندام ها، تغییرات ناگهانی روحی، درد سینه ها
تغذیه هفته چهارم بارداری
خوردن ویتامین های طبیعی را شروع کنید. خوردن ویتامین های A، B، D در دوران بارداری ضروری است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می شود. مقدار روزانه 200 واحد از این ویتامین در بارداری و قبل از آن توصیه می شود که بطور معمول در مواد غذایی موجود است و نباید از این مقدار تجاوز کند.

خوردن جیگر به علت فراوانی ویتامین A ممنوع است چون ویتامین A  به مقدار کافی در مکمل ها و غذاها یافت میشود  و بیشتر از 200 واحد از این ویتامین برای کودک شما ضرر دارد و همچنین جگر به علت اینکه ممکن است داخل آن انگل وجود داشته باشد و در حین پخت این انگل ها به طور کامل از بین نروند، از خوردن آن خودداری کنید. 

 


تعداد بازدید : 488