عفونت HPV در دوران حاملگی

عفونت HPV  در دوران حاملگی
عفونت HPV در دوران حاملگی

سلامت خانم باردار مبتلا به HPV و نوزاد او

خانم ها باردار نیز ممکن است مبتلا به این عفونت ویروسی شوند. معمولاً این عفونت ها مشکلی ایجاد نمی کنند، اما گاهی موجب رشد زگیل های تناسلی در دوره بارداری می شوند. خانم هایی که در مراحل آخر بارداری به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، ممکن است در گلوی نوزادشان نیز زگیل رشد کند و به RRP مبتلا شود که البته بسیار نادر است. در دوران بارداری نیز ممکن است تغییرات سلولی ناشی از بیماری HPV در دهانه رحم رخ دهد.

این تغییرات فقط در غربالگری های منظم دوره ای برای سرطان دهانه رحم قابل کشف است.همه خانم ها، حتی خانم های باردار، باید این غربالگری های دوره ای را انجام دهند.

آزمایش های HPV برای کمک به غربالگری سرطان دهانه رحم در خانم های 30 ساله و بالاتر وجود دارد. این آزمایش ها برای غربال آقایان، نوجوانان و یا خانم های زیر 30 سال توصیه نمی شود. هیچ تست عمومی برای کنترل وضعیت کلی HPV در خانم ها و آقایان وجود ندارد. همچنین هیچ آزمایش تأییدشده ای برای یافتن این ویروس در دهان و گلو نیز وجود ندارد.

 

چند نکته در ارتباط با عفونت HPV  در بارداری

تعداد و اندازه زگیل ها بطور شایع در دوران بارداری (بدلیل افت سیستم ایمنی و تغییرات فیزیولوژیک بدن) افزایش می یابد.

*رشد ضایعات پرینه و پیشرفت برخی از ضایعات به طرف نئوپلاسم سرویکس در بارداری دیده شده است. پر شدن واژن از ضایعات مانع از زایمان طبیعی می شود.

*بهبودی ضایعات در حاملگی به کندی ولی پس از زایمان به سرعت بهبود می یابد یا پسرفت می کند. لذا درمان در حاملگی ضرورت ندارد.

*پاپیلوماتوز تنفسی راجعه با شروع در دوران کودکی نوعی نئوپلاسم خوش خیم و نادر حنجره است که صدا را خشن و دیسترس تنفسی در کودک ایجاد می کند و علت آن اغلب انواع 6 و 11 ویروس می باشد.

*انتقال ناشی از آلودگی مادر به کودک 50 درصد و در مطالعه ای در دانمارک 7 مورد در 1000 زن آلوده گزارش شده است. پارگی کیسه آمنیون دو برابر احتمال آلودگی کودک را افزایش داده ولی با روش زایمان ارتباط نداشته است. لذا زایمان سزارین صرفا برای پیشگیری از انتقال HPV توصیه نمی شود.

*هرچند ارتباط بین واکسیناسیون HPV و خطر سقط دیده نشد ولی واکسیناسیون در دوران بارداری توصیه نمی شود. البته واکسیناسیون HPV در شیردهی بلامانع است.

 


تعداد بازدید : 533